Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
28 marca 2017

Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum

  • Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum
  • Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum
  • Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum
  • Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum
Więcej zdjęć:
fot. rg

Podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek radni zdecydują, co dalej z budynkami starej łaźni po byłej kopalni „Moszczenica”. Miasto pozyskało dofinansowanie na to, aby w miejscu tym powstało nowoczesne muzeum postindustrialne.

Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” Jastrzębie pozyskało na ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł). W zmodernizowanej łaźni ma znaleźć swoją siedzibę Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Jednak podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, 23 marca, Klub PiS wystąpił z propozycją uchwały o niewyburzaniu tej części budynku. Jeśli zostanie ona przyjęta, wówczas Jastrzębie straci dofinansowanie.

Miasto straci także wiarygodność w oczach zagranicznych partnerów wraz, którymi realizujemy to zadanie, a są nimi DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza. Jeśli Jastrzębie wycofa się ze wspólnego projektu, może to wiązać się z ogromnymi trudnościami w pozyskaniu środków finansowych na przyszłość, nie tylko w tej kadencji, ale także latach następnych. Wówczas łaźnia po byłej kopalni „Moszczenica” będzie popadała w ruinę.

Sesja w tej sprawie będzie wznowiona w czwartek, 30 marca. Przed posiedzeniem planowane jest spotkanie prezydenta miasta z radnymi w sprawie łażni  oraz innych pustostanów.

W budynku zmodernizowanej łaźni  będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

"To będzie trudny rok" - mówi prezydent Anna Hetman "To będzie trudny rok" - mówi prezydent Anna Hetman

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (69)
...03.04.2017 21:43

seboc to człowiek oderwany w młodości od pługa.Nie miejcie mu tego za złe że ma takie ograniczone horyzonty myślowe.Na oczy nie widział muzeum.

zdrojowiec01.04.2017 6:35

seboc - napisz chociaż jeden wniosek, ktory przyniesie dofinansowanie jakiejś inwestycji, a potem pisz te swoje głupoty. Ręce opadają!!!

Jurek do seboc30.03.2017 13:08

seboc naprawde myslisz ze Unia dawałby pieniadze na dofinansowanie projektu jeśli ten był "niezdefiniowany"? Przeciez w takich wnioskach musi byc wszystko dobrze opisane... Proponuje zebys przestał pisać swoje "mądrości". Mowisz ze kultura sie z Jastrzebia wyniosła a to chyba dobrze ze dzięki takiemu muzeum chociaż trochę powróci nie sądzisz?

seboc30.03.2017 12:05

@do seboc

Ale to nie jest inwestycja rozwojowa. To jest muzeum, w dodatku nie wiadomo czego. Planowany jest wydatek milionow na niezdefiniowany projekt.
Wiem, ze najwieksze cywilizacje rozwijaly rowniez kulture. Problem w tym, ze cywilizacja sie z Jastrzebia wyniosla - z kazdym rokiem coraz mniej zdobyczy cywilizacyjnych w miescie jest dostepnych.
W zyciu nosa poza te wioche nie wychylilej, a ktos ci powiedzial, ze jestes obywatelem Europy. Jastrzebie to nie Europa.

do seboc29.03.2017 17:01

Muzeum wisienką na torcie jest być może dla zamkniętego w czterech ścianach widza TVPiS. Dla człowieka, który ma już średnio niżesz wymagania - już nie. W Katowicach wyjątkowo droga była ta symboliczna wisienka - tylko miliard. Taki niuansik. Transport publiczny należy rozwijać. Ale nie można przez to blokować innych inwestycji rozwojowych. Największe cywilizacje rozwijały się nie tylko przez infrastrukturę. Równorzędnie stawiono na kulturę. Ale chama do tego nie przekonasz. Nawet tego z kasą i stanowiskiem.

seboc29.03.2017 16:34

@do malkontentow

"żyję w europejskim regionie rozciągniętym od Rybnika po Ostrawę"

Po rejonie mozesz poruszac sie rowerem. Bo "europejski region" transport publiczny ma afrykanski.

Porownanie do Katowic nietrafione, bo to miasto wojewodzkie, centrum przemyslowe i biznesowe. Muzea to wisienka na torcie, bo miasto samo w sobie funkcjonuje. Jastrzebie natomiast ma zagrozona podstawe bytu.
W Katowicach zarobki nalezy do najwyzszych w Kraju, w Jastrzebiu pracownik niegorniczy zyje w nedzy - patrz artykul sprzed kilku dni.

W Niemczech nikt nie dojezdza 100km autostradami, bo szybciej i taniej jest pociagiem a na autostradzie w godzinach szczytu stoi sie zwykle w korku (np. autostradowa obwodnica Monachium A99, A8 w kierunku Salzburga). Pociag natomiast 30km odcinek pokonuje w 13 minut a a ICE lub RailJet - jeszcze szybciej. Niemcy nie sa mistrzem swiata w transporcie publicznym, zobacz jak zorganizowal to np. Singapur.

Jurek J.29.03.2017 16:27

"do malkontentów", trafiłeś w samo sedno!

Pokaż wszystkie opinie (69)