Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
31 maja 2013

Koncern dawał łapówki dla dyrektorów kopalń

Koncern dawał łapówki dla dyrektorów kopalń
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Międzynarodowy koncern produkujący kombajny, wiertnice oraz systemy urabiające i transportujące miał płacić dyrektorom kopalń, aby wygrywać przetargi. Wśród nich mają być również dyrektorzy kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Do wręczania i nakłaniania do dawania łapówek przyznał się Andrzej J. były prezes Sandvik Mining and Construction. Po przeszukaniu jego domu w Austrii przez ABW postanowił pójść na współpracę i zdradził nazwiska 40 osób z branży górniczej do których miały powędrować pieniądze. Zdradził on Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach, że proceder korupcyjny obejmował dostawy kombajnów dla kopalń Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, KGHM oraz Lubelskiego Węgla. Łączna kwota łapówek to ok 10 mln złotych.

- Biorąc pod uwagę kwotę oraz liczbę zaangażowanych w proceder osób, jest to największa afera korupcyjna w historii polskiego górnictwa - mówi osoba znająca kulisy sprawy.

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Związkowcy chcą pracować krócej w kopalniach Związkowcy chcą pracować krócej w kopalniach

Górnictwo: Będą fedrować w niedzielę? Górnictwo: Będą fedrować w niedzielę?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Gość02.06.2013 8:41

CBA powinna zając się też przedsiębiorstwami związkowymi.

słowik31.05.2013 16:48

A niby kto będzie karał tych co dawali i tych co brali. No, niby kto?Ta skorumpowana banda sędziów i prokuratorów?A niby kto zrobi porządek ze skorumpowanymi sędziami i prokuratorami?Skorumpowane PO?Zgroza, ale PIS tego też nie uleczy, bo mieli już okazję i nic nie zrobili PIS jest sprawiedliwe wtedy kiedy za nic nie odpowiada

panowie31.05.2013 15:09

Ale żeście aferę znaleźli o tym sie wie od 25 lat przynajmniej ta i wiele innych firm sprzedających pod kopalnie