Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Galeria handlowa to nie piramida egipska [FELIETON]

Niedawno spore zainteresowanie wzbudziła budowana galeria handlowa. Odezwały się głosy krytyki: po co, na co i dlaczego. Może warto postawić pytanie, czy Jastrzębie-Zdrój rzeczywiście potrzebuje nowej galerii handlowej, a tego typu obiekty są jak piramidy egipskie - trwałe i wiekowe?

Galeria handlowa to nie piramida egipska [FELIETON]

Pamiętam, jak zapewne wielu z mieszkańców, czasy, kiedy w Jastrzębiu-Zdroju nie było żadnej galerii handlowej. Ludzie z zazdrością spoglądali na miasta sąsiednie i jeździli tam na zakupy. Znakiem czasu jest też to, że nowoczesne obiekty handlowe to nie tylko tradycyjne zakupy, ale też kino, kawiarnie, czy inne obiekty rozrywkowe. Właśnie za tym tęsknili jastrzębianie.

Dużym wydarzeniem było otwarcie galerii przy ulicy Podhalańskiej i al. Józefa Piłsudskiego. Nawet nieco większy sklep, jaki znajduje się przy ulicy Arki Bożka, tuż nieopodal dawnego kompleksu handlowego Gwarek, wzbudzał spore zainteresowanie. Czy obiekty te spełniły oczekiwania klientów - niech każdy sam udzieli sobie odpowiedzi na to pytanie. Na koniec tej wyliczanki galeria, której nie ma, a być miała.  Mowa oczywiście o Strefie Centrum, która jest własnością prywatnego inwestora. Ta część miasta to niekończąca się opowieść. Kilka razy już przedstawiano wizję budowy nowoczesnego centrum handlowego, wkomponowanego w ukształtowanie terenu, ale jak na razie wszystko stoi w miejscu. A kością niezgody są względy ekologiczne tego rejonu - ochrona wyjątkowych walorów przyrodniczych.

Galerie to nie piramidy egipskie, nie muszą stać wiecznie. Fot. AI

W sierpniu ruszyła budowa kolejnej galerii handlowej przy skrzyżowaniu ulic: Jana Pawła II i Broniewskiego, na terenie dawnego placu manewrowego szkół nauki jazdy. To już dzielnica Zdrój, gdzie rzeczywiście nie ma tego typu obiektów handlowych. Natychmiast pod informacją, zamieszczoną na naszym portalu, odezwały się głosy krytyki, kwestionujące tego typu przedsięwzięcie. Część internautów stawiała pytanie: Czy kolejne tego typu obiekty handlowe są potrzebne w Jastrzębiu? Od razu można też było przeczytać odpowiedzi, że jest to inwestycja nietrafiona i zbędna oraz tandetna.

Tutaj słowem kluczowym jest inwestycja. Przedsiębiorca, mając pieniądze, wydaje je w sposób przez siebie wybrany, na zasadzie wolności gospodarczej. Jeśli firma jest w posiadaniu terenu, to może na nim wybudować, co chce, rzecz jasna ma to być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości. Władza samorządowa, ani żadna inna nie ma prawa ingerować w te decyzje.

Czy kolejna galeria handlowa jest więc potrzebna w Jastrzębiu? O tym zdecydują mieszkańcy, którzy będą bądź nie robili w niej zakupy. Czy można skłonić inwestora do tego, aby wbudował tam, na przykład kompleks rozrywkowy - absolutnie nie. Podobnie, jak nie można zmusić nas do tego, w jaki sposób korzystamy ze swojej prywatnej własności - czy na przykład chcemy ją sprzedać, wydzierżawić czy podarować.

Patrząc na nasze obecnie funkcjonujące galerie handlowe, widzimy, że może nie ma tam tłumu ludzi, ale jednak klienci są i biznes się kręci. Budowanie większych lub mniejszych sklepów nie jest niczym nadzwyczajnym, ani godnym potępienia. Kto nie wytrzymuje konkurencji i gra rynkowa jest dla niego wykańczająca, upada lub zmienia profil swojej działalności. Przed laty na jednej z sesji jastrzębskiej Rady Miasta usłyszałam takie zdanie: Galerie to nie piramidy egipskie, nie muszą stać wiecznie. I chyba coś w tym jest.

37 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kordian (46.134. * .106) 01.09.2023 19:52

@LUX Niech drżą Żory bo w Jastrzębiu powstanie podobny park handlowy z takimi sklepami jak Wiślanka. Bez Jastrzębia Wislance grizi upadlosc. W Jastrzębiu otwierają Carbonarium a w Żorach od 5 lat próbują wyremontować basen i.jakos nigdy nima kasy. Jastrzębie ma jedynkę na liscie KO a Żory okupują ostatnie miejsca. Żory istnieją dzięki pracy w Jastrzębiu I Rybniku. U was praca tylko na umowy śmieciowe...

~luxveritatis (217.98. * .218) 01.09.2023 19:15

Ten cały Arteks na innym forum caly czas ciśnie po Zorach, tu na Jastrzebie.
To zwykly rybnicki zakompleksieniec, nie mogący pogodzić się z tym ze Rybnik teaci na znaczeniu w kazdej dziedzinie, na rzecz osciennych miast.
Stąd ta nienawiść do wszystkich.
Pozdro z Żor.

~Hawk (185.135. * .24) 01.09.2023 07:58

Do rybnika jeździłem 15, 20 lat temu kiedy w Jastrzębiu nie było nic i zarabiałem najniższa krajowa i jezdzilem erką. Teraz zarabiam normalnie i Rybnika już nie widzę z 10 lat. Nie interesuje mnie ta miejscowość jak i pewnie z 99 % ludzi z Jastrzębia. Także ochłoń chłopcze

~DoArteks (46.204. * .117) 31.08.2023 17:07
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 31.08.2023 16:47

46.204.*117 Najbardziej sztucznym miastem Polski jest JASTRZĘBIE-ZDRÓJ które powstało z połączenia samych wsi i bez wybudowania jakiegokolwiek centrum! Od Szerokiej po Zdrój, i od Ruptawy po Moszczenicę - wszystkie miejscowości należały do... powiatu rybnickiego jako... wiejskie. Obecnie różnią się tylko tym, że wybudowano tam bloki, szkoły, urząd miasta, szpital. Ale wiejskości się nie pozbyto... i do dzisiaj obchodzi się dożynki. Śmiejesz się z chałup które można znaleźć tak samo w Rybniku jak i w Katowicach czy Jastrzębiu. Z tą jednak różnicą, że w Jastrzębiu będziesz miał... deptak(hahahah) wśród chałup, a w miastach deptaki są pośród miejskich kamienic. Rybnik budzi w Jastrzębiu ochy, echy i wzdechy (a czasami szał zawiści jak w twoim przypadku) bo ma znane rozmachu gmachy których nie powstydziłyby się miasta wojewódzkie: TZR, bazylika, elektrownia, kampus, kompleks Juliusz, ZUS, każdy(!) gmach szkoły średniej, modernistyczny gmach szkoły muzycznej, gmach Politechniki, jedyny poza Katowicami w naszym województwie biurowiec premium - K1, historyczny gmach sądu - d. zamek, modernistyczny dworzec kolejowy i wiele, wiele innych. W Jastrzębiu chyba jedynym wyróżniającym się dużym budynkiem był... Diament - zburzony bo po 1990 okazało się, że nikt dobrowolnie nie chce nocować w Jastrzębiu...

~DoArteks (46.204. * .117) 31.08.2023 13:42

Rybnik, to takie sztucznie stworzone miasto. Bo jak nazwać 40 tys miasteczko z wiejskimi chałupami w centrum i dwukondygnacyjną zabudową, do którego nagle przyłączono okoliczne miasteczka i zrobiło się ponad sto tysiecy.
Tylko w ubogiej architekturze Rybnika nic się nie zmieniło i Rybnik dalej wygląda ja 40 tys miasteczko. Rybnik to jedyne ponad stutysieczne miejsce, gdzie wiecej jak połowa mieszkańców mieszka w wiejskich chałupach ogrzewanych palonymi gumowcami i oponami.

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 31.08.2023 13:10

@ja11 znów te tupanie nóżkami SJZ bo inni mają, a wy nawet nie macie nadziei... Zabrano wam nawet światełko w tunelu. Będziecie mieli... kolejny handlowy badziew co słusznie zauważyli myślący mieszkańcy Jastrzebia. @bartoszek jedynym miejscem który zasługuje pełnoprawnie na określenie zadupie jest Jastrzębie. Brak kolei, brak centrum, brak Rynku, brak miejskich deptaków, brak ponadlokalnego znaczenia, brak ciekawych miejsc pracy, brak gmachów, a nawet... brak galerii handlowych i dobrych sklepów. Za to macie najsłynniejsze w regionie dożynki!!! Wieś tańczy na dożynkach, pracuje na kopalniach, jeździ po wszystko do MIAST. I... wszystkim piekielnie zazdrości. ;)

~Bartoszek (31.179. * .1) 31.08.2023 12:52

@Arteks
Dawno takich bzdur nie czytałem.
Cały ten badziew co wypisałeś, to nie jest premium. Fajne to rybnickie premium, gdzie t-shirta kupisz 40-90 zł!!!
To tylko pokazuje, jakim zadupiem jest Rybnik z malomiasteczkowym myśleniem.
Gorączkujesz się i bełkoczesz, i bardzo dobrze, bo zdajesz sobie sprawę, że do Rybnika już nikt nie jeździ.
I to jest twój ból doopy.

~Ja11 (31.0. * .62) 31.08.2023 12:51

Znowu ten kompleksiarz z Rybnika z płaczem , tupiąc nóżkami będzie udowadniał że te jego miasteczko jest centrum wszechświata tylko ci źli ludzie, niewdzięczni sąsiedzi tego nie zauważają. Biedny człowiek.

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 31.08.2023 11:51

@Bartoszek no właśnie to jest różnica między Rybnikiem, a okolicą że Rybnik ma galerie śródmiejskie, ma deptaki ze sklepami, ma wszelkie możliwe markety specjalistyczne, ma sklepy wąskotematyczne jakich u was nie ma i marki premium? Bershka, Medicine, C&A, Conti, Lee Cooper, Sizeer, Bytom, Kubenz, 4F, New Balance, Stradivarius, Wrangler, New Yorker i wiele, wiele innych. A to nie wszystko bo Rybnik ma też luksusowe drogerie, salony samochodowe gdzie można kupić najnowszy model Porsche..., ogromny wachlarz sklepów jubilerskich czy elektronicznych. A w Jastrzębiu nie ma się gdzie ubrać... Nie ma żadnego dobrego sklepu z wyposażeniem mieszkań, nie ma nawet MediaMarktu czy dobrego sklepu meblowego, nie ma salonów samochodowych... W Jastrzębiu macie tylko masówkę lub ofertę dla... małych miasteczek jak np. ten park handlowy. Zawsze będziecie jeździć do Rybnika - lub gdzie indziej. Ale... gdzie indziej macie jeszcze dalej hehehe. Hejtowanie innych i zakłamywanie rzeczywistości to objaw... jastrzębskiej FURIOZY. ;PPP

~Bartoszek (31.179. * .1) 31.08.2023 11:29

@Arteks
Przecież bogatsi mieszkańcy Rybnika nie ubierają się w Rybniku, bo najzwyczajniej w Rybniku NIE MA sklepów premium.
Bogatsi rybnikersi ubierają się w Bielsku Katowicach czy Gliwicach.
Rybnik to prowincja!

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 31.08.2023 11:24

He he he, jastrzębski kompleksiarz ma prawo zazdrościć zarówno Focusa, Plazy, Sfery, Forum... W Jastrzębiu takie coś nigdy nie powstanie! Dowodem na to - najnowszy news o... groteskowym parku handlowym. Masz odwagę? To wyprowadź się z jastrzębskiej wioski zamiast zazdrościć lub zochydzać miasta. Choćby nawet do Bielska - będziesz miał blisko do Sfery.

~Zenek98 (89.77. * .147) 31.08.2023 10:20

Do tych, co mówią, że nam potrzebny jest aquapark - w jaki sposób chcecie zmusić przedsiębiorcę do inwestycji. Przecież nie będzie ktoś z prywatnej kieszeni dopłacał do waszych rozrywek. Biznes to jest biznes. Widocznie wolicie robić sobie wycieczki po galeriach handlowych. Gdyby bylo inaczej to byłby aquapark - proste.

~DoArteks (46.204. * .14) 31.08.2023 07:53

He he he, rybnicki kompleksiarz porównuje Sferę do rybnickich domów handlowych!. Chłopcze, w Sferze są prawdziwe tłumy, mimo że sklepów jest tam 3 razy wiecej niż w rybnickich grajdołkach. Zejdź na Ziemie i wychyl główkę poza Rybnik.

~Lorek (46.204. * .117) 31.08.2023 05:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~stfu (91.192. * .96) 31.08.2023 01:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Dania1 (83.22. * .193) 31.08.2023 01:11

Ludzie miastu jesy potrzebny akwapark natychmiast.po cholerę nowa badziewiata galeria.wokol akwapark jakieś kawiarenki,bary nowoczesne,żeby jakieś życie bylo.raciborz ms,tarnowskie góry maja nie wspominając Czechów.gdzie sie nie pojedzie do Czech tam baseny Bohumin,ostrawa itd.czy jastrzebie tak zasłużone nie może mieć własnego?i sluzylby w zimie.wszystkim

galeria.

~Antyhanys (89.64. * .242) 30.08.2023 23:50

W Rybniku jest też widoczne gołym okiem powietrze ponieważ mieszkańcy lubią palić gumowcami


~Eskalator (62.210. * .131) 30.08.2023 22:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gadzina (195.189. * .128) 30.08.2023 21:38

Juz dawno zmienily sie trendy i nikt juz nie buduje molochow na 100+ sklepow.
Teraz powstaja parki handlowe. Warto obserwowac USA, jestesmy (jako EU) w tym temacie jakies 30-40 lat za nimi.
Wycieczki co ma Rybnik czego nie ma J-bie to ... dam wam chlopcy po lizaku i do domu na bajke.
A autor jak zawsze staly poziom. Nic ten pismak nie wnosi. Nic nowego.

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 30.08.2023 21:35

@bartoszek zabawne jest to, że wiesz jakie są obroty galerii (mimo, że żadna nie publikuje takich informacji) jak i to, że wiesz gdzie kto jeździ na zakupy. A przecież większość nie musi. Najbardziej poszkodowani handlowo są... jastrzębianie. Ci to muszą jeździć prawie po wszystko poza swoją miejscowość. Nikt nie chce wybudować jakiegoś porządnego obiektu. Żadna bogatsza sieć nie chce u was otwierać sklepu. Markety dotarły do was też dopiero jak już zaspokoiły apetyty miejskich ośrodków i to nie wszystkie bo przecież Auchana nie macie, porządnego sklepu z meblami też nie. W branży ogrodniczej bieda. Nie ma u was też salonów samochodowych czy porządnego sklepu z zegarkami ani sukniami ślubnymi. W miejskich galeriach handlowych są też kluby nocne czy multikina. Tego w Jastrzębiu też brak...

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 30.08.2023 21:17

@Wibruś wszyscy widzą, że to ludzie z Jastrzębia mają kompleksy wobec innych np. w tym przypadku wobec miejskich galerii - których nie mają. A park handlowy nie jest i nie będzie galerią tak samo jak nie będzie nią market Lidl czy targowisko. Dlaczego nazywasz swoich przeciwników wsiokami? W Rybniku nie ma dożynek i sołtysów. A w Jastrzębiu są. W Rybniku jest centrum miasta, a w Jastrzębiu nie ma. W Rybniku są urzędy i gmachy jakich nie ma w Jastrzębiu. Rybnik ma kolej, parkingi wielopoziomowe i obwodnicę dwujezdniową, a Jastrzębie tego nie ma...

~Wibruś (46.204. * .33) 30.08.2023 20:07

Jak tylko piszą cos o Jastrzębiu, to zaraz się odzywa zakompleksiony wsiok z brudnego miasteczka Rybnik

jegła 30.08.2023 19:56

Dla Jastrzębia Galeria jest trochę jak piramida czyli coś nieosiągalnego. @Tutejsza1 współczuć Jastrzębskim kobietom. Ani markowych sklepów ani srodmiejskich butikow. Mężczyzna tez sie w Jastrzębiu modnie nie ubierze. Zawsze można podjechać autobusem do Rybnika, a jeśli ktoś ma auto to także do innych miast.

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 30.08.2023 18:40

@Bartoszek w niczym nie odjechałem. Wspomniałem tylko, że Rybnik miał szczęście do bogatych zachodnich inwestorów, którzy postawili przemyślane obiekty. Jeśli komuś bardziej się podoba Focus to jego sprawa tak samo jak czyjąś sprawą jest to, że komuś może bardziej podobać się Sfera. Natomiast w Jastrzębiu nikt nie chce niczego porządnego wybudować, a galerie udaje Kaufland lub... park handlowy. Pamiętajcie że Rybnik to miasto handlowe. Jastrzębie to wieś górnicza.

~Bartoszek (31.179. * .1) 30.08.2023 16:54

@Arteks
..." rybnicki Focus jest bogatszy od bielskiej Sfery"..
Teraz odleciałeś chłopcze z szarego i smutnego Rybnika.
Sfera ma 4-KROTNIE większy obrót od twoich rybnickich śmiesznych pustych galeryjek.
Do Sfery ludzie jeżdżą z calego Podbeskidzia Żor Jastrzębia Wodzisławia Rybnika Tychów a nawet Katowic i Sosnowca.
Do rybnickich galeri chodzą TYLKO rybniczanie i mieszkancy Boguszowic oraz czerwionki.
Widzisz różnicę rybnicki burku?

~Brodaty (46.204. * .117) 30.08.2023 15:57

@wiedzahandlowa vel Arteks
Człeniu, ty nie mieszaj opustoszałego rybnickiego gniota do Sfery albo Forum, bo to jakbys porównywał Rybnik z Bielskiem.
Nie wiem czy wiesz rybnicki kompleksiarzu, ale największy podziemny parking w regionie ma galeria "Zdroj".
Ok 540 miejsc parkingowych. Największy trzypoziomowy Kaufland w Polsce, też znajduje się w Jastrzebiu. W rybniku jedynie tradycyjny kauflandowski barak.
Tak że, zamknij dziurę, rybnicki frustracie.

~Tutejsza1 (89.72. * .111) 30.08.2023 15:16

Jeździliśmy na zakupy do innych miast i nadal jeździmy. W naszych "galeriach" nie ma żadnych fajnych sklepów z ciuchami (H&M lub Sinsay to chińskie badziewia), te które były, zostały zamknięte. Tutaj nic się nie opłaca. Kobity kupują ciuchy na targowisku, albo szyją u krawcowych, jak pani prezydent :-)))

~PowiewWsi (46.134. * .222) 30.08.2023 14:48

Pisanie w stylu trzeba napisać felieton... A Jastrzębie na handlowej mapie Śląska nie istnieje. Nie ma galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia. Kiedy po latach wybudowano prawdziwy market Carrefour to był szczyt handlowego Jastrzębia. Park handlowy to poziom Bohumina. Ale władzom to nie przeszkadza. Grunt że coś die wybuduje. Nieważne ze to będzie obiekt zaściankowy.

~Sprostowanie (91.192. * .96) 30.08.2023 14:15

wiedzahandlowa vel Arteks mitoman z rybnego miasta i wszystko w temacie.

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 30.08.2023 13:55

@ja11 bogatszy od Sfery - budowanej przez bielskich przedsiębiorców jest rybnicki Focus wybudowany przez Anglików tak jak i Forum wybudowane przez Duńczyków. Bogatszy kapitał - bogatsze galerie. Nie chodzi o to, że wszystko musi być blisko ale galerie handlowe współtworzą miasta. Są ich częścią, a takie parki handlowe bardziej rozwarstwiają handel i tylko go uzupełniają. Nie są jednak same w sobie atrakcyjne i nie budują miast. A może Jastrzębiu wcale nie zależy na budowaniu czegokolwiek tylko zwyczajnie biernie przyjmuje każdego kto puka. A takie biedne parki handlowe nie pukają do tych gdzie handel jest na wysokim poziomie. Niestety bogaci zagraniczni gracze też ominęli Jastrzębie...

~Sprostowanie (91.192. * .96) 30.08.2023 13:53

Tylko że to nie będzie galeria handlowa tylko park handlowy. To tak dla informacji dla osoby co to napisała. Różnica taka że wchodzi się do sklepu od podwórka.

~ja11 (193.46. * .122) 30.08.2023 13:40

Prawdziwych galerii jest kilka w najbliższym regionie to bielska Sfera I katowickie galerie, reszta to takie sobie galeryjki. Zresztą nic w tym złego w dobie wszechobecnych samochodów nie wszyto musi być w strefie dojścia na pieszo.

~Zupazhipopotama (178.26. * .6) 30.08.2023 12:40

"Sam wygląd z zewnątrz odstrasza"

Budy bez okien są piękniejsze?

~Jkup (89.77. * .147) 30.08.2023 12:26

Do ~Zupazhipopotama
Był Kłos i Merkury, ale ludzie jednak chcieli czegoś innego. Te obiekty przed 20-30 laty to były jakieś postkomunistyczne stodoły. Zresztą Kłos się niewiele zmienił. Sam wygląd z zewnątrz odstrasza

~Zupazhipopotama (178.26. * .6) 30.08.2023 12:21

"Pamiętam, jak zapewne wielu z mieszkańców, czasy, kiedy w Jastrzębiu-Zdroju nie było żadnej galerii handlowej."

Tę rolę pełnił kompleks na Mazowieckiej.

"Jeśli firma jest w posiadaniu terenu, to może na nim wybudować, co chce"

Dlatego to miasto tak wygląda. Powstają budy, które potem się porzuca.

"dzielnica Zdrój, gdzie rzeczywiście nie ma tego typu obiektów handlowych."

A Kłos?

~wiedzahandlowa (188.137. * .64) 30.08.2023 11:36

Jaka galeria handlowa??? Galerie handlowe to są: Focus, Katowicka, Sfera, Forum czyli obiekty śródmiejskie które mają wewnętrzne pasaże, są wielokondygnacyjne i mają schowane parkingi. One współtworzą miasta. To co ma powstać w Jastrzębiu to... tzw. park handlowy - czyli obiekt handlowy dla małych miasteczek.