Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni podpiszą apel ws. kontraktów z NFZ

Owocem burzliwej poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej jest projekt apelu skierowanego do parlamentarzystów i władz centralnych. Radni domagają się w nim podjęcia działań mających poprawić dostęp do usług medycznych.

Radni podpiszą apel ws. kontraktów z NFZ

- Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój apeluje do Ministra Zdrowia, Posłów, Senatorów Ziemi Śląskiej, a także urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia i środowisk medycznych o podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia mieszkańcom miasta Jastrzębie-Zdrój szerokiego dostępu do specjalistycznych świadczeń opieki zdrowotnej - czytamy w apelu.

W uzasadnieniu radni stwierdzili m.in.: - W związku z informacjami uzyskiwanymi w placówkach medycznych, część przychodni i poradni specjalistycznych zostało pozbawionych kontraktów bądź uległy one znacznemu obniżeniu. Niepokoją również doniesienia o praktykach stosowanych przez NFZ (...) t.j. placówki albo przyjmą proponowane przez NFZ warunki, albo NFZ nie podpisze z nimi kontraktu.

Jastrzębscy radni w ten sposób odnieśli się do informacji płynących od przedstawicieli NZOZów, sygnalizujących, że poradnie nie mają żadnego pola do manewru w negocjacjach z Funduszem i skazane są na jego warunki.

Radni w apelu stwierdzają także, że ustawa o samorządzie gminnym mówi, że ochrona zdrowia jest zadaniem własnym gminy, jednak Rada Miasta nie dysponuje praktycznymi narzędziami prawnymi do realizacji tego obowiązku. - Z tego względu apel nasz traktujemy jako próbę wywiązania się z narzuconego gminie obowiązku - kończy się apel.

Na sesji byli obecni prezydent miasta wraz z zastępcami, radni Sejmiku Województwa Śląskiego - Marian Jarosz oraz Czesław Sobierajski, posłowie Krzystof Gadowski i Tadeusz Motowidło. Nie zabrakło także zaproszonych przedstawicieli środowisk medycznych - lekarzy i dyrektorów NZOZów z terenu Jastrzębia. Nie zjawił się natomiast dyrektor WSS nr 2, oraz zaproszony reprezentant śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Główny wnioskodawca zwołania sesji, Janusz Tarasiewicz stwierdził: - Uważam,że na przyszłość Rada Miasta będzie pracować jednogłośnie przy rozwiązywaniu problemów społecznych. Dzisiejsza sesja pokazała, że można to uczynić ponad podziałami politycznymi - powiedział. Skomentował także obecność lekarzy: - Jestem bardzo mile zaskoczony tym, że środowisko medyczne się przełamało i publicznie zabrało głos w obronie pacjenta. Lekarze stanęli na wysokości zadania. Kolejnym krokiem powinno być zbieranie wśród mieszkańców podpisów pod petycjami do NFZ i Ministerstwa Zdrowia - powiedział po zakończeniu sesji.

25 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wilos1 (85.202. * .138) 09.02.2011 22:20

Według polityków z PO za obecny stan służby zdrowia w Jastrzębiu-Zdroju winni są dywersanci, a czy są nimi akurat staruszkowie, czy lekarze, to sprawa drugorzędna. Platforma, minister Kopacz i w ogóle \"władza\" robi wszystko dobrze, tylko głupi lekarze i pacjenci psują jej robotę.

~PO-lityczne PO-dskoki (195.66. * .39) 09.02.2011 08:23

Wybryk polityków z PO jest żenujący. Na swojej stronie pokazali jak bardzo są przeciwko mieszkańcom miasta. Za upolitycznienie tak ważnej kwestii jaką niewątpliwie jest ograniczenie dostępności do lekarzy w mieście i wysiłku wielu radnych PO powinna zapłacić. Centralna polityka z salonów przeniesiona została żywcem do samorządu, a hasła głosiły \"NIE RÓBMY POLITYKI\" i \"STAĆ NAS NA WIĘCEJ\". To widać dobitnie po wybrykach PO. No, ale sama PO widać jest wybrykiem.... natury.

~gość (195.34. * .177) 08.02.2011 23:32

Przeczytałam to co na swojej stronie pisze platforma i jestem oburzona. Byłam na sesji i wiem że przedstawiciele WSS nr 2 oraz NFZ byli zaproszeni. NIe zjawili się ponieważ nie traktują nas poważnie a PO usiłuje zwalić winę za ich nieobecność na organizację pracy rady bo nie mogą przyznać, że to ich partyjni koledzy wystawili samorządy do wiatru.

~obiektywny (195.66. * .39) 08.02.2011 22:58

Czy radny Tarasiewicz nie pochwalił dnia przed zachodem słońca i rzeczywiście wszystkie opcje wzniosły się ponad podziały polityczne jak apelował radny Tarasiewicz? PO jastrzębska skrytykowała sesję i jej organizację. To jest niesmaczne i podłe, bo jej członkowie (PO) podczas sesji, np. radna Maryniak mówiła, że jednak na tej sesji dowiedziała się, że nie jest tak jak mówił gość z NFZ na Komisji Zdrowia i że jednak nie lekarze są winni. A jednak PO PO-kazała PO-pulistyczne oblicze, obliczone na tani PO-klask. Strona jastrzębskiej PO: http://jastrzebie.platforma.org/news.php?id=45

~obiektywny (195.66. * .39) 08.02.2011 22:17

Brak obiektywizmu piszących na forum pomaga rządzącej w kraju PO niszczyć lokalnych ludzi takich ja radny J. T.
Nie wszystkim musi odpowiadać osoba Tarasiewicza, ale oczernianie go to draństwo. Być trzeba było na sesji żeby przekonać się, iż radny Tarasiewicz był najlepiej przygotowany do tematyki. Dlatego może się próbuje go gnoić?

~Dokładnie! (84.234. * .174) 08.02.2011 17:40

Masz rację tom! I dlatego takich radnych nam potrzeba!!!

~tom (195.34. * .177) 08.02.2011 14:31

Tarasiewicz się pieni ale trzeba przyznać że w słusznych sprawach. Ciekawe czy gdyby nie on to czy inni radni zajęli by się tym problemem?

~anan kofan (195.34. * .177) 08.02.2011 13:44

Ja napiszę do ONZ żeby nam zaczęli przysyłać misje humanitarne. Niedługo będą potrzebne.

~Kimon (85.50. * .99) 08.02.2011 11:06

Moim zdaniem w ogole pani maryniak sie nie da sluchac. nawet jakby o pogodzie mowila:) choc pewnie prywatnie jest sympatyczna

~wilos1 (85.202. * .138) 08.02.2011 10:40

Potwierdzam radny Janusz Tarasiewicz i prezydent Marian Janecki.Tych dwoje ludzi jeszcze można było słuchać w przeciwieństwie do radnych z PO Pani Maryniak i Pana Ogiegło.

~pacjentka (195.66. * .39) 08.02.2011 10:21

Każdy kto był na sesji powie, że była ona bardzo potrzebna. Bardzo dobrą wypowiedź miał radny Tarasiewicz. Można go krytykować, ale nie można mu zarzucić nieprzygotowania się w temacie służby zdrowia, czego nie można powiedzieć o wielu innych radnych, którzy mówili od rzeczy.

~gangweiss (84.234. * .48) 08.02.2011 09:27

Dobrze, że radni robią coś w tej sprawie. Duży plus dla nich za inicjatywę. Myślę, że uda im się coś ugrać i kontrakty NFZ zostaną podpisane.

~wilos1 (85.202. * .138) 07.02.2011 23:32

Co należy robić gdy jesteśmy świadkami bandyckiego napadu a nie mamy siły żeby pomóc poszkodowanemu.Przede wszystkim głośno krzyczeć a nuż ktoś usłyszy. Nic nam nie da jak będziemy cicho siedzieć i udawać, że wszystko gra.

~ONA (195.66. * .39) 07.02.2011 23:16

Gość, ty jesteś gościówa. Myślisz to samo co i ja. Byłam na sesji i słyszałam że nie wszyscy bełkoczą bez sensu. Sesja była treściwa i nie była nastawiona na jakąkolwiek kryptoreklamę dla radnych. Czy to że radny Tarasiewicz słów dotrzymuje to powód do krytyki przez co niektóre osoby?

~gość (195.34. * .177) 07.02.2011 23:02

Jako pacjent cieszę się że radni zrobili cokolwiek w tej sprawie. Niech góra dowie się co o niej myślą na dole!

~wilos1 (85.202. * .138) 07.02.2011 22:44

Najbardziej merytoryczne było wystąpienie Pana Prezydenta Mariana Janeckiego? Niejeden niedowiarek zapyta dlaczego? Odpowie mały miś kolego.

~do lekarza (205.213. * .70) 07.02.2011 22:36

jak hetman mogła cos powiedziec skoro jej nie bylo na sesji? :D widać że ciebie też nie.

~nie kumam wilos1 (195.66. * .39) 07.02.2011 22:31

Wilos1 co ci się stało, że zmieniłeś zdanie na temat radnego Tarasiewicza?
Czy byłeś na sesji i czy byli tam medycy, którzy cię uleczyli?

~wilos1 (85.202. * .138) 07.02.2011 22:24

Nie ukrywam,że też swego czasu myślałem,że ta sesja nic nie da.Jednak przysłuchując się poszczególnym wystąpieniom uważam inicjatywę radnego Janusza Tarasiewicza za konieczną.

~Kazik (85.50. * .99) 07.02.2011 22:13

Fakt, radni więcej zrobic nie mogli. Nie mają takich kompetencji. Ale nie rozumiem szopki, tej sesji nadzwyczajnej. po co to? takie coś równie dobrze mozna bylo zrobic na sesji zwyklej! Jeszcze raz mowie, pusty gest to był i tyle!

~pacjent popierający (195.66. * .39) 07.02.2011 22:03

Ja, inne zdanie niż moi przedmówcy. Radni zrobili to co do nich należało. To zapewne bez echo nie pozostanie. Cieszę się, że są radni dotrzymujący danego słowa.

~Kazik (85.50. * .99) 07.02.2011 22:00

To jest tylko i wyłącznie piarowska zagrywka pana tarasiewicza, który chce pokazac ze coś robi. Ale to, co juz z tego wychodzi to niewazne... Wyborca przeciez glupi i da się nabrać! Precz z PiSem!

~Kimon (85.50. * .99) 07.02.2011 21:55

Nic to nie da To pusty gest! Nic wiecej.

~gość (85.50. * .99) 07.02.2011 21:53

Jeśli o mnie chodzi to myślę ze nic to nie da... co władze centralne obchodzi Jastrzebie?

~lekarz (188.147. * .196) 07.02.2011 21:40

hetman znowu nic nie POwiedziałą a gad aż wstyd -prostack i arogancko -