JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla
Są pierwsze efekty odwiertów otworów badawczych prowadzonych w obszarze górniczym „Bzie-Dębina 2-Zachód”.
Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, wwa z pięciu otworów badawczych wykonywanych w złożu „Bzie-Dębina 2-Zachód” dotarły już do węglonośnych warstw karbonu. Nawiercono już pierwsze pokłady węgla, w tym jeden o miąższości 2,55 m, a więc spełniający kryteria przemysłowej opłacalności wydobycia. Rdzeń z pokładów węgla uzyskany podczas wiercenia przekazywany jest systematycznie do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego JSW, gdzie prowadzone są badania parametrów jakościowych uzyskanego węgla, ze szczególnym naciskiem na jego parametry koksownicze. Badania będą prowadzone - w zależności od tempa wiercenia i udostępnienia kolejnych pokładów węgla w otworach – przez kolejne trzy, cztery miesiące.
Odwierty badawcze w obszarze górniczym „Bzie-Dębina-2 Zachód” zaczęto wykonywać w połowie października 2018 roku. Każdy z pięciu otworów ma osiągnąć głębokość 1300 metrów. Obecnie dwa z nich sięgają około 70 proc. zakładanej głębokości, a trzy pozostałe od 30 do 55 procent głębokości.
Odwiert mają potwierdzić prognozowaną jakość węgli zalegających w złożu „Bzie-Dębina 2-Zachód” przed dotarciem do parceli eksploatacyjnych wyrobiskami dołowymi. Tak uzyskane wyniki pomogą lepiej sprawdzić budowę geologiczną złoża, sposób jego zalegania i co najważniejsze zweryfikować tektonikę występującą w złożu. Systematyczna rozbudowa bazy zasobowej JSW pozwala na realizację wytyczonych w strategii JSW kierunków zwiększenia udziału węgla w typie 35 w projektowanych ścianach. Złoże „Bzie-Dębina 2-Zachód” zostało ujęte w strategii rozwoju JSW.
- Pierwsze wyniki odwiertów są bardzo optymistyczne. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie. Nasza strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego - wyjaśnia Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.
do anty gornik ,idz do szkoły tumanie
Buraku każdy szyb jest wentylacyjny w JSW
I znów ryle po podstawówkach będą mieli zapewnioną pracę.
Na szczęście takie cepy jak ty nie są odpowiedzialne za to co w jakiej kolejności robić bo dla twojej informacji ten szyb jest szybem wentylacyjnym
no to co? Kasa z tego pojdzie na ośmiorniczki w warszawie
myślenie w JSW to porażka ,najpierw wydrążyli szyb teraz szukają koło niego węgla he he he
w PRL-u takich numerów nie było :)
Szok, szał i niedowierzanie..wungiel - nasze czorne złoto! Brnijmy dalej w to g..no
Nie martw się. Potem się przeprowadzimy do nich.
Gwóźdź do trumny miasta Jastrzębie! Szkody górnicze takie, że żaden inwestor się tu nie pojawi. Najpiekniejsze części Jastrzębia, Ruptawa Bzie Moszczenica zamienią się w krajobraz księżycowy. Inne miasta(Żory, i to pod terenami leśnymi!) nie pozwoliły na podkopywanie swoich terenów, mimo że aż 3 tys. żorzan pracuje w JSW. My pozwalamy na degradację swojego miasta, tylko po to aby mieszkańcy SWD. SCI. SR. SZO mieli dobrze płatną pracę, kosztem Jastrzębia.