Olga Tokarczuk "Księgi Jakubowe": recenzja książki
Powieść "Księgi Jakubowe" to wędrująca w czasie i przestrzeni, niezwykle rozbudowana opowieść historyczna, emanująca kwiecistym językiem i erudycją autorki. Treść zabiera czytelnika w prawdziwie magiczną atmosferę na trans trwający długie godziny.
Olga Tokarczuk urodziła się w roku 1962 w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w okresie po studiach pracowała w Wałbrzychu jako psychoterapeutka. Pisarka jest zadeklarowaną feministką, działa również na rzecz praw zwierząt i ochrony środowiska. Czynnie bierze udział w paradach równości i jest członkinią różnych fundacji charytatywnych.
W 2019 roku pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, jest również laureatką nagrody The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni", a także dwukrotną zdobywczynią Nagrody Literackiej Nike za powieści: "Bieguni" w 2008 roku oraz "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.
Pierwsze opowiadania pisała pod pseudonimem Natasza Borodin i wydawała je na łamach czasopisma "Na przełaj" pod koniec lat 70. Jej debiutem powieściowym była "Podróż ludzi Księgi" w roku 1993. Dwa lata później autorka wydała książkę "Prawiek i inne czasy". Inne pozycje literackie autorki:
- "Szafa",
- "Dom dzienny, dom nocny",
- "Bieguni",
- "Księgi Jakubowe".
Powieść "Księgi Jakubowe", którą znajdziecie pod tym linkiem https://litres.pl/olga-tokarczuk/ksiegi-jakubowe/, to wędrująca w czasie i przestrzeni, niezwykle rozbudowana opowieść historyczna, emanująca kwiecistym językiem i erudycją autorki. Treść zabiera czytelnika w prawdziwie magiczna atmosferę, trans trwający długie godziny.
Zagłębiamy się w filozoficznych i religijnych rozważaniach na temat natury człowieka, jego przeznaczenia i miejsca na Ziemi. Książka ta naprawdę imponuje rozmachem literackim, ilością wątków, postaci i możliwościami interpretacji jej treści. Na kartach powieści daje się wyczuć niesamowitą dbałość o szczegóły autorki, precyzję w oddaniu reali epoki oraz atmosfery w niej panującej. Pisarka przytacza wielu dziś nieznajomy obraz dawnej Polski, gdy na jednym podwórku bawili się żyd, katolik i muzułmanin.
"Księgi Jakubowe " to mistyczne dzieło literackie o historii i refleksyjna podróż do jej zakrętów, zwrotów i losach różnych społeczeństw. Jest to poszukiwanie odpowiedzi w przeszłości na pytania o dzisiejszą rzeczywistość. Książka ta na pewno spodoba się osobom lubiącym długie powieści wymagające skupienia i pozostawiające po sobie niezwykłe wrażenie literackiej, intelektualnej przyjemności.
Artykuł partnera
Szkoda, że nasi mieszkańcy nie komentują twórczości .noblistki. Widocznie nie mają zdania na ten temat. To rawda, że twórczość Olgi Tokarczuk jest trudna i dla niektórych niestrawna, ale warto sięgnąć przynajmniej po jedną książkę. Widać też jak na dłoni, jakie tematy interesują jastrzębskie społeczeństwo.