72-latek zatrzymany za jazdę po alkoholu
Jeden z klientów poczuł od mężczyzny w sklepie woń alkoholu. Jakież było jego zdziwienie, kiedy po chwili zobaczył go cofającego samochód. 72-latek zamierzał wybrać się w podróż samochodem.
- Mężczyzna szybko podbiegł do niego i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Dyżurny niezwłocznie skierował na miejsce policjantów, którzy około godziny 14:15 zatrzymali 72-letniego jastrzębianina i zabezpieczyli pojazd, którym się poruszał - informuje asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.
Kierowca miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Za jazdę po pijanemu grożą mu do 2 lat więzienia. Zdaniem jastrzębskich policjantów akcja „Nie reagujesz - akceptujesz” przynosi wymierne rezultaty i przestępcy nie mogą czuć się bezkarni.
- Dzięki kolejnej właściwej reakcji świadka policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę - podsumowuje asp. Halina Semik.
Ale jego równowartość - to samo dla aut leasingowych, z wypożyczalni czy pożyczonych od rodziny czy znajomych.
Jestem ZA.
Powinno być od ręki bez żadnego sądu 30 tys.
@Mecenas Jan Paragraf
Też tego wczoraj słuchałem.
Przepadek samochodu nie będzie dotyczył auta służbowego.
W ramach reformy Kodeksu karnego rząd precyzuje przepisy, które mówią, jak ma wyglądać konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu.Przepisy zakładają, że konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu będzie możliwa tylko w określonych przypadkach.Samochód będzie podlegał konfiskacie jeżeli kierowca podczas policyjnej kontroli będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia czy spowodował wypadek, bądź był jego uczestnikiem. Liczy się wyłącznie poziom alkoholu we krwi. Ścieżka postępowania będzie wyglądać następująco: policja zajmuje samochód na okres siedmiu dni. W tym czasie prokurator orzeknie zabezpieczenie samochodu, a sprawa trafi do sądu, który obligatoryjnie orzeknie jego przepadek. Jeżeli kierujący nie brał udziału w wypadku, to sąd będzie mógł odstąpić od konfiskaty, ale tylko w wyjątkowych przypadkach, które są uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Brał udział w wypadku ? to bardzo ważne sformułowanie, bo przepadek zostanie orzeczony również wtedy, gdy to poszkodowany będzie miał 1,5 promila alkoholu we krwi, a sprawca będzie trzeźwy. Co ważne ? jeżeli ktoś wpadnie kolejny raz na jeździe po alkoholu, to limit od którego orzeka się przepadek, będzie wynosił 0,5 promila. Taki sam limit będzie dotyczył sprawców wypadków.
Codzienność