Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kościół wobec zagrożenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, jakie zalecenia obowiązują w diecezjach gliwickiej, katowickiej i opolskiej

TEKST AKTUALIZOWANY

Kościół katolicki w Polsce wobec zagrożenia epidemicznego. Niektórzy hierarchowie odwołują msze i nabożeństwa, inni zobowiązują proboszczów do liczenia wiernych. Sprawdziliśmy, jak jest w naszym regionie.

Kościół wobec zagrożenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, jakie zalecenia obowiązują w diecezjach gliwickiej, katowickiej i opolskiej
W tym roku na ulicach naszych miast nie zostanie odprawiona Droga Krzyżowa (arch. Nowiny.pl)

Diecezja Gliwicka bez mszy i nabożeństw

Biskup Gliwicki Jan Kopiec odwołał planowe msze święte we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji. Kapłani będą odprawiać msze, ale bez udziału wiernych. W związku z powyższym wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej udzielono dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej eucharystii.

- Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii - czytamy w dekrecie biskupa gliwickiego.

Biskup gliwicki odwołał również nabożeństwa, w tym Gorzkich żali oraz Drogi Krzyżowej.

Kościoły pozostaną otwarte, przy czym proboszczowie muszą pilnować, aby na modlitwie nie zgromadziło się jednorazowo więcej niż 50 osób.

Szczegóły TUTAJ.

Do Diecezji Gliwickiej należy m.in. dekanat w Kuźni Raciborskiej (parafie w Babicach, Bargłówce, Dziergowicach, Górkach Śląskich, Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Rudach, Stanicy, Turzu i Zawadzie Książęcej.

Diecezja Opolska - maksymalnie 50 wiernych na mszy

Biskup opolski Andrzej Czaja udzielił wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w eucharystii. - Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę nie jest grzechem - wyjaśnia biskup.

Kościoły w Diecezji Opolskiej pozostaną otwarte. - Proszę jednak Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób - czytamy w komunikacie kurii opolskiej. Biskup A. Czaja zaleca, aby w pierwszej kolejności we mszy mogli uczestniczyć wierni związani z intencją danej eucharystii.

Ponadto bp Andrzej Czaja zwraca się do wszystkich wiernych z prośbą, aby każdego dnia odmawiali "Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc".

Szczegóły TUTAJ.

Do Diecezji Opolskiej należą m.in. dekanaty w Łanach (tam m.in. parafie w Modzurowie oraz Sławikowie), Pietrowicach Wielkich (parafie w Borucinie, Cyprzanowie, Gamowie, Krowiarkach, Krzanowicach, Krzanowicach, Makowie, Pawłowie, Pietrowicach Wlk., Samborowicach oraz Wojnowicach) oraz Raciborzu (parafie w Łubowicach, Raciborzu - bez Brzezia - i Rudniku).

Co z Archidiecezją Katowicką?

Znaczna część naszego regionu leży w granicach Archidiecezji Katowickiej (m.in. parafie na terenie powiatów rybnickiego i wodzisławskiego, a także Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Żor, gminy Kornowac w powiecie raciborskim oraz Brzezia (dzielnica Raciborza)).

Ostatni komunikat opublikowany na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej jest datowany na 12 marca, a więc przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Dlatego też skontaktowaliśmy się w tej sprawie z biurem prasowym metropolii katowickiej.

- Na terenie Archidiecezji Katowickiej należy ograniczyć uczestnictwo we mszy świętej wyłącznie do wiernych związanych z intencją mszy świętej - poinformował nas ks. dr Tomasz Wojtal. Zapytaliśmy, w jaki sposób powyższe zarządzenie będzie egzekwowane, tzn. kto będzie sprawdzał, czy zgromadzeni w kościele wierni są związani z intencją danej mszy? - Liczymy na rozsądek i właściwą postawę naszych wiernych. Sprawdzianem będzie jutrzejszy dzień - odpowiedział nam ks. dr T. Wojtal.

Rzecznik prasowy metropolity katowickiego przypomniał, że wiernym pozostającym na terenie Archidiecezji Katolickiej udzielono dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej eucharystii. - Jako kościół zachęcamy do korzystania z tej dyspensy - podkreślił ks. dr T. Wojtal.

W przypadku mszy świętych pogrzebowych uczestniczyć w nich będzie mogła wyłącznie najbliższa rodzina.

Ponadto na terenie Archidiecezji Katowickiej zawieszono posługę służby liturgicznej.

Szczegóły TUTAJ.

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rack (37.30. * .132) 14.03.2020 22:45

Np. kościół Matki Bożej jest malutki, 50 osób wewnątrz - to jest dużo za dużo.
W ławce mieści się 6 osób, więc zachowując zdrowy odstęp - w ławce powinny być 2 osoby.
..... Zostanę w domu na mszy św w tv.

~Rack (37.30. * .132) 14.03.2020 22:41

Rozsądek nakazuje unikać takich zgromadzeń, a już wcale sobie nie wyobrażam rozdawania komunii św. Najlepiej modlić się w domu, a msze św będą w tv. I komunia duchową.

~Koscielny (87.101. * .123) 14.03.2020 19:58

A co ma być z organistami i kościelnymi służbę liturgiczna zwolnili a oni co maja robić niech kuria się eypowie

Wojtek_Zolneczko redakcja 14.03.2020 17:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Jojojojo, tekst jest aktualny. Archidiecezja katowicka nie zamknęła kościołów. Kościoły pozostają otwarte, a udział w mszach świętych został ograniczony do osób związanych z intencją eucharystii, ale będą one odprawiane (źródło: https://archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1180-ograniczenie-liczby-wiernych-na-mszach-sw)

~Jojojojo (31.0. * .249) 14.03.2020 17:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zaktualizujcie tekst!!!!Katowicka tez zamknela koscioly.