Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zagraniczne banki wciąż nie rozróżniają węgla energetycznego i węgla koksowego. To wielki problem dla JSW

Bez finansowania węgla koksowego nie będzie transformacji klimatycznej Europy. To jedna z konkluzji podsumowujących Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. Spotkanie z udziałem ekonomistów, ekspertów i przedsiębiorców odbyło się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Zagraniczne banki wciąż nie rozróżniają węgla energetycznego i węgla koksowego. To wielki problem dla JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa była partnerem debaty, której gospodarzem został Robert Ostrowski (na zdj.), zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. Wielokrotnie zwracał uwagę, że przeprowadzenie zielonej transformacji bez finansowego wsparcia węgla koksowego jest wręcz niemożliwe. Fot. Dawid Lach/JSW.

Węgiel? Nie finansujemy!

– Mamy plany rozwojowe, które potrzebują stabilnego finansowania. Bez zewnętrznego wsparcia w formie kredytów, pożyczek czy obligacji, nasze plany zielonej transformacji nie będą miały miejsca – przekonywał Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

– Odkąd jesteśmy spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, przebijamy się do świadomości zarządów banków. W Polsce jest nam łatwiej, jednak jeśli centrale banków znajdują się za granicą, hasło „węgiel”, bez względu na to, o jaki węgiel chodzi, od razu spotyka się z negatywnym odbiorem i decyzją: „Nie finansujemy” – zwrócił uwagę Robert Ostrowski.

Węgiel koksowy ma przyszłość

Eksperci są zgodni: węgiel koksowy, główny produkt Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spotyka się z barierą niezrozumienia. – Węgiel energetyczny i węgiel koksowy to nie są zastępujące się surowce. Inny jest łańcuch wartości i inne przeznaczenie. Węgiel energetyczny będzie wypierany przez OZE, węgiel koksowy, poprzez różne formy wykorzystania go do produkcji stali, pozostanie z nami – podkreślał wiceprezes JSW i zwrócił uwagę, że spółka powinna mieć wsparcie rynku kapitałowego. JSW S.A. jest przecież największym producentem niezbędnego do zielonej transformacji surowca w Unii Europejskiej.

Zmiana podejścia banków to kwestia czasu

Dlatego Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówił podczas debaty, że finansowanie węgla koksowego, zarówno przez polskie, jak i zagraniczne banki, nie jest zagrożone. – Z chwilą, kiedy węgiel koksowy znalazł się na liście surowców krytycznych UE, to pozostaje tylko kwestia doprowadzenia do finału uzgodnień i wydania odpowiednich aktów prawnych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Ważnym argumentem, jaki przemawia za programem JSW jest to, że nie nastawia się wyłącznie na eksploatację, ale podejmuje szereg działań przyjaznych środowisku. To kapitalne podejście, bo oznacza świadomość, odpowiedzialność i rozumienie tego, że ten surowiec jest krytyczny nie tylko dla Polski, ale też dla krajów Unii Europejskiej – podsumował prezes Pietraszkiewicz.

JSW chce być neutralna klimatycznie w 2050 roku

Jastrzębska Spółka Węglowa, jako największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, jest niezbędna w procesie transformacji klimatycznej. Ale nie oznacza to, że biernie czeka na wsparcie. W zakresie wewnętrznej transformacji prowadzi wiele długofalowych działań, m.in. ograniczających ślad węglowy do 30 proc. do 2030 roku oraz dąży do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

źródło: JSW, oprac. ż

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podgrzybek (37.235. * .38) 10.11.2022 21:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zlikwidowac te fabryki smrodu.

Bulwers 10.11.2022 12:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

O zwrocie w kierunku wodoru poinformowała także niemiecka spółka Thyssenkrupp. Portal Renew Economy informuje, że firma podejmie współpracę z koncernem energetycznym Steag. Energia wytworzona z wykorzystaniem wodoru ma od 2025 roku zasilać hutę w Duisburgu

Bulwers 10.11.2022 12:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~alles zanim coś palniesz poczytaj ...Na północy Szwecji powstanie huta, w której produkcja stali będzie bardziej przyjazna dla klimatu. Wszystko dzięki wykorzystaniu energii z zielonego wodoru, powstającego w oparciu o OZE. Podobne rozwiązania testowane są także przez innych producentów stali.

H2 Green Steel (H2GS) to szwedzki start-up, który postanowił włączyć się w dekarbonizację przemysłu. Dzięki wsparciu inwestorów już wkrótce firma zamierza ruszyć z produkcją stali, która będzie wolna od paliw kopalnych. W jaki sposób? Kluczem jest tu wykorzystanie energii z zielonego wodoru, który powstaje w oparciu o odnawialne źródła energii.

Huta, o której mowa, zlokalizowana będzie na północy Szwecji, w regionie Boden-Luleå. Produkcja ma zostać uruchomiona w 2024 roku, a do 2030 H2GS chce osiągnąć zdolność do produkcji 5 milionów ton „zielonej” stali rocznie.

~alles (89.246. * .133) 10.11.2022 12:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Każdy kto ukończył szkołę podstawową wie, że stal to stop żelaza z węglem.
Huty stali zasilane wodorem nie istnieją i dlatego nie można w nie też inwestować.
Po co wypisywać idiotyzmy?

Bulwers 10.11.2022 12:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zagraniczne banki wciąż nie rozróżniają węgla energetycznego i węgla koksowego.... uważacie że bankami zarządzają idioci? którzy nie wiedzą w co się obecnie inwestuje , OZE , fotowoltaika i wodór to jest przyszłość .Wiem wiem zaraz podniesie się krzyk że koksujacy to stal , a słyszeliście o hutach stali zasilanych wodorem .W takie instalację się inwestuje , a nie tylko węgiel i węgiel jak się ockniecie to świat będzie już daleko ....