Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niebezpieczne odpady zakopane na terenie kopalń. "Mogły stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi" [ZDJĘCIA]

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. skierowała do prokuratury siedem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wobec czterech nierzetelnych wykonawców, którzy działali na szkodę Spółki oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentach.

Niebezpieczne odpady zakopane na terenie kopalń. "Mogły stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi" [ZDJĘCIA]
Ujawnione podklady kolejowe KWK Boże Dary /fot. Spółka Restrukturyzacji Kopalń

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zweryfikowała rzetelność wykonawców prowadzących prace likwidacyjne na terenie nieczynnych zakładów górniczych: KWK Boże Dary, KWK Mysłowice-Wesoła I, KWK Brzeszcze oraz KWK Kazimierz-Juliusz.

Przeprowadzone w pierwszej połowie 2022 roku procedury wewnętrzne oraz czynności procesowe realizowane pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, ujawniły zakopane przez wykonawców prac odpady niebezpieczne w postaci podkładów kolejowych, tłucznia kolejowego oraz fundamentów budynków, które zgodnie z projektami technicznymi, powinny zostać w całości usunięte. Odpady ze względu na znaczną ilość, skład chemiczny oraz miejsce i sposób ich składowania, mogły stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz niekorzystnie oddziaływać na przyrodę.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. skierował do Prokuratury Okręgowej w Katowicach: 7 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wobec 4 nierzetelnych wykonawców, którzy działali na szkodę Spółki oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentach. Prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze, w którym Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. otrzymała status pokrzywdzonego.

Zarząd SRK S.A. wystąpił do Prokuratury również z wnioskiem o dokonanie zabezpieczenia majątkowego na mieniu Wykonawców oraz zwrot nielegalnie osiągniętych korzyści majątkowych. Zarząd SRK S.A. zwolnił dyscyplinarnie oraz wyciągnął konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za nadzór i koordynację robót budowlanych. Korzystając z przysługujących spółce uprawnień z tytułu szczególnej ochrony inwestorskiej, Zarząd SRK S.A. wezwał wykonawców do usunięcia wad w ramach procedur gwarancyjnych.

Aby w przyszłości móc uniknąć podobnych sytuacji Zarząd SRK S.A. wprowadził "Procedury związaną z nadzorem i kontrolą nad prawidłową realizacją umów zawieranych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń", w których m.in. określono sposób dokumentowania wykonania poszczególnych etapów prac likwidacyjnych (robót zanikowych), prowadzenia dziennika budowy, a także ustalono zasady powoływania komisji do odbioru przedmiotu umowy.

/źr. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, oprac. sqx/

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hihihoho (87.239. * .85) 24.10.2022 17:52

Ciekawe jak będzie wyglądać teren w likwidowanej kopalni Jastrzębie xd ciekawe co tam za 1000 lat wykopią archeolodzy xddd

~Moszczeniok (85.202. * .38) 24.10.2022 10:52

Zobaczcie teren po KWK Moszczenica tam to dopiero wykopiecie .