Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz, Wodzisław i Jastrzębie w drugim etapie Programu Kolej+

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły ocenę formalną wniosków złożonych do programu Kolej+, którego celem jest uzupełnienie sieci kolejowej w Polsce. PKP PLK przyjęły w sumie 96 zgłoszeń projektów. Do drugiego etapu programu zakwalifikowano 79 przedsięwzięć* - wśród nich projekty istotne dla mieszkańców naszego regionu.

Racibórz, Wodzisław i Jastrzębie w drugim etapie Programu Kolej+
Zdjęcie poglądowe (fot. PKP PLK).

Dla Raciborza i Opolszczyzny

Województwo Opolskie złożyło wniosek o rewitalizację linii kolejowych nr 177 oraz 294 na trasie Racibórz - Racławice Śl. Pociągi pasażerskie nie jeżdżą tą trasą od 2000 r. Od tego czasu szlak kolejowy popada w ruinę.

W czasach świetności linią kolejową do Racławic Śl. jeździło dziesięć pociągów dziennie. Pociągi zatrzymywały się m.in. na stacjach: Racibórz Studzienna, Lekartów, Pietrowice Wielkie, Tłustomosty, Baborów, Głubczyce, Racławice Śl.

O rewitalizację linii kolejowych Racibórz - Głubczyce i Głubczyce - Racławice Śląskie zabiegają samorządowcy z województw śląskiego i opolskiego, a także parlamentarzyści, m.in. pochodzący z Opolszczyzny wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski oraz pochodzący z Raciborza wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Szacunkowy koszt inwestycji to 375 mln zł.

Kolej dla Jastrzębia, przystanek dla Wodzisławia

Pozytywnie ocenę formalną przeszło również 18 projektów przypisanych regionalnie do województwa śląskiego**. Wśród nich znalazły się dwa przedsięwzięcia z naszego regionu.

Miasto Wodzisław Śląski stara się o budowę przystanku kolejowego Wodzisław Śląski Centrum, natomiast samorząd wojewódzki zgłosił projekt uzupełnienia sieci kolejowej o połączenie Jastrzębia-Zdroju z Katowicami (z mapy udostępnionej przez PKP PLK wynika, że linia miałaby przebiegać przez Żory i Orzesze). O ten projekt zabiega m.in. poseł Grzegorz Matusiak.

Mapa, na której zaznaczono projekty zakwalifikowane do drugiego etapu programu Kolej+.

Co dalej?

Teraz każdy samorząd, którego wniosek został zakwalifikowany do II etapu programu, ma 12 miesięcy na przygotowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego przedsięwzięcia. W oparciu o tę dokumentację Ministerstwo Infrastruktury przygotuje listę projektów zakwalifikowanych do Programu Kolej+. Ma to nastąpić w okresie od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. Kolejne dwa miesiące przewidziano na podpisanie umów z samorządami. Właściwa realizacja projektów powinna rozpocząć się w maju 2020 r.

Na wszystko nie wystarczy pieniędzy

Szacunkowa wartość 79 projektów zakwalifikowanych do II etapu programu opiewa na kwotę 30,5 mld zł. Tymczasem budżet Kolei+ jest szacowany na 6,6 mld zł. 85% środków ma pochodzić z budżetu państwa (5,6 mld zł), natomiast 15% od samorządów (1 mld zł).


* Kompletna lista projektów, które zakwalifikowano do II etapu dostępna jest TUTAJ.
** Wspomniana rewitalizacja linii z Raciborza do Racławic Śl. formalnie jest przypisana do województwa opolskiego.

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kolejosz (88.156. * .193) 01.12.2020 06:40

375mln za linię do Racławic Śl! Czy ktoś robił analizę ilu pasażerów będzie z tego kożystać? TAK - poprzednicy zamykając linię i kierując się czystą ekonomią popełnili błąd! Ale teraz polityczne udowodnienie, taka reakrywacja na siłę też uważam że za błędną. Poza uczniami mieszkającym w pobliżu przystanków nie zachcęcimy ludzi do przesiadki z wygodnego auta do pociągu, chyba że składy będą co 1h od 5 rano do 23 wieczorem.