Obchodziliśmy Święta Wielkiej Nocy
Wielkanoc jest upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku Wielkanoc przypadała na 24 kwietnia.
Tegoroczna Wielkanoc wypadła w najpóźniejszym możliwym terminie, czyli 24 kwietnia. Najwcześniejszą datą dla obchodzenia święta jest 22 marca. Ostatni raz Wielkanoc przypadła w ten dzień w 2008 roku.
Wstępem do świąt jest Wielki Tydzień, którego trzy ostatnie dni tworzą Triduum Paschalne. W Wielki Piątek, dzień w którym Jezus został złożony do grobu, Kościół Katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej. Dzień poświęcony jest na czuwanie z zachowaniem ścisłego postu.
W Wielką Sobotę, tradycyjnie święci się pokarmy. Odbywa się to podczas krótkich nabożeństw, jako, że Eucharystię sprawuje się dopiero po zapadnięciu zmroku. Do koszyków, które następnie poświęci kapłan wkłada się zwykle jaja, mięso, chrzan, sól, chleb, oraz baranka wielkanocnego będącego symbolem zmartwychwstania. Wieczorem nastaje Wigilia Paschalna. Jej charakterystycznym elementem jest poświęcenie ognia i zapalenie od niego paschału, który wnosi się w procesji do wnętrza zaciemnionego kościoła. Ogień symbolizuje światło wiary, rozjaśniające zakamarki ludzkiej duszy.
Niedziela rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, w trakcie której kapłan przy grobie Pańskim oznajmia wszystkim wiernym zmartwychwstanie. Wraz z wiernymi wyrusza w krótką procesję dookoła kościoła. Dawnej, gdy przy każdym kościele znajdował się cmentarz parafialny - symbolizowało to głoszenie zmartwychwstania zmarłym. Po mszy wierni rozchodzą się do domów, aby zasiąść do uroczystego posiłku, podczas którego spożywa się pokarmy poświęcone dzień wcześniej.
Poniedziałek Wielkanocny to dzień szczególnie lubiany przez dzieci, za sprawą zwyczaju polewania się wodą. Tradycja sięga jeszcze czasów pogańskich i symbolizuje przebudzenie ludzi oraz przyrody do życia po okresie zimowym. Niektórzy rolnicy skrapiają też swoje uprawy wodą święconą w trosce o urodzaj.
Wielkanoc jest także świętem ustawowo wolnym od pracy i nauki szkolnej.
Bardzo dużo zdjęć macie:)
jeden lubi jeść w święta a drugi jak mu nogi śmierdzą...
wilos1 ostatnie zdanie lepiej zabrzmiało by \"Dla mnie to nie tylko Droga Maju \"wielkie żarcie\"
Po tych minionych dniach jestem przekonany,że \"ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim\".Bo dla nich przy świątecznym stole pewne słowa to symbole.To nie tylko Droga Maju \"wielkie żarcie\".
śledząc media przez ostatni rok o krzyżu nie sposób było zapomnieć
wilos1 zapomniałes dodac o krzyżu z krakowskiego przedmiescia wtedy to bardzo pokazakismy jacy to jestesmy zjednoczeni
Święta Wielkanocne przypomniały o krzyżu.Myślę,że pomoże nam to dostrzec w pozostałe dni roku obecność krzyża na ścianie mieszkania, w urzędzie, w zakładzie pracy. To nie jest ozdoba. Jest to znak,symbol definiujący w prosty sposób chrześcijańską tożsamość, potwierdzający, iż żyjący tu ludzie wyznają określony system wartości, są zjednoczeni wiarą i miłością do swojego Zbawiciela. Rzeczywistość pokazuje jednak, że dla wielu jest to znak niemy, pusty i bez treści. Czy tak powinno być?
Mów za siebie Maju
Obchodziliśmy...trzeba napisać jak było naprawdę.Przejedliśmy się jak zwykle.