Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie

Marszałek Jakub Chełstowski zapowiedział, że nie będzie opóźnienia w realizacji uchwały antysmogowej, czego chciałyby niektóre samorządy.

Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego potwierdza, że nie ma na ten temat żadnej dyskusji. To oznacza, że nie będzie powrotu do palenia odpadami węglowymi, a kopciuchy i tak muszą być wymienione. Termin wymiany najstarszych kopciuchów minął 1 stycznia 2022. Do tego czasu trzeba było wymienić piece starsze niż 10-letnie oraz te bez tabliczki znamionowej. Z kolei nieco młodsze piece bezklasowe mają termin wymiany do 2023 roku. Brak wymiany pieca może skutkować karą w wysokości do 5 tys. zł.

Zakaz mułu, flotu i innych odpadów

Uchwała antysmogowa reguluje także jakość dopuszczalnych paliw na Śląsku, w szczególności odpowiednich rodzajów węgla. Część samorządów wystosowała apel do marszałka, aby poluzować zapisy uchwały antysmogowej. Jakub Chełstowski podkreślił ostatnio w Kornowacu, że to mogłoby narazić województwo na spór prawny, z osobami, które już się dostosowały albo będą żądały przestrzegania tej uchwały.

- Więc to nie jest problem zero-jedynkowy, że możemy to wydłużyć w jednym miejscu, czy poszerzyć, czy wydłużyć o rok. Więc raczej na tę chwilę nie będziemy się do tego apelu przychylać - oznajmił marszałek. - Bałbym się, żeby potem ta uchwała nie stała się, jakby to powiedzieć, nikogo nie motywowała do walki o czyste powietrze - zaznaczył J. Chełstowski.

Nie ma żadnej dyskusji

Zapytany o ewentualne zmiany czy prowadzone dyskusje w zakresie uchwały antysmogowej, rzecznik UMWS Sławomir Gruszka potwierdza słowa marszałka i odpowiada krótko. - Nie ma planów, ani dyskusji dotyczących zmiany tzw. uchwały antysmogowej - wyjaśnia rzecznik, tym samym rozwiewając ostatnie nadzieje na ewentualne zmiany.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Będzie palenie czym się da. (89.64. * .61) 09.08.2022 17:53

Zakaz palenia czym się da może być egzekwowany tylko wtedy, gdy jest dostęp do węgla, gazu i innego medium. Wymagać każda władza potrafi. Zapewnić potrzebny opał po cenach pozwalających przeżyć potrafi tylko władza, która pomaga ludziom. Rząd PiS celowo niszczy Polskę.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 08.08.2022 17:55

""

~Gość (178.43. * .9) 08.08.2022 10:56

Ten życiorys to po co...?Nie ma się czym chwalić.

~życiorys polityka (31.174. * .91) 08.08.2022 10:49

"Jakub Piotr Chełstowski (ur. 7 kwietnia 1981 w Tychach[1]) ? polski samorządowiec i menedżer, od 2018 marszałek województwa śląskiego.
Ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych Wyższej Szkole Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie. Kształcił się podyplomowo w zakresie zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zarządzania projektami europejskimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach[1]. Po studiach przez cztery lata jako animator prowadził klub osiedlowy w Spółdzielni Mieszkaniowej ?Teresa? w Tychach, od 2007 do 2014 pełnił funkcję społecznego kuratora sądowego przy Sądzie Rejonowym w Tychach. Od 2009 był zatrudniony w Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ?Oskard?, gdzie odpowiadał za marketing, a od 2014 ? za kwestie społeczno-kulturalne[2][3]. Później objął funkcję dyrektora do spraw nadzoru właścicielskiego w Towarzystwie Finansowym Silesia[4]. Był też prezesem Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej w Tychach
Od 2007 do 2017 był wiceprezesem i następnie prezesem stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną. Z jego ramienia zdobył mandat radnego miejskiego Tychów w 2010[5]. W 2014 uzyskał reelekcję[6], dodatkowo ubiegał się wtedy o miejską prezydenturę (uzyskując 18,76% głosów i zajmując drugie miejsce wśród czterech pretendentów[7]). W radzie zainicjował m.in. powstanie budżetu obywatelskiego[1]. W 2015 został sekretarzem Społecznej Rady Sportu działającej w Ministerstwie Sportu i Turystyki[2]. W 2017 przeszedł do klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach w 2018 został wybrany z listy PiS na radnego sejmiku śląskiego VI kadencji (otrzymał ponad 33 tys. głosów)[1][8]. 21 listopada 2018 objął stanowisko marszałka województwa"

~lewactwo (46.204. * .78) 08.08.2022 06:41

Wyznawcy PO i Lewicy powinni grzać wiatrakami i
słońcem .

~Adam (188.137. * .51) 07.08.2022 23:46

Może by tak marszałek zainteresował się działalnością Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska od kwietnia nie można się doprosić o zwrot dotacji po wymianie pieca, a władza tylko obiecuje, nic nie wypada tylko oddać ich do sądu, nieroby powinny nadpłacać koszty galopującej inflacji.

~To sem ja (188.147. * .182) 07.08.2022 23:22

Jeszcze za mało ludzie dostają o d.pie.
Dalej wierzcie w bejeczki brukselskie, srovidy i pitinoinclacje...

~Kilku bydzie myńi (146.70. * .229) 07.08.2022 17:40

I bardzo dobrze, pazerne hanysy będą wolały się wieszać niż zapłacić więcej piniondzów za ekologiczny opał.

~Gość (178.43. * .9) 07.08.2022 16:58

Niech Pan marszalek uważa.,żeby nie został spalony.Bedzie zimno to wszystko pójdzie na ruszt.Wszystko leży a on straszy.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 07.08.2022 16:52

I dobrze.