Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niepodległość: "Bohaterowie Śląska"

11 listopada to rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Jednak dla Ślązaków ta walka to przede wszystkim trzy powstania Śląskie. Warto w tym szczególnym dniu pamiętać o bohaterach tej ziemi. O jednym z nich - Ludwiku Piechoczku, pisze jastrzębska uczennica Aleksandra Gibes. Jej praca zajęła pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez ZS nr 2 „Bohaterowie Śląska”.

Niepodległość: "Bohaterowie Śląska"

Mieszkam w Jastrzębiu – Zdroju, na osiedlu Jastrzębie Górne i Dolne. Mieszkańcy tej dzielnicy wzięli liczny udział w powstaniach śląskich. Był wśród nich mój pradziadek, Robert Brudny, który poszedł walczyć razem ze swoimi braćmi. Ich nazwiska są zamieszczone w spisie powstańców w Muzeum Śląskim.

Na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny znajduje się grób pięciu powstańców zamordowanych przez Grenzschutz w sierpniu 1919r. Czy mój pradziadek ich znał? Zapewne. W Jastrzębiu Górnym w tamtych czasach wszyscy się znali i wyobrażam sobie, jaką stratą dla wszystkich była śmierć pięciu  kolegów.

W hołdzie dla odwagi tutejszych mieszkańców, chciałabym przypomnieć postać Ludwika Piechoczka, wybitnego dowódcy powstańczego i posła na sejm.

Ludwik Piechoczek urodził się 13 kwietnia 1889r.w Jastrzębiu Górnym, był synem Jana i Jadwigi z domu Tyman.

Po ukończeniu szkoły ludowej  pracował w kopalni „Donnersmarck” w Chwałowicach. Udzielał się w organizacjach oświatowo – kulturalnych, np. razem z Maksymilianem Basistą  w ruchu „Eleusis”.

W pierwszej wojnie światowej walczył nad Marną i Sommą, został ranny. W 1918 roku w Rybniku organizował Polską Organizację Wojskową, uczestniczył w trzech powstaniach śląskich.

W dwóch pierwszych był dowódcą II Batalionu w 2 Pułku Strzelców Rybnickich, a w trzecim powstaniu był w dowództwie Grupy „Południe”. W bitwie pod Olzą zebrał rozproszone oddziały powstańcze, co zapewniło zwycięstwo. Dziś w tym miejscu znajduje się pomnik.

Organizował wiece narodowe, był też zastępcą komisarza plebiscytowego, a  w latach 1924 – 1939 prezesem Zarządu Powiatowego Związku Powstańców Śląskich i  działaczem związków zawodowych. Piastował  funkcję posła II i III kadencji Sejmu Śląskiego, a w latach 1935 – 1938 posła na Sejm RP  IV kadencji.

W 1934 roku wydał broszurę pt. ”Powiat rybnicki w czasie powstań śląskich.” Apelował w niej  o szacunek dla „odzianych w podarte kurtki ubogich powstańców”.  Przed wybuchem wojny organizował Obronę Narodową , kierował manifestacją antyhitlerowską.

1 września 1939 roku udał się na wschód, wrócił stamtąd jesienią. Gestapo aresztowało go u siostry w Jastrzębiu w październiku 1940 r. Z aresztu w Rybniku przewieziono go  8 grudnia 1940r.do KL Auschwitz. Tam zginął  8 stycznia 1941r.

Został  odznaczony Orderem Virtuti Militari,  Krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Jego nazwisko widnieje na tablicy umieszczonej w holu głównym gmachu sejmowego  - upamiętnia ona posłów na Sejm, ofiary  drugiej wojny światowej.

Syn Ludwika Piechoczka,  Stanisław, został w 1942 roku rozstrzelany przez Niemców w Liszkach koło Krakowa.

Postać wybitnego   powstańca  i  posła  nie jest znana mieszkańcom naszego miasta. Nie nazwano jego nazwiskiem żadnej ulicy, nie pojawiła się też inna forma upamiętnienia. A przecież wybierając walkę powstańczą, kładł na szali całe swoje życie. Już po powstaniach, prowadził stałą działalność społeczną na rzecz Śląska i Polski. Jego zasługi nie mogą zostać zapomniane  - szczególnie w mieście rodzinnym należy zadbać o godne uczczenie tego  wybitnego jastrzębianina.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (185.246. * .167) 12.11.2019 06:57

Brawo Ola! Świetnie

~Przyjaciele z ZS6 (89.77. * .164) 11.11.2019 23:39

Brawa i słowa uznania dla Oli Gibes!!!

~Ryszard (188.146. * .141) 11.11.2019 19:30

Dziękuję bardzo Kasiu.

~Gość (188.137. * .108) 11.11.2019 19:20

Zachowała się relacja świadka o śmierci Piechoczka - został zamęczony rozkazem "padnij - powstań". Tyle razy padał w śnieg, że fizycznie nie wytrzymał tego,

~Gość (46.134. * .206) 11.11.2019 11:44

W dzisiejszej Polsce bardziej pamięta się o bandytach wyklętych, niż o tych z tego artykułu...