Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są pieniądze i to bez łaski urzędników

Na co wydacie miejskie pieniądze? To pytanie jest skierowane do Szanownych Czytelników. Tak, to nie pomyłka – na co Państwo przeznaczą pieniądze? Może zechcecie mieć na osiedlu nowy plac zabaw albo zdecydujecie się na park kieszonkowy? Tym razem wszystko zależy od was, a nie widzimisię urzędników.  Są pieniądze, to trzeba z nich korzystać!

Są pieniądze i to bez łaski urzędników

Ileż to razy słyszymy, że urzędnicy podejmują nieracjonalne decyzje i w ogóle są one wzięte z księżyca. Przecież to ludzie wiedzą najlepiej, czego im potrzeba. Teraz właśnie nadchodzi czas, kiedy mieszkańcy mogą nie tylko prosić magistrat o wykonanie takiego czy innego pomysłu, ale wręcz nakazać go przeprowadzić. Są pieniądze na takie właśnie cele i można po nie sięgnąć. Można powiedzieć, że niczyjej łaski nie potrzeba i obejdzie się bez przysłowiowego żebrania. Weryfikacji podlegają tylko aspekty techniczne. 

Ławko-huśtawka na osiedlu Arki Bożka. Fot. UM Jastrzębie-Zdrój

O co chodzi z tymi pieniędzmi – może ktoś zapytać? Istota rzeczy polega na tym, że to mieszkańcy decydują, na co chcą przeznaczyć środki pochodzące z miejskiej kasy. To jak najbardziej możliwe, bo wszystko odbywa się w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. W naszym mieście można w ten sposób zagospodarować kwotę 3,2 mln zł. Zadania osiedlowe i sołeckie to w sumie ponad 2,5 mln zł. Można jeszcze zdecydować się na jedno przedsięwzięcie ogólnomiejskie i przeznaczyć na nie 640 tys. zł.

Chodzi tylko o to, aby mieć ciekawy pomysł, który by mieścił się w odpowiedniej kwocie. Co ważne, przedsięwzięcie to musi znajdować się na terenie należącym do miasta. Już 1 marca rozpocznie się nabór projektów, a ostateczny termin ich zgłaszania to 21 marca. Skorzystać czy nie skorzystać z takiej możliwości? To pytanie wydaje się retoryczne. Przecież na każdym osiedlu czy sołectwie jest coś, czego mieszkańcy oczekują i chcieliby to mieć. Nadarza się okazja, więc czemu by nie spróbować?

­­Dzięki Jastrzębskiemu Budżetowi Obywatelskiemu na osiedlach ciekawie zagospodarowano skwery, zakupiono nowe ławki, dzieci cieszą się z nowych urządzeń zabawowych, jak na przykład trampolin. Mieszkańcy decydują też o remoncie fragmentu chodników, drogi czy instalacji lamp ulicznych.  Jednak jest w tym jeden haczyk. Trzeba do danego pomysłu przekonać większość mieszkańców, którzy przyjdą na głosowanie osiedlowe w tej sprawie.

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Jest potrzebna aktywność i to - można powiedzieć – podwójna. Po pierwsze musi znaleźć się osoba lub grupa osób, które wpadną na ciekawy pomysł, który można by zrealizować na osiedlu, po drugie – pozostali mieszkańcy powinni przyjść na zebranie i zaakceptować go w głosowaniu. Oczywiście może być kilka propozycji. Wówczas, jak to się mówi, niech wygra najlepszy.

Nieraz zdarzyło mi się bywać na różnych zebraniach osiedlowych. Z jednej strony cieszy to, że są mieszkańcy chętnie biorący w nich udział, z drugiej – jest ich niewielu. Jeśli dorosłych jastrzębian jest kilka tysięcy, a na takie spotkanie przychodzi 20,30 osób (!), to o czym to świadczy? Podobnie sprawa się ma z budżetem obywatelskim. Tam, gdzie naprawdę możemy zdecydować, zainteresowanych jest garstka. Może w tym roku ta smutna prawidłowość się odmieni? Jastrzębianie wykażą zainteresowanie tym, co najbliższe?  Raz do roku mamy szansę naprawdę coś realnie postanowić i to bez przysłowiowej, wyimaginowanej czy realnej łaski urzędników. Powie ktoś, że to niewiele, bo co można zrobić za 60,100 czy 120 tysięcy złotych? Może to i prawda, ale skoro można, to dlaczego nie?

 

 

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~RadnyM (85.202. * .230) 03.03.2024 14:37

Piętrowy parking na śląskiej w miejscu parkingu poniżej Śląska 15.

~JestSuperJestSuper (89.64. * .0) 02.03.2024 22:59

Duży parking na Śląskiej!

~jzmc (31.0. * .219) 09.02.2024 07:56

6o , 120 tysiące niemało ale byle co zbędne szacują nawet na miliony złotych i nic!

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 09.02.2024 06:12

do ~Yugo23 (46.204. * .113)
"80 tys miesięcznie za pseudo kino lub płacić dzierżawę za wynajęcie metalowych figur na betonowym placu"
Właśnie wyliczyłeś dwa największe atuty do kandydowania tej osady na Europejską Srtolicę Kultury.

~PiSPOsamoZło (89.64. * .65) 08.02.2024 14:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rocznie milion jest topione w prywatnych łapach za dzierżawę budynku pod kino i do tego remonty z naszch pieniędzym Skandal.
A dlaczego się tak dzieje bo właścicielem budynku jest prominętny działaćz z PełO.
A mydlenie ludziom oczu ochłapami to jest w stylu mata cieszta się..ciemny narodzie my i tak mamy swoje 25% od zlecenia.

~Yugo23 (46.204. * .113) 08.02.2024 14:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak są pieniądze to podzielić każdemu Jastrzębianinowi i Jastrzębiance płacącemu podatki po równo lepsze to niż płacić czynsz 80 tys miesięcznie za pseudo kino lub płacić dzierżawę za wynajęcie metalowych figur na betonowym placu .