Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent RP objął patronatem obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego

Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem "Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP". Uroczystości, związane z kampanią promującą 40-lecie, które odbędą się 11 listopada, organizuje Fundacja JSW.

Prezydent RP objął patronatem obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego
Negocjacje między stroną rządową a MKS na cechowni KWK Manifest Lipcowy. fot. arch. JSW

Prezydent RP objął patronatem obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby władz JSW oraz Fundacji JSW i objął nad obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego Patronat Narodowy. Patronat ten ustanowiony został nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków. – Organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów życzymy udanego ich przebiegu – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

Tegoroczne Święto Niepodległości to doskonała okazja, by upamiętnić wszystkich bezimiennych bohaterów Sierpnia 80’. W tym roku przypadła bowiem 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a to właśnie górnicy jastrzębskich kopalń walnie przyczynili się do historycznej zmiany. Ich bezkompromisowa postawa pozwoliła na marsz ku wolnej i niepodległej Ojczyźnie. By przypomnieć rolę górników na tej drodze, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości. Przygotowano bogaty program uroczystości, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności.

Projekt „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” będzie miał kulminację 11 listopada br. Tego dnia o godz. 11 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, a o godz. 16 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego”  (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl. Na godz. 19 zaplanowano oryginalny ambient świetlny na 40 budynkach Jastrzębia-Zdroju oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW. O godz. 20 zachęcamy do zapalenia w oknach świeczek jako symbolu pamięci o bezimiennych bohaterach. Świeczki można też zapalić symbolicznie na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.

W związku ze Świętem przygotowano też szereg wydarzeń, m.in. wystawę historycznych zdjęć w Ruchu Zofiówka (była KWK „Manifest Lipcowy”) dotyczącą postaci ks. prałata Bernarda Czerneckiego, kapelana śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Fundacja JSW organizuje również zbiórkę pamiątek, zdjęć i gazet z tamtego okresu, by przygotować tzw. „kapsułę czasu”.

W promocji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego wykorzystano również media społecznościowe, wciągając do aktywnego świętowania szkoły, przedszkola, parafie, kluby sportowe, OSP, gminy i miasta. Jedną z internetowych akcji jest „challenge40”. Twórcy pokazują w formie filmów, zdjęć i prezentacji, w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw „40” upamiętniając 40-lecie Porozumienia. Na terenie gmin górniczych można też od kilku dni znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe do zamieszczania na profilach z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~QW (79.186. * .111) 17.11.2020 13:03
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem