Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odwiedziny w szpitalu - empatia i zdrowy rozsądek to podstawa!

Stan zagrożenia epidemiologicznego nadal trwa. Koronawirus nas nie opuścił i musimy o tym pamiętać. Jeszcze do niedawna, ze względu na wysoką liczbę zakażeń, odwiedziny w szpitalu były niemożliwe, a pomocy udzielano również osobom cierpiącym na COVID-19.

Odwiedziny w szpitalu - empatia i zdrowy rozsądek to podstawa!
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Dziś WSS Nr 2 funkcjonuje normalnie, natomiast przypadki zakażeń wśród pacjentów nadal się zdarzają. Nie bez powodu na terenie szpitali wciąż obowiązuje nakaz Ministra Zdrowia korzystania z masek zasłaniających usta i nos, kładzie się nacisk na mycie i dezynfekcję rąk oraz na przestrzeganie zasad odwiedzin. Lecz nie chodzi tu tylko o zasady higieny… również o odpowiedzialne zachowanie i rozsądek.

- Jak w każdej instytucji, także w szpitalu należy się odpowiednio zachowywać. Prawa Pacjenta umożliwiają odwiedziny, ale niestety niejednokrotnie obserwowałem jak do pacjenta, który nazajutrz miał być wypisany, przychodziła cała rodzina z dziećmi, które znudzone długą wizytą biegały po sali chorych – mówi dr n. med. Józef Danek Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa WSzS Nr 2 - odwiedziny powinny służyć pacjentowi jako wsparcie w trudnej chwili, a nie być towarzyskim spotkaniem, które dodatkowo nie pozwala innym pacjentom na sali wypocząć. Te osoby nie przebywają w placówce dla rozrywki. Może być tak, że sąsiad z łóżka obok cierpi, albo jest w cięższym stanie i potrzebuje spokoju, a liczna grupa odwiedzających ten spokój zakłóca. Empatia i zdrowy rozsądek to podstawa!

Jak więc zachować się podczas odwiedzin?

Najlepiej ograniczyć się do krótkiej wizyty w bardzo wąskim gronie, zachować ciszę i spokój, pocieszyć chorego, przynieść mu najpotrzebniejsze rzeczy. Warto też rozważyć czy wizyta osobista jest konieczna – jeżeli pacjent przebywa w szpitalu dwa, trzy dni to z pewnością wystarczy zatelefonować ze słowami wsparcia. Dzieci nieraz nie rozumieją powagi sytuacji, więc o ile to nie jest konieczne, lepiej niech zostaną w domu. Ważne jest, aby zapytać wcześniej w jakich godzinach można przyjść na oddział, żeby uniknąć pory posiłków, badań, wizyty lekarskiej itp. Jeżeli na sali pojawi się lekarz, pomieszczenie należy opuścić, gdyż prawdopodobnie będą przekazywane informacje o stanie zdrowia, często nie tylko naszej bliskiej osoby, ale też pozostałych.

- Trzeba pamiętać, że koronawirus nadal istnieje, nie zniknął. Bądźmy zatem odpowiedzialni i dbajmy o siebie, bliskich i innych pacjentów. Umycie i dezynfekcja rąk, czy założenie maski ochronnej na kilkanaście/kilkadziesiąt minut przebywania na terenie szpitala, to nie jest wielkie poświęcenie przy zmniejszeniu ryzyka zakażenia siebie lub innych osób, w tym często poważnie chorych, osłabionych i o obniżonej odporności – podkreśla Józef Danek.

Apelujemy zatem o rozsądek, odpowiedzialność oraz kulturę osobistą podczas odwiedzania chorych w szpitalu. Miejmy na uwadze poszanowanie godności innych pacjentów, zdrowie swoje i pozostałych osób

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Trzeźwy (5.184. * .210) 17.08.2022 12:06

"a pomocy udzielano również osobom cierpiącym na COVID-19". Wow