Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
EkoOkna
2 maja 2017

Jastrzębska Spółka Węglowa była o krok od upadłości. Kto chciał przejąć JSW?

Jastrzębska Spółka Węglowa była o krok od upadłości. Kto chciał przejąć JSW?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej stabilizuje się. Jednak jeszcze niedawno możliwy był zupełnie inny scenariusz - upadłość i to na dodatek upadłość niekontrolowana. 

Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych, mówi, że jeszcze kilka miesięcy temu sytuacja Spółki była tak zła, że jej przedstawiciele przekonywali klientów do tego, aby wcześniej zapłacili za zamówiony węgiel, ponieważ JSW nie posiadała pieniędzy na wypłaty dla pracowników.

W tym samym czasie jeden z zagranicznych banków chciał skorzystać z „opcji put”, czyli  żądania natychmiastowego wykupu obligacji przez JSW. Mogło to skutkować obniżeniem wartości spółki, co wiązałoby się z jej upadkiem i być może przejęciem za kwotę ok. 300 mln zł.

O ówczesnej sytuacji JSW wypowiedział jej wiceprezes do spraw ekonomicznych Robert Ostrowski.  

- Pojawiła się groźba użycia tak zwanej „opcji put”. Według mnie nie było takiej potrzeby, bo JSW jest firmą opartą na solidnych fundamentach. To nie jest mała firma handlowa, która nie ma aktywów, tylko duży podmiot z kopalniami posiadającymi dobry węgiel (…).Wizja upadłości była wtedy bardzo realna i trudno powiedzieć, czy byłaby to upadłość kontrolowana - mówił Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” wiceprezes JSW Robert Ostrowski.

Wiceprezes podkreśla też, że sytuacja na międzynarodowych rynkach węgla i stali jest niestabilna i JSW musi znaleźć sposób na przetrwanie nie tylko w perspektywie kwartału czy roku, ale kolejnych lat. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
AL12.07.2017 10:48

Znowelizowany Kodeks Karny z lipca 2011 roku jasno precyzuje , że za narażenie spółki na upadłość ponosi się odpowiedzialność majątkową i karę więzienia . Niestety w tym kraju nadal obowiązują inne zasady według których za brak kompetencji i arogancję w zarządzaniu konsekwencje ponoszą zwykli pracownicy.
Obiecane ujawnienie audytu nie ujrzało światła dziennego , bo tu nie o zwykłą uczciwość i sprawiedliwość poszło tylko o haki i nowe ustawki dla obecnie rządzących .
Pisowsko związkowa grupa audytowa podcięła sama gałąź na której usiadła .

Stachur07.05.2017 15:42

JSW rozdaje kasę na prawo i lewo między swoich. Rozbijają się autami z kierowcą, imprezują w hotelach, restauracjach. Utrzymują siatkarzy i biurokratów za 300 tysięcy miesięcznie. Zmieniają prezesa a cała mafia dalej kręci wałki. Nie ma przyszłości dla JSW.

seboc04.05.2017 9:45

@eryk

Nic sie nie martw. Byly juz, Prezes Grubasek, tez na swoj koniec rozsylal teksty propagandowe po mediach.
Na Pana Ostrowskiego tez prawdopodobnie, rozpedza sie juz niewidoczna stopa sprawiedliwosci dziejowej, by solidnego kopa w dupe zasadzic.

pracownik03.05.2017 21:41

Ostrowski to ten od opcji walutowych?W JSW rządzą TW i ich oficerowie prowadzący-przykład TW kwiatek w logistyce

eryk 03.05.2017 20:23

Koledzy pisowcy ze zwiazków zawodowych od lat blokowali wszelkie reformy w JSW. Poprawa konkunktury jest chwilowa, tak rządzona spółka długo nie pociągnie. konkurencja węgla z Chin, Australii, Ameryki ją wykończy.

~hold~03.05.2017 14:33

Przecież dobrze wiemy,że rządzący zawsze chcą dany zakład,który sobie upatrza doprowadzić do ruiny a potem go za bezcen sprzedac i wsiąść kasę za podpis o likwidacji tak było z wszystkimi kopalniami.A JSW kto by przejął z takim parkiem maszynowym i zdolnością wydobycia stał by się od razu miliarderem.

sjw03.05.2017 9:09

sztuczne ceny? czyli ceny węgla też dyktuje PiS no to ciekawe... Polecam mniej TVNu może łeb przewietrzysz trochę... PO jedynie co zrobiło to wzięła z prywatyzacji JSW 11 mld złotych i kupiła Knurów-Szczygłowice za 2mld(odsetki kredytu itd.) w sumie PO wyciągnęła od JSW około 13-14 mld złotych więc skończ i wyjdź

Pokaż wszystkie opinie (35)