Zaprojektuj "Szlak wolności" i wygraj 3000 zł
Konkurs zorganizowany został z okazji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego. Głównym tematem planowanej trasy powinna być solidarnościowa tradycja miasta. Powstawanie Jastrzębia-Zdroju, budowa kopalń, napływ mieszkańców czy strajki zwieńczone podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego - to główne zagadnienia, jakie muszą pojawić się w projekcie ścieżki. Prócz tego anegdoty, historie mieszkańców, opowieści dotyczące czasów PRL-u i wszystko to, co zdaniem uczestników pozwoli najpełniej i najciekawiej pokazać ten element historii Jastrzębia.
- To właśnie w Jastrzębiu-Zdroju 40 lat temu napisaliśmy niezwykle ważny rozdział historii kraju - strajki górników, pracujących w kopalniach na terenie naszego miasta doprowadziły do podpisania przełomowego Porozumienia Jastrzębskiego. To tradycja, o której chcemy przypominać - zarówno mieszkańcom naszego miasta, jak i całej Polski. To właśnie z okazji tych wydarzeń we wrześniu stworzyliśmy pierwszy w naszym mieście mural. Teraz - wspólnie z mieszkańcami - opracujemy trasę turystyczną, która pomoże nam opowiadać o tej tradycji. Liczę na kreatywnoć naszych mieszkańców i pasjonatów historii. Z całego serca zachęcam do udziału w konkursie - powiedziała prezydent Anna Hetman.
Trasa powinna prowadzić od pomnika Porozumienia Jastrzębskiego poprzez Kościół na Górce (Parafia Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła), osiedle Gwarków i przylegający jar, aż do Łaźni w Moszczenicy (Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego i Porozumienia Jastrzębskiego), która będzie wieńczyć Szlak Wolności. Pozostałe punkty trasy uczestnicy konkursu zaproponują samodzielnie.
Zgłoszenia można przesyłać do 1 marca 2021. Regulamin i karta konkursowa dostępne są na oficjalnej stronie miasta.
Ludzie
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta