Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
17 lutego 2015

Rada Miasta: Nieadekwatne użycie siły przez policję

Rada Miasta: Nieadekwatne użycie siły przez policję
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W poniedziałek 16 lutego w urzędzie miasta odbyła się sesja rady miasta na temat działań policji przy siedzibie JSW podczas niedawnych manifestacji. Radni negatywnie ocenili pracę policjantów.

Na sali obecny był komendant jastrzębskiej policji Mariusz Dziadek, który odpowiadał na pytania radnych i zaproszonych gości.

- Dwukrotnie zgromadzenie przed JSW wymknęło się spod kontroli organizatorom, którzy nie do końca byli w stanie zapanować nad tym co się dzieje (…) Mimo, że policja wielokrotnie ostrzegała przez urządzenia nagłaśniające i nawoływała się do rozejścia, nastąpił atak na siedzibę JSW i ochraniających ją funkcjonariuszy policji - mówił komendant jastrzębskiej policji.

Według policji w Katowicach, działania funkcjonariuszy w Jastrzębiu podczas zamieszek JSW były prowadzone zgodnie z prawem i były zasadne.

- My jako policja nie jesteśmy żadną stroną konfliktu, który zaistniał - dodał komendant, broniąc się przed argumentami, że decyzja o strzelaniu była wydana przez polityków.

- Nadmierne użycie siły i nieadekwatne do sytuacji - mówiła Danuta Jemioło z Solidarności.

Obszerną relację z zamieszek pod siedzibą spółki złożył Piotr Szereda, radny i jednocześnie rzecznik prasowy związków zawodowych. Zaznaczył, że interwencja policji 9 lutego była nieuzasadniona, bo tłum nie był agresywny. Według niego policjanci przystąpili do akcji dopiero gdy ludzie zaczęli się już rozchodzić. 

- Uważam, że wyjście policji na zewnątrz było nie uzasadnione - mówił Szereda.

- Dlaczego do tłumu użyto broni? Z ich strony (ze strony protestujących - przyp. red) nie było żadnej agresji. Byłem świadkiem jak latały kule. To są fakty - mówił Norbert Małolepszy z PiS.

Wbrew pogłoskom, policjanci z jastrzębskiej komendy policji nie brali udziału w zabezpieczeniach siedziby JSW. Zabezpieczali tylko przemarsze ulicami miasta.

W tej kwestii wypowiedział się również Jarosław Potępa z jastrzębskiej policji, który niejednokrotnie wywoływany był jako ten, który wydał rozkaz użycia broni.

- Nie dowodziłem siłami policji, nie używałem środków przymusu bezpośredniego (…) Panie Pośle Matusiak, Panie Szereda, Panie Pośle Poloczek, oczekuję przeprosin - napisał na swoim Facebooku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Uwaga! Jest ślisko! Uwaga! Jest ślisko!

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (69)
całość wideo19.02.2015 19:30

https://www.youtube.com/watch?v=Sf9OHe7lJV0 

Gość19.02.2015 9:13

oczekuję oddania mandatu przez radnego Szerede---terorysta nie może zasiadać w radzie miasta.Panie Kasza do roboty.

Gość19.02.2015 8:56

To była ustawka. Zagórowski był posadzony na stołek z PSL i Szereda jest we władzach śląskiego PSL (rzecznik prasowy). Co chciał zagórowski na to ZZ się zgodziły. Teraz Jaruś z Piotrusiem siedzą, piją wyskey i śmieją się z górników.

Gość19.02.2015 8:34

Pani prezydent nie jest od oceny policji. Nie mieszajcie kobity do tej zadymy. To była hucpa pis i zz, a policja działa właściwie. Choć moim zdaniem zbyt opieszale i zbyt łagodnie.

sjz19.02.2015 7:22

Teraz widać czym się zajmuje nowa pani prezydent- gdy są kłopoty to ...
Pani prezydent jastrzębia zamiast wyjaśnić co robiła nasza policja straż miejska ona sobie do karkowa i warszawy jeździła Byle dalej od odpowiedzialność Ale obiecywać to umiała

Obserwator do wyborcy18.02.2015 19:49

Kto zajmuje się sprawami Jastrzębia a kto swoimi?No i koniec polemiki.ŻEGNAM.

Pokaż wszystkie opinie (69)