Janecki wbił pierwszą łopatę na budowie DGP
Rusza budowa pierwszego etapu Drogi Głównej Południowej. W czwartek około godziny 11:00 pierwszą łopatę na terenie budowy w Jastrzębiu wbił prezydent miasta Marian Janecki.
- To największa inwestycja prowadzona przez miasto Jastrzębie. W pierwszym etapie będzie realizowany odcinek o długości ponad 3 km, który pobiegnie od strony gminy Pawłowice wzdłuż ulicy Pszczyńskiej. Przed skrzyżowaniem z ul. Korfantego i ul. Dębina, na wysokości skraju lasu, skręci w prawo, przetnie tory kolejowe oraz ul. Dębina, stanowiącą dojazd do składowiska odpadów komunalnych. Dalej pobiegnie równolegle do ul. Dębina, skręci za os. Zofiówka w lewo, przetnie tory kolejowe i ul. Rybnicką - przypomina portal Nowiny.pl.
- Stoimy na stanowisku, że trzeba dotrzymywać terminów wszelkich umów, które realizujemy. Jest to nieduży odcinek, który wykonujemy, ale kilka obiektów, jakie będziemy realizować, może przysporzyć kłopotów. Będzie tutaj pracować około 50 osób – wyjaśnił, Tomasz Wołoszczuk, przewodniczący Rady Nadzorczej BOGL a KRYSL Polska Sp. z o.o., konsorcjum firm, które wybuduje odcinek.
- Droga Główna Południowa przede wszystkim odciąży ruch na ul. Pszczyńskiej i połączy nasze miasto z autostradą. Liczymy także na ożywienie gospodarcze terenów wokół drogi – podkreślił prezydent Marian Janecki.
Drugi etap, na który przetarg zostanie ogłoszony w przyszłym roku, obejmie budowę drogi na odcinku ponad 5 km aż do zjazdu z autostrady A1 w Mszanie. Droga poprowadzona zostanie więc przez Pochwacie i Długą, będzie prowadzić wzdłuż składowiska odpadów pogórniczych „Pochwacie”, przetnie ul. Połomską, dalej będzie biegła przez teren KWK Jas-Mos, za kopalnią skręci w lewo do ul. Wodzisławskiej w Mszanie.
Szerokość jezdni wyniesie 7 metrów, natomiast poboczy 2,5 m. W zakres zadania wchodzi budowa skrzyżowań z ulicami Pszczyńską, Dębina, Rybnicką, Pochwacie, Połomską i Wodzisławską. Konieczne będzie także wykonanie obiektów mostowych.
Docelowo Droga Główna Południowa ma połączyć Pszczynę, Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski i Racibórz. Najdalej zaawansowane w pracach jest Jastrzębie-Zdrój.
W tym roku nie przewiduje się utrudnień w ruchu związanych z budową trasy. Prace przy budowie pierwszego etapu potrwają 24 miesiące i pochłoną ponad 53 mln zł. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską.
wszystko kończy się lub rozpoczyna bo wybory tuż tuż, dość tego 12 lat to wystarczy, dziekujemy, tej ekipie zapraszamy inną
Jak to beda budowac jak ta hale i most na Ruptawe to juz widze te 2 lata