Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
21 maja 2013

Żory dalej nie chcą zezwolić na wydobycie węgla

Żory dalej nie chcą zezwolić na wydobycie węgla
fot. JSW

Żory nadal nie zgadzają się na wydobywanie węgla przez JSW na swoim terenie. Prezydent Żor mówi, że JSW go krytykuje, spółka natomiast zwraca uwagę na negatywne przedstawianie JSW w liście prezydenta do mieszkańców.

Jastrzębska Spółka Węglowa już od dłuższego czasu stara się o pozwolenie na wydobywanie węgla na terenie Żor. Mimo wielu rozmów, miastu i władzom spółki nie udało się dojść do porozumienia.

Prezydent Żor, Waldemar Socha oskarża JSW o "rozpętanie na szeroką skalę akcji krytykowania, dyskredytowania i ośmieszania Jego osoby".

- Jastrzębska Spółka Węglowa nigdy nie prowadziła żadnych działań i akcji prowadzących do dyskredytacji jakichkolwiek osób lub instytucji. Prezydent Żor nie jest naszym wrogiem, rozumiemy jego stanowisko i je szanujemy - odpowiada na zarzuty JSW.

Spółka z Jastrzębia swoje stanowisko opiera na fakcie, iż w Grupie JSW pracuje blisko 3500 pracowników z Żor. Wielu z nich może stracić pracę jeśli rozszerzenie terenów do eksploatacji nie dojdzie to skutku. Prezydent Żor w liście do mieszkańców napisał, że szkody górnicze jakie wyrządzić może działalność górnicza mogą sięgnąć 20% całego terenu miasta. Według JSW jest to tylko 10%, z czego 16% to tereny leśne.

- Nie zgadzamy się z wizją pana prezydenta, który przedstawia mieszkańcom miasta naszą firmę jako potencjalnego dewastatora. Nie zgadzamy się również z tezą jakoby tereny, pod którymi prowadzona będzie eksploatacja, zostaną stracone dla budownictwa - informuje JSW.

Według żorskiego Urzędu Miasta wydobywanie nowych pokładów węgla jest dla Żor nieopłacalne. Opłacalne jest tylko dla tych gmin na którym terenie znajdują się siedziby kopalń.

Zobacz też: Dyrektor kopalni pisze do mieszkańców Żor

Jeżeli obie strony nie dojdą do porozumienia kopalnia Borynia może nie przetrwać dłużej niż do 2025 roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Mitręga01.11.2014 20:32

Mam gdzieś psioczenie na Żory. Jastrzębiaki szukajcie węgla w swoich stronach. Jak KWK ZMP sprzedawczyki z RJGW zamykali na polecenie ministra Markowskiego to Żory były beee a teraz chcecie naraz tu wydobywać? Taki jeden kandydat na prezydenta który teraz niby górnictwo leczy to mówił dzieciom na os. Gwarków przed zamknięciem ZMP żeby powiedziały tatusiom aby głosowali na niego. Same sprzedajne kubusie.

Zory04.06.2013 16:55

Żory jako miasto nic NIE zyska z wydobycia węgla pod swoim miastem.
- pieniądze z wydobycia węgla i podatki trafią do budżetu miasta jastrzębie-zdrój
- bloki i domy na terenie Żor zaczną pękać i rozwalać się
- teren zacznie opadać, zaczną się niszczyć drogi itp.
- wartość gruntów i budynków na terenie Żor będą traciły wartość, a ludzie będą emigrować na inne tereny
- koszty związane z naprawami szkód po kopalni będą większe niż to co Żory by zyskały

qwerty04.06.2013 10:28

Wy ludzie jestescie slepi widzicie tylko gornictwo. Owszem zgoda przedluzy życie kopalni o dlugie lata ale co z tego ma miasto kopalnia jest w jastrzebiu i podatki plyna do jastrzebskiego UM. Zory nic z tego nie maja. Po drugie gdyby zwalniac zorzan pracu jacych w jastrzebiu (nie w calej JSW bo to przeciesz nie jest miejska spólka a tylko NAZWA) zory tez powinny zwolnic wszystkich Jastrzebian z zorskich firm w baranowicach czy na wygodzie może nie jest ich az tylu ale w większości są to kobiety i gdzie one pujda do pracy bo chyba nie na dol na kopalnie, jestem pewien ze jeśli by JSW zaproponowala ponowne otwarcie kwk żory socha wziol by ta propozycje z pocalowaniem reki. Bo pieniazki z podatkow zostaly by w zorach. Jak by nie bylo az dak duzych nakladow jak kopanie szybu na bziu by nie bylo. I zostaje jeszcze jedno gdy zamykali stocznie jakos gornicy ni plakali ze tyle tysiecy ludzi musi sie przekwalifikowac. Wiec i oni moga gdy skonczy sie wegiel. Gornictwo to nie jest jedynay dzial przemyslu. A jesli chodzi o tradycje to jastrzebie przeciesz same gorole!

Jastrzębianin26.05.2013 13:58

Brawo mieszkańcy Żor nie zgadzajcie się na wydobywanie węgla pod waszym miastem.Będziecie dużo spokojniejsi i nie będzie tąpnięć o których nikt was informować nie będzie,zostaniecie sami z tym strachem.

Ja23.05.2013 9:21

no i bardzo dobrze ;-)

MO22.05.2013 20:26

Nie dość , ze górnicy z Żor i Rybnika zniszczyli na Zofiówce pod blokami wszystkie trawniki, to jeszcze wódz Żor chce wybić Żory kosztem Jastrzębia !!!!!

gen. italia22.05.2013 10:33

Dla tych Zorzan, co pracuja w JSW proponuje sprzedac mieszkanie i kupic w SJZ ;) prace dalej beda miec :D Pan Socha doprowadzil do 59% zadluzenia miasta na 2012- max moze byc 60%... Darmowa komunikacje (bez uchwaly Rady Miasta) pewnie chcial zrobic tylko po to, zeby sobie PR polepszyc i do czasu wybrow by o tym jego oszustwie majatkowym (gdzie "pomylil sie" o 200 tys w cenie dzialki :x ).
Odkad byl NIK u nich i wykazal niezgodnosci to zaczeli sie propagandowo tlumaczyc, ze NIK to NIC :D

Pokaż wszystkie opinie (28)