Ceny węgla gwałtownie wzrastają
Kryzys energetyczny, a teraz wojna w Ukrainie powoduje ze ceny węgla energetycznego znacznie wzrastają. Osiągają najwyższy poziom do czasów II wojny światowej.
W dniu 24 lutego Rosja najechała Ukrainę, co spotkało się z dotkliwymi sankcjami ekonomicznymi ze strony USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i większości krajów Europy Zachodniej. To z kolei spowodowało ogromny wzrost cen surowców, w tym węgla. Najwyższa jego cena w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiła pod koniec 2021 r., kiedy przekroczyła 220 USD za tonę, co pokazuje, jak wysokie są obecne ceny w porównaniu do poprzednich jego rekordowych wielkości.
Analitycy gospodarczy twierdzą, że rosyjski węgiel może stanowić ok. 30 % europejskiego importu węgla metalurgicznego i ponad 60 procent jego importu energetycznego. Problemem zastąpienia rosyjskiego eksportu węgla w Europie jest jego uzależnienie od szczególnej jakości tego węgla
Dziś mówią, że działali dobrze aby uzależnić się od naszych wrogów. Kłamią. To nie oni wybudowali port gazowy, choć nazwali go im. Lecha Kaczyńskiego. To oni sprowadzali węgiel z Rosji i Białorusi. A kilka dni temu zatwierdzili sprzedaż części akcji ORLEN-u Rosjanom ukrytych pod szyldem firmy Węgierskiej. Wiadomo, że Orban już dawno uzależnił się od Rosji. PiS przyjaźni się z Orbanem oraz z Le Pen, wspomaganej przez Rosję.
Pan Buzek chciał zlikwidować kopalnie, które nie mogły być rentowne (opłacalne) z powodu niskich pokładów co ogromnie zwiększa koszt wydobycia. Dopóki nie zaczną się rozwijać elektrownie ze źródeł odnawialnych, których rozwój został zatrzymany przez rząd PiS, dopóty nie można likwidować kopalń. A rząd niema pojęcia co robić. Co się weźmie za budowę szybu lub elektrowni zasilanej węglem, to trzeba to burzyć bo nic to nie daje. PiS niszczy Polskę gospodarczo. Tego nie widać było w czasach normalnych, bez dramatu wojny. Teraz nie tylko Szydło wyłazi z wora. Ona, zarabia ogromne pieniądze nie tylko jako europoseł robiąc zamieszanie w Europarlamencie. Również zarabia w muzeum Oświęcimskim. W proteście jej wepchania się do tej niezwykłej elity historyków odeszło kilka szacownych osób. ... tak pokrótce.
Nie ma powodów do radości wegiel czy ropa do gory to odbija sie na cenie innych artykułów ,zwykłemu zjadaczowi chleba bije to po kieszeni .
Bardzo dobrze wkoncu będą zyski może !
Kopalnie nie są usypiane za PiS tylko już za Buzka z lat `95
No ale jak ty widzisz tylko 2 lata do tyłu.
A sory zapomniałem w roku 95 twoi rodzice jeszcze do przedszkola chodzili a o tobie to nawet nie mieli zielonego pojęcia.
Ile wypiłeś alkoholu zanim to napisałeś? Przecież to jest straszna głupota.
Żeby skończyć z węglem trzeba rozwijać sieć elektrowni odnawialnej energii. Rząd PiS zablokował te prace.
Baterie słoneczne dające prąd też nie są rozwijane. Są hamowane pod hasłem dotacje. Dlaczego kilka rodzin mieszkających po sąsiedzku nie może uruchomić jednego dużego zestawu paneli słonecznych i wspólnie korzystać z energii jaką dają te panele?
Przeciez to jest oksymoron
Owszem - to mialoby racje bytu, ale gdyby już X lat temu zreformowac gornictwo. W obecnej formie - oksymoron i to nawet dość komiczny.
Węgiel to też potworne niszczenie środowiska i niezliczone szkody górnicze. I tak trzeba będzie skończyć z węglem
Likwidowali bo niemiec kazał. A swoje usypiali bo to niemieckie.
Niech teraz Polska zastąpi węgiel w Europie i nie zamyka kopalni a zarobi !
Kto? Osoby ktore na szczescie odwróciły się od wegla i teraz mają go gdzies (tak wiem, zaraz wyjedziesz z tym ze to nie taki wegiel ,ze owaki, ze miasto by nie istnialo, ze pradu by nie bylo itd)
Otwierać Jaś Mos. Koncesja ważna.
Pamietajcie ze wegiel to złoto cenny surowiec zawsze był i bedzie potrzebny . Pozdroo
Nie tylko kopalnie, cały Polski przemysł i produkcję.
Pisząc "Polacy" mam nadzieję że wiecie o kogo chodzi z imienia i nazwiska
No i kto był mądrzejszy? Niemcy którzy kopalnie wygaszali i "konserwowali" aby w kilka chwil je uruchomić. Czy "Polacy" którzy kopalnie likwidowali, zalewali i zrównywali z ziemią aby śladu PO nich nie było?
Ciepłownicy już rozmawiają z importerami na temat zakupu surowca z innych krajów, by zapewnić nieprzerwane dostawy ciepła. ? Mamy świadomość, że może to odbywać się kosztem istotnego wzrostu cen węgla czy kosztem standardów emisyjnych ? zaznacza Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Branża ciepłownicza kupowała rosyjski węgiel, bo był on konkurencyjny cenowo, ale też dobrej jakości. Najbardziej popularne kotły ciepłownicze wymagają surowca o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki. Taki węgiel dostępny był właśnie na rosyjskim rynku. W 2020 r. sprowadziliśmy 12,8 mln ton czarnego paliwa, a w 2021 r. ? według wstępnych danych Eurostatu ? 12,5 mln ton. W minionym roku 66 proc. zagranicznego węgla pochodziło z Rosji.
Dla porównania polskie kopalnie wydobyły w 2021 r. 55,2 mln ton węgla. Oznacza to, że import stanowił około 23 proc. produkcji własnej