Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
10 maja 2017

Nie zapłacicie za mandat? Będą ścigać was przez lata

Nie zapłacicie za mandat? Będą ścigać was przez lata
fot. MZK Jastrzębie

Jeśli złapano was za jazdę na gapę w miejskich autobusach, to bądźcie pewni, że zapłacicie mandat. Nawet, jeśli było to pięć lat temu. Oprócz tego dołożą wam karne odsetki od  kwoty podstawowej.

Egzekucja należności może trwać długie lata. Gdy pasażer nie ureguluje długu Referat Windykacji MZK wysyła wezwanie o zapłatę, a następnie kieruje sprawę do sądu. Jeśli to nie pomaga egzekucję należności zleca się firmie zewnętrznej.

- Władze MZK zastanawiają się nad uszczelnieniem systemu kontroli tak, by unikanie kar było trudniejsze. Chodzi głównie o identyfikację danych osobowych gapowiczów. Kontrole utrudnia brak adresu w nowych dowodach osobistych. Władze MZK uznały, że w tej sytuacji kontrolerzy powinni częściej korzystać z pomocy policji, a kosztami obciążać nieuczciwych pasażerów. Dowóz gapowicza na komendę to koszt rzędu 360 zł. Takie wytyczne mają trafić do wszystkich 19 kontrolerów pracujących w autobusach - mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

Pierwszym krokiem w przypadku braku ważnego biletu jest wystawienie przez kontrolera mandatu. Gdy pasażer ureguluje należność do 7 dni od jego wystawienia uzyskuje 30% upust. Po tym terminie pasażer zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w pełnej wysokości. W chwili obecnej opłata ta wynosi 120 zł, - za brak biletu, 96 zł - za brak dokumentu uprawniającego do ulgi oraz 48 zł za brak biletu za bagaż. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci do 4 roku życia i osoby w wieku powyżej 70 lat. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"JSW wpisuje się w nauczanie Kościoła Katolickiego" "JSW wpisuje się w nauczanie Kościoła Katolickiego"

Autokarem do Katowic w ciągu 60 minut z Wi-Fi na pokładzie Autokarem do Katowic w ciągu 60 minut z Wi-Fi na pokładzie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
12319.05.2017 9:19

Skoro mandaty za przekroczenia się przedawniają to za jezdę bez biletu nie mogą? Ja zawsze bilet kasuje, a mandaty już dawno temu spłaciłam.

koko11.05.2017 8:28

Autor myśli że społeczeństwo jest tak głupie i poleci płacić hehe

LG10.05.2017 21:49

19 kontrolerów na 54 linie autobusowe, czyli około 100 autobusów, też mi szczelność. W każdym wozie powinien siedzieć kontroler i pilnować gapowiczów. Nie masz biletu to albo go idź kup do kierowcy albo wyjazd z autobusu. Od razu dałoby się policzyć jakie autobusy są potrzebne, ile wożą pasażerów, etc, a nie zatrudnianie naukowców do policzenia strat w związku z wprowadzeniem darmowych przejazdów dla uczniów i studentów. Część z nich i tak jak ktoś już tu wspomniał o elicie, jeździ za darmo, bo ma mandaty gdzieś. Mandat dla takiego jest powodem do dumy.

hhh10.05.2017 20:38

Mandaty z policji przedawniaja sie po 2 latach ani urzad skarbowy ani komornik nie jest straszny po tym terminie !

jakiTaki10.05.2017 19:42

Prawo przewozowe. Zgodnie z art. 77 ,mają rok na ściągnięcie należności , jak sąd stwierdzi że się sprawa przedawniła , to ani komornik ,ani żadna firma nic nie zrobi .Marzenia ściętej głowy hahaha

strachy na lachy10.05.2017 16:21

A jak wyegzekwujecie należność od tej patologii, która jeździ cały czas za darmo, bo przecież wszystko ma za darmo i należy jej się! Co, wejdziecie im na konto? Skarbówka im też może nagwizdać.Wsiadają do autobusu i jadą, nawet nie myśląc o tym, że trzeba mieć jakiś bilet. Kontrolerzy już wiedzą które linie muszą omijać, bo i tak nic nie wskórają.

Gość10.05.2017 16:07

Zgadzam się z wielokropkiem. Ale jeździmy i zgadzamy się na działania niezgodne z prawem. Szkoda, że w Jastrzębiu nie ma ludzi z impulsem działania. Nasi Radni to porażka, a często zgadzają się na takie bezprawne działania.

Pokaż wszystkie opinie (12)