O Śląsku w Szkole Podstawowej nr 23
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 im. ks. prof. J. Tischnera obchodziła Dzień Regionu w uroczysty sposób. Nie zabrakło śląskich wypieków i warsztatów kulinarnych. Dzieci wzięły udział w konkursie na temat historii Śląska.
Uczniowie ze szkół specjalnych z Katowic, Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju uczestniczyli w Konkursie Wiedzy o Śląsku, gdzie mogli współzawodniczyć w rozgrywkach drużynowych. Wszyscy celująco odpowiadali na zadawane pytania. Uczestnicy spróbowali swoich sił w warsztatach kulinarnych pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ruptawie.
Uroczystości uświetnił występ zespołu edukacyjno-artystycznego „Przygoda” z Rybnika Wiceprezydent Robert Cichowicz dokonał oficjalnego otwarcia Izby Regionalnej.”Wspomnieniowo”.
Zaproszeni goście i młodzież mogli podziwiać zdjęcia i eksponaty zgromadzone w sali. Zostały one przekazane i udostępnione przez osoby prywatne i Galerię Historii Miasta. Na co dzień będą tu odbywały się lekcje historii. 44 lata wcześniej w tym budynku przy ul. Szkolnej 5 mieściła się Szkoła Podstawowa nr11. „1 maja 1975r. dokonano otwarcia Izby Tradycji i Perspektyw, która pozwalała uczniom pomnażać wiedzę historyczną” – czytamy w gazecie Nasze Problemy, jednym z dostępnych numerów wydania. I w ten sposób historia zatoczyła koło.
Interdyscyplinarne spotkanie z kulturą i sztuką Śląska będzie możliwe dzięki dotacji otrzymanej przez Fundacje JSW. Uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje artystyczne podczas warsztatów tanecznych i rzeźbiarskich, zwiedzać muzea i skanseny na terenie naszego regionu. Wszystkie te działania będą uczyć nas jak być prawdziwymi Ślązakami. Uroczystość była okazją do złożenia jubileuszowych życzeń na ręce p. Doroty Kowol Przewodniczącej Koła Gospodyń w Ruptawie.
W tym dniu oddano w użytkowanie tablice interaktywną przekazanej przez zarząd JSW na ręce Rady Rodziców. Ten niezwykły prezent wpisuje się w likwidowanie barier w ramach hasła tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych: e-dostępność w każdej dziedzinie życia.
To nie kluski.
To groszek z Czarnobyla.
jak zwykle kulanie klusek.