Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co dalej z inwestycjami miejskimi? PiS i Prezydent wydali oświadczenia

Po czwartkowej sesji Rady Miasta, podczas której radni nie przyjęli uchwał uniemożliwiając tym samym realizację inwestycji na kwotę ponad 30 mln zł, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Prezydent Miasta przyjęli stanowiska w tej sprawie, które prezentujemy w całości i bez zmian.

Co dalej z inwestycjami miejskimi? PiS i Prezydent wydali oświadczenia

Stanowisko Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość:

Na wstępie należy wskazać, że nie jesteśmy (podobnie jak i większość Rady Miasta) przeciw inwestycjom i zmianom, które znalazły się w projektach zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej i Uchwały Budżetowej Miasta na 2017 r. Mało tego, oczekujemy, że w trybie pilnym zostanie zwołana kolejna sesja nadzwyczajna ws. przeprowadzenia koniecznych zmian, tak by realizować wszystkie zamierzone, oczywiste i potrzebne inwestycje, na które czekają mieszkańcy.

Powodem odrzucenia przez większość Rady Miasta (w tym również nasz Klub Radnych PiS) obu prezydenckich uchwał finansowych była nadal niedopracowana, nieskonsultowana i odmienna niż wola większości Rady (a także mieszkańców) koncepcja Pani Prezydent Anny Hetman na Dom Solidarności. W ocenie Klubu Radnych PiS niewiele zmieniło się od październikowej sesji Rady Miasta, na której również większość Rady Miasta odrzuciła kosztowny i niemający pokrycia finansowego prezydencki projekt na Dom Solidarności. Radnym do dnia dzisiejszego Pani Prezydent Anna Hetman nie przedstawiła materiałów ws. Domu Solidarności. Mając to na uwadze, apelowaliśmy na posiedzeniach komisji oraz w kuluarowych rozmowach o wniesienie autopoprawki do projektów uchwał finansowych wykreślającej sporny i niedopracowany Dom Solidarności z tych projektów tak, by nie odrzucać wszystkich innych, potrzebnych zmian. Niestety Pani Prezydent, stawiając radnych pod przysłowiową ścianą, umieszczając potrzebne zmiany finansowe z jednym kontrowersyjnym zapisem, a także nie bacząc czy uzyska wymagane poparcie większości, do momentu otwarcia głosowania, zwlekała ze złożeniem autopoprawki. W efekcie Rada Miasta odrzuciła projekty wszystkich zmian, w tym zmian tych potrzebnych i uzasadnionych.  Pani Prezydent była wnioskodawcą sesji nadzwyczajnej. Porządek obrad toczył się według prezydenckiej prośby, która nie uwzględniała ani nie przedstawiała szczegółowej koncepcji na Dom Solidarności ani dyskusji nad proponowanymi zmianami. Zatem Rada Miasta pracując w narzuconym przez Prezydenta trybie postąpiła w prawdopodobnie oczekiwany przez nią sposób. Ubolewamy nad brakiem dialogu między Panią Prezydent - władzą wykonawczą jako gospodarzem i Radą Miasta jako władzą uchwałodawczą – wyrażającą aprobatę albo dezaprobatę dla działań tego gospodarza.

Z całą mocą podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwni uczczenia pamięci bohaterów i przełomowych wydarzeń z lat 80 XX wieku, które miały miejsce w Jastrzębiu-Zdroju. Mamy jednak obawę, że w trudnych finansowo czasach dla Jastrzębia-Zdroju, powinniśmy w duchu odpowiedzialności bardzo dokładnie i poważnie rozważyć czy stać nasz budżet miasta na kilkunastomilionowe koncepcje Pani Prezydent na obiekt o charakterze stricte kulturalnym.

Stanowisko Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Anny Hetman

Uważam, że o tak poważnych sprawach, jak planowanie inwestycji w mieście, nie powinno się, z całym szacunkiem, dyskutować za pośrednictwem mediów. Przedkładane przeze mnie uchwały budżetowe były omawiane przez członków stosownych komisji już przed lutową sesją. To na niej radny Wspólnoty Samorządowej Damian Gałuszka prosił o odroczenie głosowania nad uchwałami z uwagi na ich obszerność. Przychyliłam się do tej prośby i na mój wniosek, tydzień później (2.03) zwołano sesję nadzwyczajną. Okazji do dyskusji było wiele. Chociażby na wczorajszym posiedzeniu Komisji Skarbu albo też na samej sesji. To właśnie jest miejsce na debatę pomiędzy władzą uchwałodawczą a władzą wykonawczą. Radni nie wykazali takiej chęci. Teraz zarzucają mi brak dialogu. Nie chcę prowadzić żadnej gry. To szkodzi miastu i mieszkańcom.

Jak wynika z ustawy o finansach publicznych, prezydent miasta ma wyłączną możliwość wnoszenia projektów uchwał w sprawach budżetu i wieloletniej prognozy finansowej. To prezydent decyduje w jakiej formie są one przyjmowane. Wydaje się nielogiczne, żeby w tej samej sprawie wnosić dwie uchwały, ponieważ nieprzyjęcie którejś z nich spowoduje, że może być niezgodność budżetu. Według mnie przedstawiona propozycja rozdysponowania 30 mln zł z nadwyżki budżetowej była rozsądna i przemyślana. Uwzględniała najważniejsze potrzeby mieszkańców i dawała nam możliwość starania się o pozyskanie dofinansowania z zewnątrz. Cieszę się, że radni PiS oczekują zwołania kolejnej nadzwyczajnej sesji, ponieważ stosowny wniosek w tej sprawie już złożyłam. Zgodnie ze statutem miasta, przewodniczący Rady Miasta ma na jej zwołanie 7 dni.

69 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mieszkanka Zdroju (195.150. * .30) 13.03.2017 09:45

\"Ludzie, którzy nie szanują historii, nie zasługują na to, aby o nich pamiętać\". My zapamiętamy, kto nie chce rynku i Domu Solidarności w Zdroju. Spotkamy się przy urnach wyborczych.

~Jozef (188.146. * .214) 10.03.2017 21:01

Chodniki pani radna są w naszym mieście, ale rynku nie ma. Nie kazałem wypowiadać się pani w moim imieniu. Zapisać się do szkoły 8letniej na lekcje historii bo nie ma pani wiedzy.

~jastrzębianka (195.66. * .24) 07.03.2017 21:37

Radni Pis-u!
Czy ludzie, którzy walczyli w tym mieście o Waszą wolność, swobodę wypowiedzi, wolne rządy i soboty, nie zasługują na szacunek i prawdziwą pamięć? Dlaczego, tak blokujecie wszystkie uchwały pani Prezydent? Dlaczego, tak nie chcecie, aby w Jastrzębiu, podobnie jak w kilku już miastach, była darmowa komunikacja? Dlaczego, to miasto nie zasługuje na rynek, który byłby jak w każdej aglomeracji jego sercem?
Dziś zadałam te pytania Waszemu radnemu p. Matusiakowi w Galerii Zdrój (notabene otwarcie takich sklepów u nas również było wstrzymywane przez długie lata przez Waszego radnego p. Sławika).
Nie uzyskałam na nie jakiejkolwiek odpowiedzi, tylko dziwny uśmieszek...Cóż, prostej jastrzębiance jeżdżącej MZK, nie trzeba odpowiadać, wsiadając z dużym brzuchem do tojoty...

~M. (176.122. * .139) 07.03.2017 17:17

Ziomal a może pofatygujesz się i sprawdzisz czyj ten tył jest - to własność prywatna .
Sprawdź co wybudował Gdańsk i Szczecin.
Nie samym chlebem człowiek żyje.

~zdrojowiec (195.150. * .30) 07.03.2017 16:47

Do ziomal. Te pieniadze mogą być przeznaczone tylko na Dom Solidarności. Nie ma tej inwestycji - nie ma kasy. Więc dlaczego nie skorzystać i wybudować dla potomności? Niech następne pokolenia wiedzą, co się działo w naszym miescie i jak odzyskaliśmy wolność, która znowu niestety jest zagrożona,

~ziomal (87.207. * .164) 07.03.2017 12:19

Po co komu dom solidarności za grube miliony!!!
Może by tak skończyć budowę kina centrum które za chwilę się rozsypie.
Z przodu pęknie ładnie a z tyłu ruina i menelstwo !!!

~Gość (89.73. * .191) 07.03.2017 07:59

Mieszkańcy, wbijajcie na sesję w czwartek, początek o 15, spójrzmy rasie panów w oczy!

~... (176.122. * .139) 06.03.2017 23:04

Jak długo mamy czekać żeby coś sensownego powstało w Jastrzębiu .Tak za Rynkiem, Tak za Domem Solidarności.

~Konrad (91.216. * .75) 06.03.2017 15:43

Precz z PIS

~zdrojowiec (195.150. * .30) 06.03.2017 15:25

Od dawna chcemy rynku a teraz jeszcze Domu Solidarności.

~tadek (89.72. * .78) 06.03.2017 12:44

Precz z domem solidarności nie chcemy tu takiego obiektu cieple posadki zalatwiajcie nie za nasze pieniądze.

~kok (87.239. * .116) 06.03.2017 12:10

Lepiej zapytajcie komendanta on trzyma teraz te miasto z politykami !

~Gość (5.172. * .19) 06.03.2017 11:23

Zapomniana inwestycja
Potrzebne połączenie Jastrzębia z obwodnicą, planowane z Dworca Głównego ul Sybiraków do obwodnicy.

~do Kakadu 05.03.2017 22:11 (5.172. * .19) 06.03.2017 11:16

PKM powinno się zlikwidować łamie prawo

~Patola (78.8. * .69) 06.03.2017 09:58

PiS przeciez za Janeckiego sam głosował za Domem Solidarnosci a teraz nie chce. Co sie zmieniło w tym czasie? Chyba tylko prezydent. Odpowiedzcie sobie sami wyborcy jaką motywacje ma PiS...

~teodor (89.72. * .78) 06.03.2017 09:57

Ta prezydent ze swoimi doradcami to niech poda się do dymisji.kosztowne wizje których mieszkańcy niechca a dom solidarności niech zrobi u siebie i za swoje.

~Jan (176.122. * .139) 06.03.2017 09:38

Do dymisji powinni podać się radni PIS i ich poplecznicy , hamulcowi rozwoju miasta ,dla których polityka jest ważniejsza od dobra mieszkańców.

~yeti (89.72. * .78) 06.03.2017 09:31

Prezydent hetman niech poda się do dymisji nie radzi sobie i forsuje dom solidarności którego 99%mieszkańców niechce?

~tukan (94.254. * .151) 06.03.2017 09:27

Ugrupowanie PIS-u DLACZEGO blokujecie AUDYT w MZK, mieszkańcy mają prawo poznać prawdę. Gdzie podziały się pieniądze, które wpłacają gminy na komunikację. Przestańcie blokować projekt darmowej komunikacji w mieście.

~Ogarnięty (78.8. * .69) 06.03.2017 08:21

PiS się głupio tłumaczy... Zablokowali resztę inwestycji bo chodziło o Dom Solidarności. Jak prezydent chciała pokazać prezentacje o inwestycji Domu Zdrojowego (co widać na nagraniu z sesji) to przewodniczący Kasza powiedział że nie jest to potrzebne. Teraz w swoim oświadczeniu piszą że nie ma koncepcji i informacji o Domu Solidarności. To przecież to jest kłamstwo w żywe oczy. Nie wstyd Wam radni? Ludzie się interesują i widzą jaką hipokryzje uprawiacie.

~onuca (89.72. * .78) 06.03.2017 08:18

Trole z platformy sieją propagandę

~mieszkaniec (176.122. * .139) 05.03.2017 22:38

Do zorro -W trąbę to wszystkich mieszkańców zrobili radni PIS i im podlegli. Jak nie podobał im się któryś punkt mieli wnieść Autopoprawkę a nie blokować wszystko bez słowa. Mają nas wszystkich w d.....

~Kakadu (89.66. * .208) 05.03.2017 22:11

pisiory powinny sie tłumaczyc z przetargu mzk w którym sprowadzono warbusa. powinni sie tłumaczyc z upadku pkm.

~do "górnik jasmos" (89.72. * .199) 05.03.2017 15:09

Przeczytaj : Wynik wykonania budżetu ? kiedy nadwyżka, a kiedy wolne środki (Autor: dr Mieczysława Cellary, Źródło: Ekspertbeck.pl) : \"Z przepisu art. 242 ust. 1 FinPublU, wyrażającego zasadę zrównoważenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części bieżącej wynika, że w przypadku zaplanowania WYDATKÓW BIEŻĄCYCH w kwocie wyższej niż planowane dochody bieżące źródłem finansowania deficytu części BIEŻĄCEJ (a do tych zaliczają się wynagrodzenia) mogą być wyłącznie wolne środki i NADWYŻKA BUDŻETOWA z lat ubiegłych. \"

~zorro (89.72. * .152) 05.03.2017 12:32

Trzeba rzec, że Hetmanowa chciała całą radę miasta zrobić w trąbę - do projektu uchwały wsadziła wszystkie zadania i myślała, że rada miasta to przegłosuje!!! Nie chcą \"ale muszą\", a teraz wielkie poruszenia w mediach. Typowe zachowanie dla ludzi z PO.

~zefir (89.72. * .78) 05.03.2017 09:58

Komu potrzebny ten nieszczęsny dom solidarnosci? chyba niektórym politykom żeby tam posadzic tyłki za nasze podatki.cieple posadki i nic nie robienie to hobby niektórych każdy wie o kogo chodzi.

~górnik jasmos (193.239. * .161) 04.03.2017 22:53

Do \"on\" Jesteś słabiutki, nie chodziło się do szkoły? Już w gimnazjum mówi się o budżecie . A jeżeli się coś komentuje to trzeba posiadać jakąś wiedzę. Na podwyżki może nie być a na inwestycje tak bo to zupełnie różne pozycje w budżecie. To tylko w PiSie można przekładać z kieszeni do kieszeni .Osoba dbająca o budżet nie zmieni przeznaczenia poszczególnych pozycji

~zonia (188.146. * .180) 04.03.2017 21:43

Jak nie zrobi Pani Prezydent -tak źle . To może przed dniem kobiet poprzyjmy kobitę prezydenta.

~dysydent (85.202. * .231) 04.03.2017 20:01

Cieszę się że PISiory wygrały wybory parlamentarne tylko dlatego żeby utrzeć nosa zafajdanemu PO ale jeśli chodzi o nasze miasto to już jesteście przegrani w najbliższych wyborach razem z tymi co z wami głosowali.

~mieszkanka (176.122. * .139) 04.03.2017 18:58

Na siłę MZK przygotowało przetarg i podpisało umowę na 10 lat , naPISali bardzo dobrze umowy - trudno je podważyć i Jastrzębie płaci za innych zamiast jeździć za darmo. Jak powiedział pan Laluszny \"nie było woli politycznej\" żeby bezpośrednio zatrudnić PKM- bez pośredników.

~Jastrzębianin (188.146. * .240) 04.03.2017 16:54

Mam w czterech literach pisowskie oświadczenie, od dziś każdy pisowiec to mój wróg. Przyjdzie czas na rozliczenie i rozliczymy was jak komunistów ale nie jak w 89 w Polsce ale jak w Rumunii

~Leśniczy (94.254. * .47) 04.03.2017 14:43

Darmowa komunikacja w mieście jest absolutnie dla wszystkich i uważam, że jest to coś fantastycznego. Nie mogę zrozumieć dlaczego RADNI PIS-u przeszkadzają w tym projekcie, dlaczego optują za wniesieniem kolejnych środków do MZK?

~do Waldek (31.174. * .99) 04.03.2017 14:10

Poczytaj więcej zanim zaczniesz dezinformować. Część środków z nadwyżki została już \"rozporządzona\". \"Pozostało\" do wykorzystania ok 30 mil. Poza tym nadwyżka może iść na inwestycje, a nie socjal (np. przedszkole).

~On (89.73. * .161) 04.03.2017 13:58

W czwartek rano prezydent mówiła pracownikom że nie ma na podwyżki a popołudniu jest dodatkowe 30 mln nadwyżki ( na zwiększone wydatki bieżące też można przeznaczać nadwyżkę budżetową)

~Waldek (89.72. * .199) 04.03.2017 12:17

Wcześniej przy uchwalaniu budżetu (a było to 2 m-ce wcześniej) Pani Prezydent mówiła, że budżet jest napięty i że nie ma pieniędzy. Zresztą na tej stronie internetowej pojawiały się artykuły pt. \"Z pustego i Salomon nie naleje\". Teraz znalazło się 30 mln zł. To jak to jest???? Nie mówię że to nie dobrze, że Prezydent chce inwestować ale dlaczego wcześniej mieszkańcom mówiono nieprawdę (swoją drogą ciekawe czy radni o tych środkach wiedzieli). A tak poza tym czytając wykonanie budżetu za 2016r. (które umieszczono na Bip jastrzębie) to tych pieniążków jest więcej. Za rok 2015 zostało nadwyżki 16 mln a za rok 2016 nadwyżka wynosiła 55 mln. Ponadto budżet odnotował środki wolne w wysokości 31 mln. razem jest do wykorzystania (zainwestowania) 102 mln.

~Obiektyw (87.207. * .62) 04.03.2017 10:55

Medal ma zawsze dwie strony...
Z jednej strony Prezydentka (a właściwie jej zaplecze) chciała przechytrzyć RM i przeszmuglować w uchwale DS. Budowa DS w Zdroju, nie miała większego poparcia również ze strony mieszkańców. Chyba się przeliczyła, więc podniosła larum, że radni blokują wszystkie inwestycje w mieście.
Z drugiej strony, czy gdyby w uchwale nie było DS, radni przyjęli by ją jednogłośnie? Czy również odrzucili by ją, tak dla zasady, żeby nie było, że coś dobrego się dzieje w mieście za sprawą Prezydentki związanej z PO.
Przy takim układzie władzy w mieście, reprezentującej taki poziom, nigdy nie będzie szans na rozwój i jakąkolwiek zmianę...no chyba, że powolne staczanie się, co też stanowi zmianę - jednostajnie przyspieszoną...

~Leśniczy (94.254. * .47) 04.03.2017 08:45

PIS- siory bardzo skutecznie blokują projekt Hetman dotyczący darmowej komunikacji w mieście. Farbowane lisy, polityka i polityka, a teraz temat główny to Kasza na prezydenta. Granda.

~xyz (89.73. * .7) 04.03.2017 07:43

Były prezydent nie robił nic przez lata a na koniec ułożył się z ...wiadomo z kim. Teraz wiadomo kto będzie robił wszystko aby bojkotować rozwój miasta. Przez lata uchwalali i gdzie nas to doprowadziło. Nie stworzono alternatywy dla górnictwa, rozbudowano siec szkół, które dzisiaj świecą pustkami, a wszystko to w imię dobrej zmiany. I tak oto wybieraliśmy przedstawicieli. którzy ciągną nas na dno.

~kowal (89.72. * .152) 04.03.2017 07:05

Mam nadzieję, że Dom Solidarności nie zostanie ujęty, to zbędny twór!

~Bób (46.134. * .41) 04.03.2017 06:51

Kręcą swoje interesy wykorzystując to że są radnymi, patrz piecza, patrz uchwała o kasie na przedszkola, o tej ziemi koło parku. Pisdalac stąd !