Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
31 marca 2017

Dom Solidarności na Kaszubską. Co dalej z łaźnią?

Dom Solidarności na Kaszubską. Co dalej z łaźnią?
fot. kb /jastrzebieonline

Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni zdecydowali, że Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności ma znajdować się na ulicy Kaszubskiej. Radni zastanawiają się dalej, co z łaźnią po byłej kopalni „Moszczenica” i nie podjęli decyzji w tej sprawie. 

Podczas wczorajszej sesji radni zdecydowali, że Dom Solidarności, a dokładni Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności ma znajdować się przy ulicy Kaszubskiej. Tym samym zrezygnowano z lokalizacji w Zdroju, proponowanej przez prezydent miasta, na którą istniała możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Ta decyzja radnych zamyka możliwość ubiegania się na chwilę obecną o takie dofinansowanie.

- Ta uchwała jest niezgodna z prawem, ponieważ wkracza w kompetencję prezydenta miasta. Liczę na to, że nadzór prawny wojewody śląskiego przeanalizuje tą uchwałę. A nawet, jeśli ona wejdzie w życie, to Jastrzębie bardzo dużo na tym straci - mówiła po sesji prezydent Anna Hetman. 

Drugą sprawą, nad którą debatowali radni była łaźnia po nieczynnej kopalni „Moszczenica”. Radni wnieśli pod obrady projekt  uchwały, który zobowiązywał prezydent do modernizacji tego obiektu w oparciu o dwa istniejące budynki tzw. starą i nową łaźnię. Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” miasto pozyskało ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł) dofinansowania. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Jeśli radni zdecydują o pozostawieniu tej części budynku, to wówczas Jastrzębie straci te pieniądze, co będzie oznaczało dalsze popadanie łaźni w ruinę. Podczas czwartkowej sesji wycofano uchwałę w tej sprawie z porządku obrad, ponieważ radni, a dokładnie klub PiS (wnioskodawcy uchwały), nie mogli zdecydować się jaką decyzję podjąć.

W nieczynnej łaźni ma powstać postindustrialne muzeum.  W budynku zmodernizowanej łaźni będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających. Obiekt ma stać się jedną z większych atrakcji pogranicza polsko-czeskiego. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
Gość03.04.2017 11:13

Taczki olowimy i jedziemy pod RAdę Miasta!

zdrojowiec01.04.2017 16:47

Nigdy już nie możemy dopuścić do władzy pisowców. Trzeba to ludziom uświadamiać. Oni niszczą nasze miasto!!! U nich liczy się tylko polityka i układy. Zobaczcie, jak są podzielone funkcje w radzie. Tylko pisowcy i im posłuszni mają funkcje. Mierni, ale wierni. Niektórzy jeszcze głosu nigdy nie wydali ale są maszynką do głosowania. Tragedia - ta kadencja!!!

sportowiec01.04.2017 16:12

Mam pomysł dla pana Szeredy - projekt z ul.Kaszubskiej zimą można wykorzystać na stok narciarski.

Górnik01.04.2017 14:39

Jedni potrafią budować a drudzy niszczyć. Nie udało im się z prezydentem M.J. Do dziś nie mogą pogodzić z klęską. Jeśli im się nie udało rozbudować Jastrzębia to na pewno nie pozwolą Hetman. Nie pozwolą na to i basta! A mieszkańcy? Radni PiS wcale nie liczą się z Ich zdaniem. A zresztą muszą działać zgodnie z warszawskimi szefami. Pycha kroczy przed upadkiem, jakoś tak to było

Gość01.04.2017 7:29

Pisowce - hamulcowce - pustostanowce rozliczymy was!

mieszkaniec01.04.2017 4:56

Wszystkiemu winna jest zazdrość. Ktoś potrafi sięgnąć po środki zewnętrzne, ktoś ma ciekawe pomysły. Ktoś inny mówi, o nie, nigdy w życiu! Nie będzie jakaś baba robić dobrej roboty. To przecież my mamy większość w radzie i my będziemy dyktować jej warunki. Poziom dyskusji państwa radnych i udawadnianie swoich racji jest żenujące. Podejmowanie uchwał, które są uchylane przez nadzór wojewody świadczy o kompetencjach i możliwościach. Załatwianie swoich spraw bez cienia pokory pokazuje kto jest dla nich ważny. My mieszkańcy, absolutnie nie. Wizja zniszczenia prezydenta i utrudniania jakichkolwiek działań to cel do którego zmierzają.

viktor31.03.2017 23:54

Pisałem już kilka razy ,że PiS to grabarze miasta . Nigdy nie zgodza się by coś w mieście powstało. Liczy sie tylko interes partyjny ale wierzę w to,że się przejadą.

Pokaż wszystkie opinie (37)