Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zakaz rozmawiania przez telefon na pasach

Nowe przepisy ruchu drogowego, obowiązujące od początku czerwca, dotyczą również pieszych. Nie można korzystać z telefonu komórkowego, przechodząc przez jezdnię.

Zakaz rozmawiania przez telefon na pasach

Wypadki na przejściu dla pieszych spowodowane nieostrożnością pieszych nie są rzadkością. Duża w tym „zasługa” korzystania z telefonu komórkowego. Pieszy zamiast na własnym bezpieczeństwie skupia się na rozmowie lub przeglądaniu stron internetowych, wówczas dochodzi do tragedii.

- Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe regulacje zawarte w prawie o ruchu drogowym. W treści dokumentu pojawił się nowy przepis (art. 14 pkt 8), w którym zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Wprowadzenie takiego przepisu jest reakcją na zmieniającą się rzeczywistość i towarzyszące nam zawsze i wszędzie urządzenia elektroniczne - informuje asp. Halina Semik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (195.150. * .166) 15.07.2021 23:28

Przepis jest poprawnie skonstruowany i jest precyzyjny. Nie wolno korzystać z urządzeń patrząc na nie. Natomiast wolno rozmawiać przez telefon czy słuchać muzyki, ponieważ te czynności nie ograniczają możliwości OBSERWACJI. To słowo ? OBSERWACJA ? jest tu kluczowe. Obserwacja związana jest ze zmysłem wzroku ? i tylko z nim.

Zakaz korzystania z telefonu w ogóle byłby absurdalny. No bo jak to, kierowca może rozmawiać przez telefon jadąc przez skrzyżowanie, a pieszy nie? Przecież to kierowca prowadzi ponad tonowy pojazd! To na nim ciąży odpowiedzialność.

~Pieszy i kierowca (31.179. * .1) 07.06.2021 21:56

Taka mała sugestia w związku z artykułem.
Może niedojda radny Szereda poczyta i złoży interpelacją albo nieradny Tabiorowicz? Albo jeszcze ktoś ze zgrai niedojd na naszym garnuszku!
Sprawa tyczy się ulicy 1-Maja w Zdroju.
Do jasnej ho...y wyślijcie tam funkcjonariuszy Policji albo nieudaczników ze Straży Miejskiej żeby przypilnowali pedalaży na rowerach. I nauczyli ich zasad ruchu drogowego tam panującego.
Jedna banda jedzie po chodniku i przepędza pieszych. Inna grupa wali pod prąd na jezdni a jeszcze inna jedzie kontr-pasem ale pod prąd. Może nauczyć ich szacunku dla pieszych i przepisów KRD w jakiś małych kwotach na początek?

~Kk (188.147. * .114) 07.06.2021 20:14

Zarobią adwokaci.

~Jan Ogniwo (213.76. * .100) 07.06.2021 13:57

Rząd dba o ty by ludziom nie było za dobrze ...Masz panel fotowoltaiczny? Już na nim nie zarobisz, rząd szykuje zmiany. Dziś właściciele paneli fotowoltaicznych kupują energię za 80 proc. ceny, za jaką sprzedali prąd ze swojej instalacji. Jeśli rząd przepchnie nowe przepisy, skończy się to eldorado ? cena kupna prądu będzie o wiele wyższa.

~Kris (5.172. * .1) 07.06.2021 13:33

Smartfon
Dziś o 9:42

Następny nieśmiertelny, rozmawiaj sobie nikt Ci przecież nie zabroni ... Do myślenia też nikt nikogo nie zmusi ...

~Smartfon (213.76. * .3) 07.06.2021 09:42

Mając telefon przy uchu możesz spokojnie rozmawiać , przepis jest martwy 460 posłów 100 senatorów i długopis tworzą the=bilne prawo

~Łysa pała (37.30. * .71) 07.06.2021 09:11

Jest zostawiona luka w prawie, przepisy robią dla prawników a sądy to pewnie odrzucą.

~Raper klasztorny (89.64. * .215) 07.06.2021 06:49

Czyli w świetle przepisów jak najbardziej można rozmawiać.

~Mecenas Jan Paragraf (213.76. * .3) 07.06.2021 06:43

To jest istotne w tym przepisie .....w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. A co jak po zatrzymaniu przez policję stwierdzę że NIE MIAŁEM OGRANICZONEJ MOŻLIWOSCI OBSERWACJI SYTUACJI NA JEZDNI TOROWISKU LUB PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH .Powstanie spór ... moje zdanie przeciwko opinii policjanta ... a więc do sądu .A wystarczyło napisać " podczas przechodzenia... itd " NIE WOLNO KORZYSTAĆ Z TELEFONU LU INNEGO URZĄDZENIA " KONIEC PRZEPISU .