Najlepsi na Śląsku, wybitni w kraju
Technikum w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego jest najlepsze w województwie śląskim. Jeśli chodzi o ranking ogólnopolski, to zajmuje 8 pozycję. Można nie bez przesady powiedzieć, że szkoła ta jest dumą naszego miasta.
W Technikum Nr 4 kształcą się uczniowie w zawodach: informatyk, programista, mechatronik, elektryk, analityk. Nie są łatwe zawody, bo opierające się na przedmiotach ścisłych. Trzeba po prostu być dobrym z matematyki czy fizyki. Dobrze jest mieć zacięcie inżynierskie.
Jednak największy rozgłos ZS 6 zdobył chyba dzięki sukcesom odniesionym na Olimpiadzie Wynalazczości, nad którą pieczę sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego śląska edycja od wielu lat odbywa się właśnie w jastrzębskiej szkole.
- ZS 6 to wybitne i najlepsze technikum na Śląsku. Wszystkiego, co wiąże się z informatyką, robotyką i automatyzacją można poznać w tej szkole i być świetnie przygotowanym i do pracy i na studia - mówi z dumą o szkole prezydent Anna Hetman.
Młodzi innowatorzy z ZS 6 stworzyli, na przykład laboratorium wysokich napięć. Wpadli też na pomysł znany pod nazwą stopfon. Jest to aplikacja, która wyłącza smartfon w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Ten wynalazek jest wrażany od 2 lat w większych miastach w Polsce. Komenda Główna Policji interesuje się dalszym zastosowaniem tego rozwiązania.
Jaki jest więc sposób, aby zachęcić uczniów do nauki, ale też do tego, by pójść znacznie dalej, niż przewiduje podstawa programowa?
- W naszej szkole nie staramy się zmuszać uczniów do czegoś więcej, do zajęć dodatkowych. Nikt nic nie musi. Myślę, że w szkole jest taka atmosfera, że kiedy widzi się sukcesy innych koleżanek i kolegów, wówczas samemu chce się podjąć wyzwanie i stworzyć coś nowego, innowacyjnego - mówi Jolanta Kłopeć, dyrektor ZS 6.
Warto podkreślić, że zdawalność matury jest w szkole na poziomie ponad 90 procent. Dużo uczniów decyduje się później na studia techniczne. Wielu z nich zostaje inżynierami.
Innym kluczem do sukcesu szkoły jest grono nauczycielskie. Bez nich niewiele mogłoby się wydarzyć.
- Mamy od lat zaangażowaną kadrę. O wielu pedagogach tej szkoły możemy nie bez przesady powiedzieć, że są to nauczyciele z pasją. Nie liczą, czasu, dodatkowych godzin, które spędzają z uczniami. Są pasjonatami potrafiącymi zarazić uczniów swoimi zainteresowaniami - mówi dyrektor.
I właśnie dzięki połączeniu pasji nauczycielskiej i ambicji uczniowskiej przychodzą imponujące efekty. Uczniowie ZS 6 są znani w dziedzinie wynalazczości na prestiżowych konkursach na arenie międzynarodowej. Swoje dzieła techniczne młodzi jastrzębianie prezentowali m.in. w Korei Południowej, Kanadzie, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii.
- Właśnie tam można zmierzyć się z najlepszymi twórcami z całego świata. W zasadzie z żadnego wyjazdu nie wracamy bez medalu. Uczniowie nie tylko są twórcami swoich prac, ale muszą również omówić je w języku angielskim. Przy okazji młodzież poznaje kulturę innych krajów, co jest dla nich swoista nagrodą - podkreśla dyrektor.
ZS nr 6 specjalizuje się w przedmiotach technicznych. Nie bez przesady można powiedzieć, że to marka rozpoznawcza naszego miasta. Często to dzięki osiągnięciom młodych adeptów szkoły, słychać o Jastrzębiu w całym kraju, a młodzi wynalazcy są gośćmi mediów ogólnopolskich.
Żeby nie być gołosłownym, przypomnijmy to, że młodzi badacze z ZS 6 potwierdzili, iż larwy motylicy Barciaka zjadają worki foliowe. To było wiadomo już wcześniej, ale chodzi o zastosowanie tego odkrycia do oczyszczania ziemi z wszechogarniającego plastiku. Rzecz w tym, aby szerzej wykorzystać tę prawidłowość.
ZS 6 to szkoła, która obala mit, że nauka istnieje dla samej nauki, a teoria dla teorii. Tutaj uczą się młodzi odkrywcy, wynalazcy, uczą się nie, dlatego, że muszą, ale chcą zmieniać świat, kreować rzeczywistość, czynić otoczenie lepszym. W tej szkole uczniowie mogą poznać smak prawdziwej przygody naukowej.
Brawo kadra, brawo dyrekcja, brawo sponsorzy!
Szkoła na medal miasto nie koniecznie
Co to za artykuł?! Jak mam teraz narzekać? SKANDAL!!!
Gratulacje!
Uczniowie moga uciec z tego lez padolu.