Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
12 lutego 2015

Górnicy nie chcą już strajkować?

Górnicy nie chcą już strajkować?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Coraz więcej głosów o chęci zakończenia strajku pojawia się ze strony górników. Strajkuje tylko 18% załogi, a aż 53,5% pracowników jest na zwolnieniach i urlopach.

To już piętnasta doba strajku w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy niedawno przystąpili do strajku okupacyjnego, a kilkanaście osób do strajku głodowego. Jak podała JSW, absencja wśród załogi to aż 53,5% (urlopy i zwolnienia lekarskie). To oznacza, że strajkuje tylko 18% załogi.

W rozmowach między górnikami i na portalach społecznościowych coraz częściej mówi się o wątpliwościach co do dalszego prowadzenia strajku. Na fanpage'u "Głos górników JSW" górnicy ogłaszają, że chcą referendum w sprawie kontynuowania lub odwołania strajku.

- Do tej pory nie było mowy o upadłości Spółki, ale groźba takiego rozwoju sytuacji jest coraz bardziej realna, z czego strona związkowa chyba nie zdaje sobie sprawy. Popieraliśmy strajk do momentu, kiedy okazało się, że interesy pracowników fizycznych są pomijane, a najważniejszy okazał się postulat dymisji prezesa (…) Domagamy się przeprowadzenia referendum, w którym wszyscy pracownicy, a nie tylko ci, którzy najgłośniej krzyczą, opowiedzą się, czy chcą dalej strajkować - piszą właściciele fanpage'a.

- Górnicy strajkują tak jak pozostałe zakłady, a odnoszę wrażenie, że jedyne co z tego będą mieli to straty i zmarnowane soboty po zakończeniu strajku - pisze "żona górnika".

- Strajk okupacyjny? Na pewno nie w Knurowie. Garstka ludzi strajkuje, reszta normalnie zjeżdża na dół i pracuje, albo w ogóle nie przychodzą do roboty. (…) Wyzywają nas od łamistrajków i co z tego? My zarabiamy na rodziny, nie stać nas na to, żeby strajkować - pisze Marcin, który pracuje w kopalni Knurów-Szczygłowice.

Zgodnie z ustawą za okres strajku, czyli na dzień dzisiejszy za 16 dni, górnicy nie otrzymają wynagrodzenia. To oznacza, że pracownicy JSW otrzymają pensję mniejszą o ponad 50%.

- Przypominamy, że główny oficjalnie zgłoszony postulat strajkowy – czyli "posiłki profilaktyczne dla pracowników administracji" został spełniony przez Zarząd JSW. Zarząd JSW wycofał się również z procedury zwolnień działaczy związkowych kopalni Budryk - informuje JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (59)
masakra13.02.2015 12:13

Do reszty ekonomistów a co z 5 mld zł które powinny pozostać w spółce na inwestycje po wejściu JSW na giełde? gdzie się ma strata 500mln zł za rok 2012 do kwoty 5mld zł które znikneły i nigdy nie zasiliły JSW by stworzyć nowe miejsca pracy, poszerzyć fronty eksploatacyjne czy też unowocześnić sprzęt by obniżycz koszty eksploatacji? Teraz JSW musi się zapożyczyć się na 1,5 mld zł by kupić Knurów-Szczygłowice mając straty sięgające 500mln zł bo taki był rozkaz rządu. Gdzie tu logika i ekonomia? W jaki sposób prowadząc taką politykę związaną z górnictwem mamy być rentowni? JSW była dojną krową, która załatała niejedną dziurę finansową a kiedy zaczyna się coś psuć to wszyscy zaczynają wieszać na górnikach psy!!! Nie było by strajku ani nikt nie podnosił by głosu gdyby ktoś mądrze rozporządzał finansami i zabezpieczył się właśnie na taką okoliczność jak mamy teraz.

do masakra od GF13.02.2015 11:55

Masz rację sorry za pisownię

masakra13.02.2015 10:44

górniku z firmy zapytaj chłopaków pracujących w SIG ile zarabiają a dowiesz się, że mają to samo co Ty a firmy niestety mają opinie i zarobki jakie mają przez kolegów, którzy już powinni w domu siedzieć i z wnukami się bawić a dalej pracują i zarabiają dwa razy tyle co Ty.

górnik firma13.02.2015 10:32

Przez strajkujących baranów cierpią ludzie z firm którzy nie dość że zarabiają 2 tyś to teraz naprawde mają problemy finansowe. A wy się kłucicie o 10 procent dodatków? Ja za te piniądze co macie to bym pracował z pocałowaniem ręki ...

masakra13.02.2015 10:25

Do wszystkch, którzy stękają, że nie ma przyjęć przecież zarząd co roku przyjmuje ponad 1000 osób więc proponowałbym wybrać się i złożyć podanie i czekać bo niestety ale praca sama do was do drzwi nie zapuka i nie będzie was prosić. Rozumiem, że przyszła pora by pomóc spółce i każdy z moich kolegów jest w stanie iść na ustępstwa i godzi się na nie bo to nasze źródło dochodu i to niejednokrotnie jedyne więc dziwie się ludziom, którzy piszą, że ma być tak jak kiedyś niestety te czasy się skończyły i każdy kto ma trochę rozumu w głowie zdaje sobie z tego sprawę ale po co ta zazdrość i te oszczerstwa? Na chwile obecną wygląda to tak, że każdy chce wrócić do pracy a niestety na drodze stoji tylko jedna osoba w postaci pana prezesa, który zarabiając astronomiczne pieniądze starczające mu spokojnie do końca życia żyć w dostatku i luksusie nie ustąpi. 26 tyś osób Vs 1 osoba jest to sprawiedliwe?

masakra13.02.2015 10:14

do Janek 54 ja czekałem na przyjęcie do JSW ponad 3 lata i w tym czasie pracowałem pod firmą i wiem jak to wygląda i rozumiem Ciebie i Twoje oburzenie ale wybacz pracuję już ponad 10 lat ale sumy w zarobkach o których tu mówimy to chyba jakieś nieporozumienie. Naprawde chciałbym tyle zarabiać co tutaj ludzie piszą a z drugiej strony jeżeli ktoś pisze, że pracując na KWK Pniówek ledwo wiąże koniec z końcem to to chyba jakaś kpina:) proponuje ograniczyć trochę wydatki na używki a sytuacja się napewno poprawi:)!

masakra13.02.2015 10:07

... fedrować to trzeba mieć gdzie, jeżeli na całej kopalni są 4 ściany bo takie były decyzje zarządu ze względu na pilniejsze wydatki typu remonty, samochody służbowe, hotel diament, Knurów-Szczygłowice itp to naprawde można wyjść z siebie a i tak pewnych ograniczeń ze względu na złe decyzje się nie przeskoczy.

Pokaż wszystkie opinie (59)