Wojewoda o dystrybucji jodku na Śląsku. Ile milionów dawek zabezpieczono dla mieszkańców?

Jak będzie wyglądała dystrybucja jodku potasu na Śląsku i jak go podawać? Wojewoda Jarosław Wieczorek omówił zagadnienie na zwołanej w tym celu konferencji. Zgodnie z zapowiedzią MSWiA, wojewodowie w całej Polsce organizują podobne spotkania, by wyjaśnić, jak będą rozdysponowane tabletki na określonych terenach.

Wojewoda o dystrybucji jodku na Śląsku. Ile milionów dawek zabezpieczono dla mieszkańców?
Tabletki są rozdysponowywane do gmin / fot. Urząd Wojewódzki

Jodek dla mieszkańców Śląska

Przekazywanie informacji na temat dystrybucji jodku, to działania prewencyjne realizowane w ramach standardowych procedur systemu zarządzania kryzysowego.

"Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna" - przekazał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Dla mieszkańców Śląska zarezerwowano 6,5 mln dawek jodku potasu, przypomnijmy, że zgodnie z danymi z końca 2021 roku, liczba ludności województwa to niespełna 4,5 mln osób. W skali kraju dostępnych jest 57 mln dawek, o czym z kolei mówiono na konferencji zorganizowanej przez MSWiA, gdzie padły zapowiedzi o "liberalnym sposobie dystrybucji", który ma polegać m.in. na braku prowadzenia ewidencji wydawanych tabletek. Więcej na ten temat sprawdź tutaj: Jodek potasu dla każdego, bez względu na miejsce zameldowania

W pierwszej fazie jodek trafił do siedzib Powiatowych Straży Pożarnych, skąd aktualnie rozwożony jest do gmin, będzie przechowywany w magazynach należących do prezydentó, burmistrzów i wójtów, którzy decydują o tym, jak na podlegających im terenach prowadzona będzie dystrybucja. Punkty wywdawania jodku można organizować m.in. w szkołach, szpitalach czy internatach. Temat, jak przekazał wojewoda, jest konsultowany z włodarzami.

"Tabletki będą wydawane mieszkańcom tylko i wyłącznie w momencie ogłoszonego zagrożenia" - podkreślił Jarosław Wieczorek. W razie takiej zaistnienia takiej sytuacji, uruchomiony zostanie szereg źródeł powiadamiania osób przebywających na terenie wojewósztwa - m.in. przez wiadomości sms, regionalny system ostrzegania, media, straż pożarną czy policję.

Procedury mają być maksymalnie uproszczone i nie trzeba będzie okazywać dokumentu tożsamości, by odebrać tabletki.

Jak dawkować?

W sprawie dawkowania jodku potasu, w czasie konferencji wypowiedział się dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii. Podkreślił, że preparat należy zażyć jedynie we wskazanym czasie, kiedy dojdzie do zagrożenia, zaś dawkowanie zależy od wieku.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku.

 • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia - 2 tabletki (100 mg jodu),
 • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
 • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia - 0,5 tabletki (25 mg jodu),
 • noworodki - 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

 • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • osoby z nadczynnością tarczycy,
 • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
 • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:

 • Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
 • Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
 • Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

Sprawdź także: Czy dzieci dostaną jodek potasu w szkole? MSWiA odpowiedziało w tej sprawie

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 05.10.2022 21:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

aż nie wierzę w troskę rządu o obywatela i to w temacie dość spornym, bo użycie atomu czy też awaria elektrowni wydaje się wręcz mało prawdopodobna nawet w czasach konfliktu na wschodzie. węgla nie ma a tu nagle cudownie tabelki jodu się pojawiają.

~Hmm (46.204. * .104) 05.10.2022 21:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ludzie w wieku powyzej 60 +? Nie dostana tabletek? Powyzej 60 lat są odporni czy do odstrzalu?