Jastrzębie-Zdrój: Obdarowali potrzebujących zupą, ciastem i ubraniem. Wyjątkowa akcja w Parku Zdrojowym [ZDJĘCIA]

Ciepła zupa, pyszne ciasto, kawa i herbata dla każdego, a także możliwość zabrania ciepłej odzieży, zrobienia bezpłatnych badań i rozmowy z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy – właśnie tak w poniedziałek w Jastrzębiu-Zdroju obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

Jastrzębie-Zdrój: Obdarowali potrzebujących zupą, ciastem i ubraniem. Wyjątkowa akcja w Parku Zdrojowym [ZDJĘCIA]
Akcja zorganizowana przez OPS przy wsparciu innych instytucji i organizacji cieszyła się dużym zainteresowaniem. fot. materiały prasowe

Jastrzębie-Zdrój: Obdarowali potrzebujących zupą, ciastem i ubraniem. Wyjątkowa akcja w Parku Zdrojowym [ZDJĘCIA]

W 1992 roku dzień 17 października został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. Kilka lat później święto zaczęto obchodzić w Polsce, a w tym roku wydarzenie na dużą skalę z tej okazji zorganizował Ośrodek Społeczny w Jastrzębiu-Zdroju.

Na stoiskach rozstawionych na placu reprezentacyjnym w Parku Zdrojowym nie zabrakło gorącej grochówki ugotowanej przez Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju, śląskiego kołocza upieczonego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ruptawy czy napojów serwowanych przez Stowarzyszenie Aktywistyczne Jastrzębie. Na potrzebujących czekał wieszak z zimowymi ubraniami i paczki z podstawowymi środkami czystości. Ponadto chętni mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych przeprowadzonych przez Opiekanova – Centrum teleopieki oraz zapoznać się z ofertą przygotowaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju.

Ponadto przygotowano wystawę zdjęć dotyczącą ubóstwa w naszym mieście oraz wystawę prac seniorów z Dziennego Domu Samopomocy, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jastrzębiu-Zdroju oraz dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Jastrzębiu-Zdroju. Tematem było ubóstwo widziane ich oczami.

- Impreza nie odbyłaby się, gdyby do organizacji nie włączyło się szerokie grono ludzi dobrej woli. To dzięki nim mogliśmy poczęstować wszystkich potrzebujących ciepłym posiłkiem. Kolejny raz przekonaliśmy się, że współpraca się opłaca. Za co chcemy wszystkim serdecznie podziękować – mówi Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zasięg skrajnego ubóstwa w Polsce wynosi 4,2 proc. Z tematem mamy do czynienia także w naszym mieście. Dane pokazują, że problem dotyka szczególnie osoby starsze, które posiadają niską emeryturę, ale zbyt wysoką, by zakwalifikować się do pomocy. Przybywa też osób dorosłych będących na utrzymaniu rodziców. Przypomnijmy, że obecnie kryterium dochodowe wynosi 776 zł w przypadku osób samotnie gospodarujących oraz 600 zł na osobę w rodzinie.

- Staramy się pomóc każdemu, kto tej pomocy potrzebuje. Jeśli osoba przekracza kryterium dochodowe, to zazwyczaj uwzględniamy ją w dodatkowej pomocy jaką organizują jastrzębskie stowarzyszenia i organizacje. Ze swojej strony zapewniamy pracę socjalną, pomoc prawną, żywność, odzież, a w szczególnych sytuacjach zasiłek celowy specjalny. Staramy się pomóc każdej osobie, która faktycznie tego potrzebuje – zapewnia dyrektor OPS.

W przypadku pytań można zadzwonić lub przyjść do Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju. Pracownicy socjalni są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 10.00.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prawy_i_Sprawiedliwy (5.184. * .251) 21.10.2022 12:50

Powinien być dzień walki z leberstwem i pasożytnictwem i w ramach obchodów tego dnia powinna być przeprowadzona akcja lania pałami po grzbietach tych nierobów a nie dokarmiania dziadów z moich podatków!!!

~KOŁOWROTEK (193.28. * .1) 20.10.2022 10:11

Juz wiem, po co ten beton w parku.
By szpilki Pani Prezydent nie wbijaly sie w podloze.