Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powstała petycja pracowników transgranicznych w sprawie przywrócenia ruchu bez kwarantanny

Juz prawie 4 tys. osób podpisało petycję, stworzoną przez grupę pracowników transgranicznych, którzy chcą przywrócenia możliwości przekraczania granicy bez konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny. Petycja będzie skierowana do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Powstała petycja pracowników transgranicznych w sprawie przywrócenia ruchu bez kwarantanny
fot. Aneta Czarnocka-Kanik

Powstała petycja pracowników transgranicznych w sprawie przywrócenia ruchu bez kwarantanny

- Zmiany co do działań na granicy polegają na nałożeniu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny na osoby przekraczające granicę i zostały one w większości zmuszone do pozostania w domu i rezygnacji z aktywności zawodowej. Tylko nieliczni zdecydowali się na czasowe zamieszkanie po stronie czeskiej z oczywistych względów (rodzina, dzieci, mieszkanie, zwierzęta itd.). Dlatego zaapelowaliśmy do Władz Państwa o korektę wprowadzonych zmian tak, aby pozwoliły nam kontynuowanie pracy w Republice Czeskiej z oczywistym zachowaniem zasad bezpieczeństwa - piszą do naszej redakcji inicjatorzy petycji z grupy "Głos pracowników transgranicznych (Czechy)" z prośbą o nagłośnienie spraw.

W petycji, którą podpisać można online, inicjatorzy zwracają uwagę na problem tysięcy rodzin, które pozostały teraz z trudnym wyborem i obawą o utratę dochodu. - Zdajemy sobie  sprawę z bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w której znalazła się nie tylko Polska, ale cały świat. Wiemy również, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje wszelkie możliwe działania zmierzające do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa i takie decyzje, jak ponowne wprowadzenie kontroli granicznych, zatrzymanie ruchu turystycznego, czy zakaz wychodzenia z domu bez wyższej konieczności, nie budzą naszego sprzeciwu – wręcz przeciwnie. Jednak uszczelnienie granic dla pracowników transgranicznych, co dotyka nas bezpośrednio, to sprawa, wobec której nie możemy pozostać obojętni, ponieważ chodzi tutaj o rzecz absolutnie podstawową – czyli pracę. Tym bardziej, że codzienne przekraczanie granic czesko-polskich nie było dla nas chwilową zachcianką, a koniecznością - czytamy w petycji.  - W ten sposób zostaliśmy postawieni przed wyborem nagłej rezygnacji z pracy i poddania się po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantannie bez możliwości podjęcia pracy po jej zakończeniu (w większości przypadków wiąże się to dla nas z wypowiedzeniem pracy przez pracodawcę), albo też pozostaniem za granicą – co z kolei oznacza konieczność długotrwałej rozłąki z rodziną i najbliższymi oraz wynajęcia mieszkania, czyli kolejnymi opłatami, na które nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić opłacając rachunki, kredyty i zwyczajne, codzienne życie - wyjaśniają pracownicy transgraniczni w swoim pismie do premiera, apelując o zmianę przepisów.              

Petycję można podpisać online, klikając w poniższy link:

PETYCJA PRACOWNIKÓW TRANSGRANICZNYCH DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

          

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zirytowany (94.113. * .138) 20.04.2020 21:19

Proszę dajcie mi jeść!!!! Dajcie dach nad głową. Zapytanie że niby czemu? Bo nie chcecie abym pracował! Nie dacie po dobremu, dojdzie do tego że sam sobie wezmę! Jak i reszta która będzie zmuszona wyjść na ulicę i kraść... A jak jakiś matoł twierdzi że sam sobie wybrałem tutaj w Czechach pracę to tak! Bo nie będę cytuję Pinokia -zapierd@lał za miskę ryżu w Polsce! Czy wszystko jasne?!?!

~Głosrazsądku (94.113. * .138) 04.04.2020 15:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mam nadzieję że te zakute łby co pochwalają to postępowanie podziela się jedzeniem z tymi co stracili pracę i zostali bez środków do życia! A i zrzutkę na czynsz dla tych ludzi zróbcie. Zresztą siedzicie w kraju i tak samo dostaniecie po dupie więc przynajmniej poczujecie Ti co ci co pracili w Czechach. A sama petycja niestety nic nie da. Pinikio ma wyebane na głos ludu. Ważniejsze jak złamać konstytucję, zrobić wybory i zafałszować prawdę o wirusie w kraju...

~odin (78.157. * .1) 03.04.2020 13:33

Co to ma być? Gdzie są wczorajsze komentarze? Usunęliście większość i zostawiliście głównie negatywne! To ma być obiektywność dziennikarska? Próbujecie na siłę udowodnić jakąś swoją tezę?

~Jonek (77.252. * .138) 03.04.2020 09:47

Tez bym chciala w domu siedziec ale niestety na chorobowe jak zeby 80 z 80 dostac bo tak nam juz pensje obnizyli.A produkcja idze pelna para ale ktos sie chce dorobic .Wiecznie malo a za brama juz ponoc 20 ludzi czeka.

~Olaa7 (155.133. * .1) 03.04.2020 06:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ludzie chyba nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji ...Mam nadzieję że granice NIE zostaną otwarte. Zdrowie jest ważniejsze !

~Nordik (87.207. * .143) 02.04.2020 23:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A ci mają koncert życzeń! Wy bedziecie kursować do roboty a my was ratować i leczyć? Siedzcie na rzyci jak my siedzimy

~hhh (188.117. * .37) 02.04.2020 21:42

proponuje całkowicie zamknąć sklepy , obecnie limit kupujących jest bez sensu !!!!!!!

~Gft (188.117. * .37) 02.04.2020 20:09

Ten premier Mo nas głęboko w d....taka prawda

~Was (5.173. * .42) 02.04.2020 20:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie pracuje w Czechach i też siedzę w domu już drugi tydzień ale powinni otworzyć granice dla tych ludzi co pracują w Czechach przecież tam taki sam wirus jak w Polsce i czy ja dojeżdżam do pracy do ostrawy czy do Rybnika to jeden ci... l ale w Polsce są tacy geniusze w rządzie że idąc chodnikiem z żoną 2m odległości a policjanci w samochodzie 30 cmi może być, Polska zawsze była krajem absurdów i to głównie przez niekapetentnych ludzi na wysokich stanowiskach, mierny ale wierny.

~Pracownik12 (185.135. * .244) 02.04.2020 18:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wy się tak nie czepiajcie, jestem za żebyśmy znowu do pracy jeździli do Czech. My mieliśmy kontrole na granicach, mierzenie temperatury, pieczątki itp... teraz kwarantanna i wiele osób jest zwalnianych przez to!

prawdaon 02.04.2020 16:26

~Witek1267 żeby coś w nim mieć, trzeba owy posiadać, a tu chyba brak i stąd te protesty i petycja...

wnikliwy 02.04.2020 16:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Chyba na głowę upadli, malo mamy chorych? Chcecie import z Czech zrobić? Bylo iść do hotelu, jak jesteście tak bardzo potrzebni, to Czesi wam powinni kwatery zapewnić, jak nie to kwarantanna. Reszta mieszkancow może siedzieć miesiacami, bo wam 2 tygodnie to za wiele? Jak kazdy tak befzie myślał jak wy to mozemy chorować jeszcze rok. Ogarnijcie się.

~Witek1267 (94.254. * .160) 02.04.2020 15:58
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Epidemia w pełni, a Oni chca granice przekraczać, co trzeba miec w mózgu ??

~borok (155.133. * .231) 02.04.2020 14:08
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

nie ma mowy o zniesieniu

aus 02.04.2020 14:02
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

hahaha, w dobie epidemii ci dalej swoje. kto stoi za tą petycją? pewnie znowu konfederata z Wodzisławia Sz.