Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Pomysłów mi nie zabraknie"

Marcin Boratyn niedawno obchodził 15-lecie pracy w Galerii Historii Miasta. Jest pasjonatem historii, szczególnie tej rodzimej. I właśnie jastrzębska przeszłość znajduje swoje znakomite odbicie w wystawach i innych przedsięwzięciach, organizowanych przez tę instytucję.

"Pomysłów mi nie zabraknie"

Początki były skromne. Galeria Historii Miasta, jeszcze pod kierunkiem Bogdana Kuboszka, mieściła się kątem przy żłobku na ulicy Wrzosowej. Tam właśnie, na pierwszych wystawach spotykali się miłośnicy historii. 10 lat temu GHM otrzymała budynek w byłych Łazienkach w urokliwym Parku Zdrojowym. Wówczas mogła rozwinąć swoje skrzydła.

Funkcję kierownika Galerii od 15 lat pełni Marcin Boratyn, historyk, muzealnik. Pasjonat lokalnej przeszłości. W tym czasie udało się zebrać i zaprezentować ok. 10 tys. eksponatów. Są to przedmioty, począwszy od kartki pocztowej, a na marmurowej, uzdrowiskowej wannie skończywszy. I właśnie ten, XIX-wieczny zabytek dawnego uzdrowiska jest najcenniejszym w zbiorach Galerii. Szacuje się, że jest warty kilkanaście tysięcy euro.

W czasie 15-letniej pracy Marcina Boratyna na stanowisku kierownika Galerii Historii Miasta odbyło się wiele wystaw, wernisaży, spotkań. Dawny budynek uzdrowiska stał się miejscem skupiającym pasjonatów historii.

- W Galerii prezentujemy wystawy związane zarówno ze śląską tradycją, zwyczajami, obrzędami, jak i historią rozwoju górnictwa w naszym mieście. Ludzie mieszkający na tym terenie od lat oraz wszyscy, którzy przyjechali z innych części Polsk,i tworzyli społeczność Jastrzębia-Zdroju i ich historia znajduje swoje odzwierciedlenie w proponowanych ekspozycjach - mówi Marcin Boratyn. Przykładem mogą być wystawy takie jak „Chata śląska” czy „Moje M”, będące udaną aranżacją wnętrz mieszkalnych.

Galeria Historii Miasta wydaje, znaną każdemu miłośnikowi historii, serię „Perły Jastrzębskiej Architektury”, pod kierunkiem merytorycznym Marcina Boratyna. To właśnie dzięki tej publikacji możemy zobaczyć, jak wyglądały dawne zabudowania zdrojowe, niektóre już nieistniejące, jak chociażby dawne Letnisko Oficerskie. Od 2006 r. co kwartał ukazuje się również „Biuletyn Galerii Historii Miasta” z ciekawymi artykułami.

Galeria na różne sposoby propaguje wiedzę o minionych czasach. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się impreza „Piknik w kurorcie”, w czasie, której choć na chwilę można było poczuć atmosferę dawnego Zdroju. Zrobić sobie zdjęcie w anturażu lat 30. XX wieku, czy przejechać się zabytkowym samochodem, a nawet wziąć udział w balu w stylu przedwojennym.

Z kolei „Piknik w PRL” przenosił mieszkańców w czasy ich młodości. Wprawdzie to komunistyczne realia, gdzie stanie w długich kolejkach było normą, a zdobycie kawałka mięsa nie lada osiągnięciem, ale na dzisiaj na szczęście wspomnienia te wywołują jedynie nostalgiczny uśmiech.   

Jakie jeszcze wystawy cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców? Marcin Boratyn przypomina sobie duże zainteresowanie drewnianymi zabawkami oraz orężem średniowiecznym, czy inscenizacjami śląskich obyczajów przez grupę „Jastrzymbioki”. Często prezentowano również kolekcje mieszkańców: pocztówki, numizmaty, dzieła sztuki czy białą broń.

W Galerii Historii Miasta dokonują się też swoiste przemiany. Bywa, że na początku młodzi ludzie wchodzą do niej z nosem na kwintę, aby później przekonać się, że jednak można dowiedzieć się czegoś ciekawego. Zainteresowanie młodzieży historią to wielka sztuka. Przy odrobinie pomysłowości i pasji można ich przenieść w czasy dawnego uzdrowiska czy lat 60. XX wieku, kiedy powstawały kopalnie. Kultywowanie przeszłości w sposób nietuzinkowy zazwyczaj trafia do młodych ludzi. Tam lekcje historii są ciekawą podróżą, jakże inną od standardowych lekcji.

Marcin Boratyn wkracza w 16 rok kierowania tą instytucją kulturalną.  Jak widzi jej przyszłość?

- Pomysłów i zaangażowania w ich realizację mi, ani moim koleżankom nie zabraknie. Mamy naprawdę ciekawą historię. Wiele udało się już zbadać, pokazać, ale są jeszcze obszary godne odkrycia, zgłębienia. Chodzi o to, abyśmy, my jastrzębianie – niezależnie od tego czy żyjący tu z dziada pradziada, czy przybywający z całej Polski - poznali naszą wspólną historię – podkreśla Marcin Boratyn.

Galeria Historii Miasta, chociaż nie jest formalnie muzeum, to właśnie taką funkcję pełni. Może wzorem innych miast, również Jastrzębie odczeka się właśnie takiego, godnego miejsca na kultywowanie przeszłości. Może wprawdzie ktoś powiedzieć, że lepiej łatać chodniki, niż wydawać pieniądze na kulturę, ale to ona właśnie stanowi to, kim jesteśmy i w jakim kierunku zmierzamy.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

18 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jastrzębianka (89.72. * .74) 13.05.2021 19:36

Pan Marcin to prawdziwy pasjonat. Gratulacje.

~Edzia (82.132. * .5) 16.09.2020 12:34

Ale powiało nuda co mnie to obchodzi jaka była historia jak teraźniejszość dobija brak pracy i perspektyw

~Raper klasztorny (89.64. * .57) 14.09.2020 11:39

Skoro nie da się mieć muzeum, dobre i to. Zwiedzałem Izbę dwa razy i za pierwszym było to bardzo pozytywne zaskoczenie

~Gość (46.134. * .16) 13.09.2020 10:10

Doceniamy pracę , szanujemy dorobek galerii

~Gość (89.77. * .147) 11.09.2020 22:59

Pięknie

~Gość (5.184. * .40) 11.09.2020 18:22

Warto wybrać sie do galerii historii miasta. Polecam

~Gość (89.64. * .158) 11.09.2020 16:29

Ciociu. A skad wiesz ze w galerii pamiatek po Diamencie nie ma?

~do Ciocia Klocia (83.26. * .140) 11.09.2020 14:41

To mogłaś coś pozyskać i przekazać do GHM.

~Ciocia Klocia (80.188. * .244) 11.09.2020 06:01

Szkoda, że nie zainteresowano się pamiątkami po hotelu Diament.

Nikt z włodzarzy miasta, nikt nie pomyślał o tym. Zupełnie nikt.

A tymczasem zdobią one wiele prywatnych kolekcji. Na przykład w restauracji Finezja przy ul. Wielkopolskiej.

~Dziękujemy (89.64. * .164) 10.09.2020 18:40

Podziwiamy tą wspaniałą pasję.

~Gość (89.77. * .147) 10.09.2020 16:22

Wiekie dzięki za rzetelną pracę na rzecz miasta.

~lokalny patriota (31.179. * .1) 10.09.2020 14:24

Panie Marcinie, szacun za to co pan robi. Widać że bardzo zależy panu na naszym mieście.

~Gość (185.246. * .195) 10.09.2020 11:02

Gratulacje!

~Kamilla (89.64. * .63) 10.09.2020 10:16

Super pasja, dalszej owocnej pracy.

~Gość (185.246. * .195) 10.09.2020 08:38

Imponująca kolekcja. Polecam obejrzeć

~Anna (185.246. * .195) 10.09.2020 08:02

Byłam na wielu wspaniałych wystawach i wernisażach. Tylko tak dalej Panie Marcinie!

~Generał Ogórcow (193.28. * .1) 10.09.2020 07:51

Mam podpowiedz: potrzeba muzeum pociagu pasazerskiego i komunikacji miedzymiastowej.
Wszystko w tym miescie bylo i juz nie bedzie.

~Gość (80.188. * .244) 10.09.2020 07:22

Proszzzz...

Ileż można "pielęgnować" historię i przeszłość?

A co z teraźniejszością i przyszłością? Zero perspektyw, inwestorów, nowych miejsc pracy. Same szkody górnicze, wszechobecny brak kultury zawadiackich ryli, wyskoka przestępczość. Mam dalej wymieniać?