Jastrzębskimi "Śladami Natury"
Powstała Jastrzębski Szlak Przyrodniczy składająca się z 8 punktów, które przybliżą walory przyrodnicze Jastrzębia, często niezauważane i niedoceniane.
Idąc Jastrzębskim Szlakiem Przyrodniczym, można poznać rzadkie gatunki zwierząt ptaków, chronione rośliny czy ciekawe widoki - o, tym jakie skarby skrywa jastrzębska przyroda, można przekonać się, zwiedzając szlak „Śladami Natury”.Tras jest wytyczona i oznakowana. Można ją bez problemu pokonać samodzielnie, idąc pieszo lub poruszając się na rowerze.
Na trasie znajduje się między innymi las Kyndra, Ruptawiec czy Pastuszyniec. Szlak obejmuje również Park Zdrojowy i Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego.
- Głównym celem utworzenia szlaku było wskazanie mieszkańcom i turystom walorów przyrodniczych, których, wbrew pozorom, w naszym mieście nie brakuje. Odwiedzając poszczególne punkty na szlaku, można nie tylko uzupełnić swoją wiedzę przyrodniczą, ale też doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz nabrać przekonania o konieczności jej ochrony. Dla przykładu, w Lesie Kyndra można zapoznać się z rosnącym tam dębem posiadającym status pomnika przyrody, a w Dolinie Szotkówki zobaczyć ślady działalności bobrów - tłumaczy prezydent Anna Hetman.
Szlak ma charakter otwarty, co oznacza możliwość włączania na listę nowych terenów. Z przebiegiem szlaku można zapoznać się na stronie internetowej.
@Majka
Kolejny szlak będzie prowadziły po jastrzębskiej krzemowejy dolinie. W UM już szukają odpowiednich śladów.
Ta wściekle realizuje plan rozwoju miasta idąc w turystykę.Turyści walą pociągami do miasta Jastrzębie-Zdrój oglądając w
Lesie Kyndra cuda natury.
Do tego można zapoznać się z rosnącym tam dębem posiadającym status pomnika przyrody, a w Dolinie Szotkówki zobaczyć ślady działalności bobrów - tłumaczy prezydent Anna Hetman.
Szok działalność bobrów zwala z nóg,nasza prezydent to zna się na wszystkim nawet na bobrach.
Ciekawa propozycja, chętnie zapoznam się, czy jest coś czego nie odkryłem jeszcze w moich wycieczkach rowerowych.
@Pies Barona Munchhausena
"W zabetonowanym parku gowno zyje."
Gowno też człowiek.
Którędy wejść na jakąś ścieżkę wokół tych stawów przy ulicy wodzisławskiej, istnieje w ogóle taka? Chodzi mi o taką ścieżkę do spacerowania bo to że tam wędkarze łowią ryby to widziałem ale oni to przez trawy wysokie przejdą i tyle.
W parku, kolo Domu Zdrojowego, zyly kiedys orly.
W zabetonowanym parku gowno zyje.
@Pies Barona Munchhausena faktycznie zapomniałem dzięki
@Gustaw
Jeszcze cud architektury, blok na Północnej wraz z mieszkańcami tego luksusowego galeriowca.
100 metrów od tego znaku stanie kilkudziesięciometrowy słup 400kw . Na pewno bardzo wzbogaci walory przyrodnicze tego miejsca.
Na trasie zabrakło ... budynku po byłej porodówce , biurowców w strefie centrum ( za kinem) terenów po byłej KWK Moszczenicy , budynku po byłej rozlewni wody mineralnej Katarzynka w parku zdrojowym , budynku po Leclerku wraz z mieszkańcami , wieżowca na Manhattanie no i hit targowisko na ul.Arki Bożka a przecież ten obiekt wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego jako przykład że prawdziwego handlu czas się nie ima .....
Wkrótce kolejna atrakcją będą 60 metrowe słupy wysokiego napięcia. Dokładnie w tym pięknymi miejscu.
"w Dolinie Szotkówki zobaczyć ślady działalności bobrów"
Ale samych bobrów już nie. Dawno zdechły zatrute.
Wasze hałdy powinno się promować, zapadliska i szkody górnicze, a nie na siłę wyszukiwać te fantasmagorie.
Więcej kopalń wybudujmy w Jastrzębiu dla mieszkańców SWD SR SCI SZO, to możemy o tej przyrodzie zapomnieć za kilka lat.
Jak mieszkańcy w/w miast i powiatów chcą kopać węgiel, to u SIEBIE nie w Jastrzębiu.
Kolejne hordy turystów zwala się do miasta.
Będą korki i przepełnione dworce.