Jastrzębianie pomagają ptakom
Kiedy na ziemi leży śnieg, a zbiorniki wodne skute są lodem ptakom trudno zdobyć pożywienie. Już od pierwszych przymrozków można zacząć zostawiać dla nich bardzo niewielkie porcje pokarmu.
Wszystko po to, żeby zwierzęta wiedziały, gdzie szukać karmnika w przyszłości. Bardzo niekorzystne jest jednak dokarmianie ptaków w innych porach roku - zbyt wczesne dostarczanie pokarmu powoduje zaburzenia instynktu wędrownego - gatunki, które normalnie migrują na południe, mogą zostać w Polsce, nie są jednak przystosowane do poszukiwania pokarmu pod śniegiem.
Z chwilą, gdy spadnie śnieg i nastaną mrozy, przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wraz z nauczycielami zadbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. W ramach prowadzonej akcji ekologicznej ,,Pomagamy ptakom przetrwać zimę’’ dzieci dowiedziały się jak wygląda dokarmianie ptaków, po co wystawia się dla nich karmniki, dlaczego warto im pomagać i jak poprawnie to robić. Wszystkie te działania uczą odpowiedzialności oraz dbania o środowisko naturalne, uwrażliwiają na piękno przyrody, a także dają satysfakcję i wiele radości. Już w listopadzie przedszkolom i szkołom rozdane zostały domki i karma dla ptaków zamówione w ramach edukacji ekologicznej.
Jako zimowa karma dla ptaków najlepiej sprawdzają się: mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.), nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik, len, mak nasiona prosa, owsa, pestki owoców, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej, rzepy, rozdrobnione nasiona dyni - zjadane przez sikory, wróble, zięby, gile, grubodzioby, słonina, łój lub smalec - tylko niesolone i niewędzone - dla sikor, dzięciołów, kowalików, orzechy - dla sikor, dzięciołów, kowalików, jabłka, jarzębina, rodzynki - dla drozdowatych, jak kos i kwiczoł
Karmniki i karma dla ptaków dzikich trafiły już do kilkunastu szkół i przedszkoli.
Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, którzy każdego roku dokarmiają ptaki zimą, również otrzymali karmę dla ptaków dzikich oraz ptasie pyzy. Miasto zakupiło 414 paczek karmy sypkiej (1 paczka to 1 kg karmy) oraz 444 sztuki ptasich pyz.
Musimy pomagać ptactwu! Jak upadnie ostatnia droga wjazdowa do Jastrzębia to dzięki ptakom będziemy mieli kontakt z światem zewnętrznym!
Do Jana: Posmarój miodkiem obsyp ziarnem i ..... efekt murowany;P
A która z pań pomoże mojemu ptakowi?
Ptaków sie nie dokarmia
Kiedy wiadukt w centralnym punkcie miasta nie funkcjonuje jak należy mieszkańcy a także przyjezdni mają problemy " jastrzębianie" z urzędu miasta im nie pomaga ,ptaszkom pomagają
"
Kiedy na ziemi leży śnieg..."
Gdzie?
Jaki śnieg? Gdzie?
"Kiedy na ziemi leży śnieg, a zbiorniki wodne skute są lodem"
Chyba kogoś poniosło
"Jastrzębianie pomagają ptakom"
Chyba niebieskim ptakom.
Tym z małego podziemia.