Przedszkole Specjalne w Jastrzębiu-Zdroju ma już 70 lat. Mali Bohaterowie wystąpili na scenie [ZDJĘCIA, WIDEO]

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się uroczysta gala z okazji 70-lecia Przedszkola Specjalnego im. Małych Bohaterów w Jastrzębiu-Zdroju. W uroczystości 19 października udział wzięli wychowankowie i ich rodzice, nauczyciele placówki oraz zaproszeni goście. 

Przedszkole Specjalne w Jastrzębiu-Zdroju ma już 70 lat. Mali Bohaterowie wystąpili na scenie [ZDJĘCIA, WIDEO]
70-lecie Przedszkola Specjalnego im. Małych Bohaterów. fot. Szymon Kamczyk

Przedszkole Specjalne w Jastrzębiu-Zdroju ma już 70 lat. Mali Bohaterowie wystąpili na scenie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Z okazji jubileuszu dla gości przygotowano przedstawienie, w którym dyrektor przedszkola Joanna Łodzińska-Czoch oraz nauczyciel Paweł Świderski z perspektywy kuchni (najpierw szpitala, później przedszkola) przeprowadzili widzów przez wszystkie lata działalności.

1 września 1952 roku w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym dla Dzieci po chorobie Heinego-Medina (obecny Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci) rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole, które obejmowało opieką młodych pacjentów Zakładu. Wcześniej w tym samym budynku znajdował się szpital dziecięcy, a dawniej także szpital dla kombatantów. W wyjątkowym spektaklu widzowie mogli zobaczyć wszystkie te dzieje, a także późniejszą działalność placówki. 

- Niech ta radość, entuzjazm towarzyszą wam każdego dnia. Bawcie się, grajcie każdego dnia, aby serducha tych małych biły rytmicznie. Wszystkiego dobrego na kolejne lata! Żywię ogromną nadzieję, że to, co zostało zaplanowane i zaprojektowane, czyli nowe przedszkole, już niebawem doczeka się swojej realizacji. Oczywiście, jak zawsze, liczymy na środki zewnętrzne, bo to jest bardzo ważne - wiele inwestycji dzięki temu powstało. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie również jakieś środki się pojawią i będzie to idealny prezent przynajmniej na kolejne 70 lat dla Przedszkola Specjalnego im. Małych Bohaterów - powiedziała Anna Hetman, wcześniej przytaczając treść uchwały rady miejskiej z czerwca tego roku, nadającej placówce imię Małych Bohaterów. 

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele parlamentarzystów, prezydent Anna Hetman, komendanci straży pożarnej, policji i straży miejskiej, a także drużyna GKS Jastrzębie-Zdrój wraz z kibicami, którzy zostali uhonorowani statuetkami Przyjaciela Przedszkola. Podobnymi statuetkami uhonorowano tych, którzy od lat pomagają placówce: prezydent Annę Hetman, Monikę Świerzyńską - wiceprezes Fundacji Impuls - Fabryka Kreatywności, Gabrielę i Aleksandra Pawłowskich, Krzysztofa Zagaję, Grzegorza Gawliczka, Przemysława Lenge oraz dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego - Magdalenę Kuszlewicz-Klos. Warto wspomnieć, że właśnie młodzież klas mundurowych III LO pomagała w organizacji gali. 

Podziękowania złożono również na ręce byłych dyrektorek i nauczycielek przedszkola. 

Podziękowania i gratulacje na ręce dyrektor przedszkola złożył także Wicekurator Oświaty w Katowicach - Dariusz Domański, który nie krył wzruszenia i wspominał własne doświadczenia rodzinne w opiece nad niepełnosprawnym bratem, właśnie w Jastrzębiu-Zdroju. - Jadąc tutaj miałem przygotowane przemówienie, mam je tutaj. Ale nie będę z niego korzystać, bo to nie odda prawdy tego, co wy nauczyciele i drodzy rodzice robicie, jako najbliższe osoby w sensie serca i przyjaźni, dla swoich dzieci. Tego nie da się inaczej powiedzieć, jak sercem - podkreślił wzruszony Dariusz Domański. 

Wicekurator wręczył także nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty dla Pawła Świderskiego. - Niech ta nagroda dla p. Pawła Świderskiego będzie też symbolicznie nagrodą serca i szacunku dla was wszystkich, obsługi tej placówki, nauczycieli, skończywszy na dyrektorze - podkreślił Dariusz Domański. 

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 25.10.2022 06:12

Świderski, to ten co z namaszaczenia pani prezydent był swego czasu wraz ze swoją zoną jej doradcą?

~Wiga (89.70. * .11) 21.10.2022 08:01

Piękna uroczystość. Piękni, dobrzy ludzie. Cudowna atmosfera. Gratulacje!

~WiwatKibole (89.64. * .242) 21.10.2022 07:19

Brawo kibole od kilku lat razem z dzieciakmi i kilkanaście tysięcy złotych zebranych na rzecz przedszkola.