Górnictwo się kończy. Co zamiast kopalń?
Koniec przemysłu węglowego, wydobywającego węgiel energetyczny, jest przesądzony. Gminy górnicze zastanawiają się, co zamiast tego? Szansą są pieniądze na transformację, pozyskane z Unii Europejskiej.
Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych spotkał się w jastrzębskim magistracie. Głównym tematem było pozyskiwanie funduszy, które pozwoliłyby przygotować tereny pokopalnianie pod nowe inwestycje.
Podczas spotkania, które odbyło się 7 października 2020, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Anna Hetman, podkreślała, że transformacja terenów pokopalnianych to prawdziwe wyzwanie:
– Z informacji, które do nas napływają, wynika, że zamykanie kopalń jest nieuchronne. Naszym zadaniem jest maksymalne złagodzenie skutków społecznych i gospodarczych tych działań. To ogromne wyzwanie. W oczywisty sposób, pojedyncze gminy nie mają ku temu ani wystarczających środków, ani instrumentów. Tu potrzebna jest pomoc rządu i innych instytucji. Ogromną szansą mogą być pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Będziemy walczyć o te środki - zaznaczała Anna Hetman podczas spotkania.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z trzech filarów unijnego Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji - pozwala on między innymi pozyskać środki wspierające tworzenie nowych miejsc pracy na terenach pogórniczych. Pomoc ta ma być udzielana na podstawie opracowywanych właśnie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji – dokumentów wykazujących potrzeby i cele, jakie powinny zostać osiągnięte do 2030 roku, a także konkretne działania, mające umożliwić ich osiągnięcie.
Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce zamierza również we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa wytworzyć nowe narzędzia, które ułatwią współpracę gmin i inwestorów – między innymi bazy danych zewidencjonowanych terenów pogórniczych. Planowane jest rozpoczęcie współpracy stowarzyszenia z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz z organizację Climate-Kic, działającą na rzecz klimatu. To właśnie w tak szerokiej współpracy - zarówno między gminami, jak i z instytucjami zewnętrznymi Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce - dostrzega szansę na pozyskanie inwestorów oraz dodatkowych środków finansowych.
W planach stowarzyszenia jest również organizacja Dorocznej Konferencji Gmin Górniczych na przełomie października i listopada 2020 roku. Konferencja odbyłaby się w systemie hybrydowym, lecz plany te uzależnione są od sytuacji epidemiologicznej.
zamknąć a górników do biedronki, ale tam jest ciężka praca. a emerytury górnicze pozabierac
Niech zamkną w pi......zdu.
Te kopalnie i będzie spokój.
Gorniczki się przekwalifikuja.
A w sumie oni są tacy
Jakie to proste. Duda Dudzie podpisał papier i przemysł górniczy do zamknięcia :)))))... A górniki co ?...siedzo i patrzo... Jak stado wełnianych istot w oczekiwaniu na selekcję. :)))))
Likwidacja to powinna się zacząć od tego syfu na wiejskiej w warszawie tam jest największa wylegarnia głupich ludzi co potem ich nazywają posłami itp.
Zainstalować czerwone żarówki na lampach o będzie miasto rozrywki.
Bez jaj.
Niech skuszą młodych do pracy na koplani.
Mi do emerytury zostało jeszcze 15 lat więc sam tutaj nie będę bakał. Ruchy!
Koniec państwowego górnictwa , Niemiec otwiera elektrownie na wegiel.
Można wykorzystać hałdy wyprofilować zasypać odpowiednią warstwą ziemi zrobić wyciągi i można śmigać na nartach sankach jak komu pasuje i już mamy turystykę powierzchnia hałd jest duża można wiele tylko pomyśleć trzeba
"W Żorach rozwój, miasto w ocenie biznesu ma lepsze notowania niż Katowice"
W Jastrzebiu mogloby powstac zaplecze mieszkaniowe dla Zor i Katowic.
Ale nie, IT i turystyka, Jastrzebue nie bedzie sypialnia.
A z ciekawym polozeniem geograficznym i ciekawa okolica mialoby duzo do zaoferowania. Do tego mieszkania sa licznie oferowane i tanie.
Urzednicy sa glupi jak siano.
Krupiński jak widać został dobrze zagospodarowany. Niemiec będzie węgiel kopał...
Zamiast górnictwa, proponuję KFC.
narazie jedyna alternatywa jest uzaleznienie energetyczne od naszych zagranicznych sasiadow, tego chcecie? kaganiec juz na mordzie macie, potem bedzie jeszcze smycz
Górnictwo się kończy co zamiast górnictwa? W Jastrzębiu nic, zwyczajnie likwidacja miasta. W Żorach rozwój, miasto w ocenie biznesu ma lepsze notowania niż Katowice.
Będą dziury w ziemi, w których będzie można składować śmieci.
Ja bardzo miło wspominam górnictwo całe 25w komorze na wierchu a teraz 5600co miesiąc na konto.
Będzie to co było przed górnictwem, jak się klimat ociepli wyrosną potężne paprocie, skrzypy i widłaki.
Jak to co?biedroneczki sä w kropeczki
Przecież będzie klaster 3.0
Stawiam na turystykę rowerową.
Wszyscy jedźić będą po szlaku żelaznym i to nam wystarczy.
Górnicy już rozglądają się za nową siedzibą swoich ZZ z branży IT i turystyki. Powstanie dwa razy więcej ZZ niż dotychczas. Proponuję wybudować w tym celu strzelisty gmach, odgrażjący się niebiosom swoją wilekością.
Zrobią IT i będzie kopalnia Bitcoina
Kto teraz na kopalni chce pracować jest to mało atrakcyjne bóg wie czy 25 lat przerobisz, a na produkcji w czechach zarobisz koło 5k do tego warunki czystości laboratoryjne, latem klimatyzacja, zimą ogrzewanie, cieplutkie obiadki z kantynki no i leciutkie robótki.
Jak to się kończy, przecież tow. Maliniak i towarzyszka Pasztetówa krzyczeli na bramie Zofiówki , że nie zamkną ani jednej kopalni , nie zlikwidują ani jednego miejsca pracy , a rok temu przed wyborami tow. Maliniak darł się , że węgla jest na 200 lat... i taka jest prawda o towarzyszach PiS , ale zapyziałe i zaściankowe Jastrzębie zawsze murem za komuną (pisowską - czy się stoi czy się leży 500 zł się nalezy).
Nic nie piszą o zamykaniu JSW, bo wydobywa węgiel koksujący, a ten jest przez UE uznawany jako strategiczny dla Europy
Druga sprawa, to taka, że kasa niczego nie zmieni, bo tu trzeba inwestorów, a tych nie widać na już przygotowanych terenach inwest.
Konferencja, ale fajnie.
To już nie IT i turystyka?
Co zamiast kopalń ? płacz i zgrzytanie zębów ludzie tu kładkę w dwa lata będą budować więc o czym mowa