Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Policja zakończyła akcję NURD. 25 ukaranych

W piątek od wczesnych godzin porannych policjanci prowadzili działania pod kryptonimem "NURD”. Akcja miała poprawić bezpieczeństwo jastrzębskich pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Policja zakończyła akcję NURD. 25 ukaranych

NURD to Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego, którzy w trakcie zdarzeń drogowych pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony, oraz kierujących w relacji pieszy – pojazd. 

- Piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści to grupa uczestników ruchu drogowego, która w przeciwieństwie do osób poruszających się samochodami, jest pozbawiona jakiejkolwiek ochrony co jednocześnie sprawia, że osoby te są najbardziej narażona na zagrożenia - tłumaczą policjanci.

W ciągu kilku godzin piątkowych działań za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym ukarano 33 uczestników ruchu drogowego. Nałożono 25 mandatów karnych, sporządzono 2 wnioski o ukaranie do sądu oraz zastosowano 6 pouczeń. Oprócz działań represyjnych funkcjonariusze przypominali kontrolowanym osobom o  podstawowych zasadach poruszania się po jezdni oraz w jej pobliżu. 

Najczęściej popełnianym wykroczeniem wśród pieszych było: wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi oraz naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię.

- Działania „NURD” sukcesywnie będą powtarzane. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego na dobre muszą zdać sobie sprawę, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.  Zdaje się niestety zauważyć, że piesi z lekkością popełniają wykroczenia drogowe, nie bacząc na własne bezpieczeństwo. Być może wybrane i przestawione poniżej kwoty podziałają na wyobraźnię pieszych, którzy baczniej zwracają na zawartość swoich kieszeni aniżeli na własne zdrowie i życie - mówią policjanci.

Dla przypomnienia, policja zamieściła na swojej stronie informację o mandatach za łamanie przepisów: 50 zł – naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, 50 zł – wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych, 100 zł – wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd w miejscach innych niż przejścia dla pieszych, 100 zł – wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, 50 zł - Przebieganie przez jezdnię.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~krzychu (192.168. * .252) 17.09.2010 09:12

Wszystko idzie zrozumieć, jednak tego typu akcje są trochę irytujące.
Nigdy nie doprowadziłem do niebezpiecznej sytuacji przechodząc nieprawidłowo przez jezdnię, natomiast w ciągu ostatniego miesiąca dwa razy cudem uniknąłem potrącenia na pasach, bo się wyprzedzać ustępującego zachciało.

~olo (84.10. * .95) 14.09.2010 15:06

szkoda, że policja nie zauważa w jaki sposób zachowują się rowerzyści korzystający z chodników dla pieszych

~figofago (24.13. * .140) 13.09.2010 16:56

wize ze program jak zwykle uderzylo po kieszeni zwyklego przechodnia a nie np pijanych kierowcow. nie ma to jak wyciagnac kase od szarego obywatela