Na granicy życia i śmierci, czyli profilaktyka inaczej
Narkotyki, dopalacze i alkohol – to znane sposoby na zmarnowanie sobie życia. O tym, że nie warto spadać na dno starali się przekonać jastrzębską młodzież znani raperzy Bęsio i Dj Yonas. Przekaz był mocny, ponieważ oni sami byli kiedyś na granicy życia i śmierci.
Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego oraz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego Akademia Jastrzębskiego Węgla byli inicjatorami spotkania profilaktycznego, w którym wzięło udział ok. 1200 uczniów z 32 placówek oświatowych z terenu miasta.
Przekaz tego spotkania był mocny, bo dotyczył najbardziej dramatycznych momentów życia młodych ludzi.
- Podczas jednego z melanży młody chłopak wypił jakiś kwa, alkohol zmieszany z narkotykami. Zmarł. Kolesie kupili mu potem kwiatka na grób. Dwa tygodnie później znowu zaczęły się balangi - chlanie, ćpanie. Nikt nie pamiętał o tym, że był zgon. Chcecie tak zakończyć swoje życie? Chcecie po takiej imprezie już się nigdy nie obudzić? - pytał Łukasz Bęś.
Raperzy nie skupiali się tylko na ciemnych stronach życiach. Pokazywali, że można inaczej, że są wartości, na których można zbudować przyszłość.
- Współczesna młodzież jest pogubiona. Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć. My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia! Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji. Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się. Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj - to przesłanie RYMcerzy.
I właśnie na te dobre strony życia, które pozwalają młodym w pełni z niego korzystać zwracają uwagę pedagodzy.
- Warto podkreślić to, że prowadzący wskazali na autorytety, na których młodzi mogą się oprzeć, czyli na nauczycielach, rodzicach. Dla dużej części młodych będzie to również wiara w Boga. Pokazali, że to od człowieka zależy, jak będzie wyglądało jego życie, w jaki wartościowy sposób można się nim cieszyć. Wskazali, że od tego, co młodzież robi dzisiaj, zależy ich niedaleka już przyszłość - mówi Renata Wiśniak, pedagog w ZS Nr 2.
Co o spotkaniu sądzi sama młodzież? Czy taki sposób mówienia o sprawach trudnych trafia do niej?
- RYMcerze mnie zachwycili. Bęsio otwarcie mówił o tym, że był na dnie, że mógł nie przeżyć. Jednak znalazł siłę, aby wydobyć się z tego i na dodatek pokazać innym, że można, że jest to możliwe – mówiła jedna z uczennic „Korfantego”.
Warto podkreślić, że taki sposób prowadzenia profilaktyki bardziej trafia do młodych ludzi – jak sami zresztą twierdzą. Nie zawsze policjant uzbrojony w rzutnik i referujący skutki działania substancji psychoaktywnych, mówiąc delikatnie - wzbudza zainteresowanie młodzieży. Warto kontynuować ten sposób dotarcia do młodych ludzi.
Projekt „Nie zmarnuj swojego życia”, który realizują RYMcerze, czyli Łukasz Bęś i Jonatan Blank zyskał patronat Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundacji Edukacja z Wartościami.
Katarzyna Barczyńska-Łukasik
Brawo pani Renatko, zrobiła pani mega rzecz. Prawdziwa Siłaczka w naszym mieście.
Dobrze, że takie akcje są organizowane. Dobrze, że komuś się chce....
Młodość ma to do siebie, że często jest głupia. Zwłaszcza gdy młody ma świadomość, że rodzice zawsze będą ratowali swoje dziecko. Młodzi stają się w mniejszym lub większym stopniu roślinkami, lub stają się bardzo narażeni na całe życie. Bo przypadkowo ciąg może wrócić.
to była świetna impreza. Powinna być powtórzona i szkoły powinny dostać polecenie pójscja na nią. A nie robić sobie pseudoprofilaktykę
Słyszałem od kumpli że mega impreza, szkoda że nas to ominęło.
Te szkoły, które nie były niech się wstydza! Już widzę, jak Policja im zrobi profilaktykę - nudną jak flaki z olejem w wykonaniu tych średnio inteligentnych miśków. Przecież tego nie da się słuchać, ale ważne, że dyrekcji się zgadza w papierach !
Cudna impreza,spotkanie bardzo wymowne z przekazem, który trafia do młodych,często zagubionych.Szkoda że nie wszystkim pedagogom, nauczycielom odpowiedzialnym za profilaktykę i wychowanie młodzieży zależało żeby przyjść na to spotkanie.Dwie godziny lekcyjne trudno bylo wygospodarować? Tak było w szkole mojego syna, nikomu nie chciało się przyjść z uczniami mimo zaproszenia.Przykre.
Super super super prosimy o więcej takich akcji
Do Uczeń: pod tym względem to ja niczego się nie czepiam, jeśli fajnie opowiadali i ogólnie pozytywni goście to super. Tacy mają pozytywny wpływ na innych
Pan w czerwonej koszulce jest bardzo znany z uprawiania e-sportów.
Znani dla siebie na wzajem :D
Do czestmir nie wiem czy byłeś słyszałeś... Znany nie znany nie to w tym spotkaniu było najważniejsze... Fajni goście... Spoko mówili... mi się podobało moim znajomym też i to się liczy....
Tak tak młodzieży... Wierzcie, że dożyjecie wieku emerytalnego i stać was będzie na zabawę...
WTF?
Oni są znani chyba tylko z tego, że są znani.
Ale żeby było jeszcze śmieszniej, to są znani bardzo wąskiemu gronu.
O mnie nikt nie pisze "znany"
I tak się robi profilaktykę, a nie jakiś bełkot panów w mundurach z ledwo co ukończynymi studiami. Niudzą jak nie wiem co i jeszcze policja się tym szczyci ha ha ha
O tobie też nikt nie słyszał i żyjesz.
"Znani raperzy" - nigdy o nich nie słyszałem