Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zielone Pracownie dla naszych szkół

Aż dziewięć Zielonych Pracowni powstanie w tym roku w szkołach powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju i Żor. Wręczenie czeków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - każdy opiewający na kwotę około 40 tys. zł - odbyło się 7 czerwca w Ogrodzieńcu z udziałem senator Ewy Gawędy, członkinią senackiej Komisji Ochrony Środowiska.

Zielone Pracownie dla naszych szkół
W tym roku w szkołach powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju i Żor powstanie aż dziewięć Zielonych Pracowni

Celem konkursu „Zielona Pracownia 2022” było dofinansowanie w formie dotacji wniosków dotyczących utworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Dotacja będzie udzielana z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych Funduszu do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 40 000 zł. Wcześniej WFOŚiGW zorganizował konkurs na projekt "Zielonych Pracowni". Każdy wybrany projekt został wcześniej dofinansowany kwotą do 10 000 zł. Łącznie więc najlepsze propozycje zyskały na realizację pracowni do 50 000 zł.

Wśród nich znalazło się dziewięć pracowni z powiatów raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju i Żor. Są to Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie (Gmina Godów) z pracownią "Ekoludek spod Buczyny", Szkoła Podstawowa w Czyżowicach (Gmina Gorzyce) z pracownią o nazwie "Zielone laboratorium", Szkoła Podstawowa w Rogowie (Gmina Gorzyce) z pracownią o nazwie "Eko-Dziupla", Szkoła Podstawowa nr 17 w Jastrzębiu-Zdroju z pracownią "Energia Zielonego Kosmosu", III Liceum Ogólnokształcące w Jastrzębiu-Zdroju z pracownią "EKO-Friends", Szkoła Podstawowa w Gogołowej (Gmina Mszana) z pracownią "Eko-przyjaciele zielonego zakątka", Szkoła Podstawowa w Nędzy (Gmina Nędza) z pracownią "Laboratorium talentów", Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu z pracownią o nazwie "Kasprowy", Szkoła Podstawowa nr 1 w Radlinie z "Pracownią odkrywców świata przyrody", oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Żorach z pracownią "Przygody odkrywców przyrody".

Łączny koszt realizacji tych pracowni wyniesie około 360 000 zł. Wcześniej WFOŚiGW przekazał 90 000 zł na opracowanie projektów tych pracowni. W sumie w całym województwie powstanie w tym roku 70 Zielonych Pracowni. Cieszę się, że aż 9 z nich trafi do gmin powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, do Jastrzębia i Żor - podkreśla senator Ewa Gawęda, która wzięła udział w uroczystości wręczenia czeków przedstawicielom gmin i szkół, która dodaje, że realizacja Zielonych Pracowni to inwestycja w przyszłość. - Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu tych pracowni, uczniowie lepiej będą przyswajać wiedzę na temat nauk przyrodniczych. Zyskiwać będą większą świadomość tego, jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu sami w przyszłości będą lepiej o nie dbali. Wierzę, że pieniędzy wydanych dziś na budowę tych pracowni, w przyszłości nie trzeba będzie wydawać na likwidację dzikich wysypisk śmieci, czy usuwania innych szkód w środowisku, bo te pracownie pozwolą nam wychować świadomych ekologicznie obywateli - zaznacza Ewa Gawęda.

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].