Anna Hetman rozmawiała w Brukseli o środkach na regiony górnicze
Prezydent i jednocześnie przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman rozmawiała w Brukseli na temat transformacji gmin górniczych. Prezydent podkreśla, że należy walczyć o wpływ na podział środków unijnych przeznaczonych na przeobrażenia terenów zdegradowanych.
- Chcemy mieć wpływ na podział pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, bo problem transformacji dotyka nas - mówi Anna Hetman, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych.
W przeddzień rozpoczynającej się Nadzwyczajnej Rady Europejskiej, na której szefowie państw i rządów rozmawiają o unijnym budżecie na lata 2021 - 2027, prezydenci miast górniczych, w tym prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, spotkali się z komisarzem Fransem Timmermansem, by przekazać mu swoje uwagi dotyczące Nowego Zielonego Ładu i mechanizmów podziału środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy WWF, który wspiera regiony górnicze w Grecji, Bułgarii, Niemczech i w Polsce w transformacji. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, że plan transformacji Górnego Śląska będzie tworzony w Warszawie bądź bez wystarczającego udziału gmin.
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To instrument, który ma przybliżyć Unię do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. i zapobiec ewentualnemu wykluczeniu społecznemu. A nade wszystko ma być realną pomocą dla gmin górniczych. Przedstawiciele regionów górniczych zwracali uwagę, na co mają być wydatkowane środki w ramach Just Transition Fund.
Miasto Jastrzębie-Zdrój podawane jest jako przykład gminy górniczej, która musi stawić czoła dużemu wyzwaniu, jakie niesie z sobą transformacja. Stąd obecność prezydent Hetman w Brukseli, gdzie trwają gorące rozmowy o tym jak przeprowadzać transformacje, by były jak najmniej odczuwalne dla lokalnej społeczności. Dodajmy, że wzięli w nich udział europarlamentarzyści, m.in. Jerzy Buzek, Jan Olbrych.
- Mamy dziś na stole historyczny, pierwszy instrument finansowy dla regionów, w których transformacja energetyczna, związana z walką ze smogiem i zmianami klimatu, stanowi szczególne wyzwanie. W Polsce to przede wszystkim Śląsk i Zagłębie. To z myślą o mieszkańcach tych regionów, ponad 1,5 roku temu, wyszedłem z propozycją powołania nowego, odrębnego Funduszu. Cieszę się, że udało się przekonać do niego najpierw cały Parlament Europejski, a potem - Komisję Europejską – ocenił prof. Jerzy Buzek.
Anna Hetman jako przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych o możliwościach wsparcia transformacji przez Unię Europejską rozmawiała także z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu.
- W rozmowie z Fransem Timmermansem mówiłam otwarcie, że oczekujemy konkretnych działań i wsparcia finansowego w związku z koniecznością przekształcenia przemysłu ciężkiego i rozwoju gmin w innym niż dotychczas kierunku. Potrzebne są indywidualne programy rozwoju dla poszczególnych regionów, a nawet gmin, bo specyfika każdego z nich jest inna. Warunki lokalne, jakie oddziałują na nie, określają kierunki zmian i dalszego rozwoju. Chcemy naszego udziału na etapie tworzenia takiego programu i podziału środków. Nie wyobrażamy sobie tak ważnych działań bez naszego udziału. Od tego zależy sukces każdego górniczego miasta, a w konsekwencji Polski i Europy - argumentuje Anna Hetman.
Pojechala porozmawiac.
Ciekawe czy teraz pojedzie wracac. A jak wroci to pomysli co zajatwila, ta nasza p. Prezydent a jednoczesnie nauczycielka.
@zdrojowiec
A wszechobecne dziadostwo oraz nieporadność i i indolencja władz cię nie przerażają?
Przeraża mnie ta nienawiść i hejt. Podziwiam silną psychikę naszej Pani Prezydent. Ale dobro się wraca tam jak i zło. Trzeba tylko poczekać. Czasem nawet do siódmego pokolenia. Co dajesz innym, to otrzymujesz.
Stamtąd będzie miała trochę dalej do Dubaju, ale da radę.
Tylko niech ze sobą Ławeczkę weźmie.
I niech nie wracają.
A czy pani burmistrz zatachała tam ze sobą sławną na cały kraj nadpaloną instalację ze sprasowanego plastiku?
Biznes w tej upadającej osadzie górniczej ma się jak kompetencje pani burmistrz.
Dno, wodorosty.
I muł.
A zabrała ze sobą ten swój hit modowy? Wygląda w nim jak górnik w stroju galowym albo kominiarz. Kto jej szyje to badziewie? Bo projektuje chyba sama?
Pani prezydent??????za przejście do wiaduktu zwykła pensja za Brukselę dieta po to zło nie oglądaj TVN nie pozbawiaj mózgu tlenu
@zdrojowiec
"Pani Prezydent stara się jak może."
Czyli że co, że zero, czy może zero do kwadratu?
Największy szkodnik Polski w powojennej historii-timmermans (celowo z małej)
Pani Pionek. Może czas na wiadukt się przejść z naczelnikami! Bliżej i taniej!
Wielu pseudo europarlamentarzystów nie zna języka i siedzi jak mumia za dużą kasę. Pani Prezydent stara się jak może. Nie można Jej zarzucić lenistwa.
A jak tam rondo na Bożej Górze gotowe już ? czy jeszcze nie , a jak nie to kiedy uroczyste przecięcie wstęgi i czy będą obecne władze państwowe ?
"nawet języka obcego nie zna"
E, w to nie uwierze.
- Aj łant konkret.
- Timmermans: Dobrze, damy beton. (ale po co pani beton?)
Ona wyglada jakby nic nie wiedziała hah to jest prezydent?
Rozmawiać trzeba, może nie zaszkodzi
Ona się na niczym niezna nawet języka obcego nie zna .Z czym do ludzi.wstyd.
"z tym wrogiem naszej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej"
Wrogowie to Rydzyk, krzywousty Premier, szczerbaty Naczelnik i ubezwlasnowolniony Adrian.
"potrzeba rozwiązań systemowych, żeby ludzie w naszym mieście mieli gdzie pracować"
Potrzeba bylo, w roku 1990.
Teraz to mozna miasto zbudowac na nowo, tylko w Warszawie czy w Brukseli taka decyzja nie zapadnie.
"Czy mieszkańcy skorzystali na tych projektach?"
Mozesz sobie kupic abonament w jakims kablowisku, ktore korzysta z sieci szkieletowej wybudowanej za pieniedze podatnikow.
@Gość Dziś o 8:20
Święte słowa.
Temat nie był nagłośniony więc i mieszkańcy żyją w błogiej nieświadomości. Tajemnicą poliszynela jest, że realizacją tego projektu zainteresowało się CBA, a za symboliczną złotówkę sprzęt ma przejąć jedna firma.
Unia wyłożyła już 10 mln na internet szerokopasmowy (plus ponad 6 mln z budżetu miasta) i ponad 6 mln na elektroniczny obieg dokumentów. Czy mieszkańcy skorzystali na tych projektach? Oceńcie sami. Pewne, że kasę zgarneły firmy z Warszawy i Gdynii.
@Jastrzymbiok - masz problem z logicznym myśleniem. JSW upada... potrzeba rozwiązań systemowych, żeby ludzie w naszym mieście mieli gdzie pracować. Dobrym przykładem są Żory.
@stasiu
Ludzie są rozczarowani i zniecierpliwieni oraz zostali wielokrotnie oszukani przez władze miasta.
Jastrzębie zalicza regres cywizacyjny i populacyjny a urząd ze swoimi 1600 pracownikami jak stał tak stoi. Każdy pomysł i inicjatywa oddolna kończy się skierowaniem urzędnika "niedasie".
I jeszcze się pokazuje z tym wrogiem naszej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej!Wstyd!Może w kolejnych wyborach do eurokołchozu chce kandydować pani burmistrz?
@Zacier
Masz problem z liczeniem, bo nie 5, a 7 postów.
Dziwisz się? Skoro mam płacone od słowa, to nic, jak tylko pisać. Pozdrawiam.
Skoro była już w Europie, musi pojechać do Afryki a potem uświadomić sobie, do którego kontynentu jej miasto jest podobne i dlaczego.
Tylko nie do Rwandy czy Gambii, tylko do Nigerii albo Somalii.
Wstał "dekiel" o 6.58 i napisał 5 postów. Masakra, że mu się tak chce pisać sam ze sobą.
Walczy o pieniądze na kolejne wizualizacje , takiego nieudolnego prezydenta ta upadająca osada górnicza jeszcze nie miała . Za jej rządów destrukcja tej osady znacznie przyśpieszyła , a nieudolne wydawanie pieniędzy jest modelowym przykładem jak nie należy zarządzać osadą .Przykład .... Park w /zdroju od kilkunastu lat w pernamentnym remoncie , który pochłania kolejne miliony i niedługo zostanie z niego betonowy plac , a nie park
"mówiłam otwarcie, że oczekujemy konkretnych działań"
To zupełnie jak mieszkańcy oczekują od niej konkretnych działań w sprawie wiaduktu, inwestorów, siedziby ZUS i NFZ, uczelni wyższych, bezpłatnej komunikacji, połączenia kolejowego i długo, długo by tak jeszcze wymieniać.
I co? I nic.
Panią burmistrz tej upadającej osady górniczej należy wybrać do parlamentu UE.
Osada odetchnie, a struktury UE padną szybciej, niż nasz wiadukt.
Dlaczego UE ma się mieć lepiej od nas?
Pojechała na nasz koszt ciężko płacących podatki a przywiezie jeszcze koroniwirusa
Anka z daleka od kopalń już pokazałaś jak zamykać mosty i nic z nimi nie robić ,zrównany z ziemią zabytkowy dworzec PKP,zburzony budynek w parku,jakaś kpina na own.
@Zacier
"To że nic się w mieście nie udaje, to nie wina komunizmu ani unijnej polityki."
Zgadza się. To TYLKO i WYŁĄCZNIE wina rządzących podczas poprzedniej kadencji władz miasta. Mylę się?
Słuszny kierunek. Pani Hetman wie, że osada górnicza upada
nie wiem po co tu jest możliwość komentowania skoro leje się tu tylko i wyłącznie hejt. Ja mam sporo uwag do naszych miejskich władz, ale to już jest paranoja. Co by zrobiła i czego by nie zrobiła, zawsze te same komentarze.
Największe wyzwanie to sprostać destrukcyjnym zapędom władz miasta.
Pani Prezydent, wiadukt naprawiony, drogi połatane? Proszę pozostawić polityczne ambicje a zająć się sprawami przyziemnymi.
To że nic się w mieście nie udaje, to nie wina komunizmu ani unijnej polityki.
Słowa w języku obcym nie potrafi ale do rozmów kuluarowych się pcha.
To tak jakby zadzwonić do UM i zapytać o coś po angielsku.
Konsternacja i zerwanie połączenia.
Czym tam pojechała z tej upadającej osady górniczej?
Bo chyba nie pociągiem...
Ale pociąg na parcie ma.