Wielowymiarowe Święto Niepodległości w „Korfantym”

Święto Niepodległości było wyjątkowo celebrowane w jastrzębskim „Korfantym”. Jest wielowymiarowe, bo chodzi o jak największą popularyzację wartości historyczno-patriotycznych, ale też zaproponowanie uczniom ciekawych aktywności z tym związanych. Tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Było ciekawie, smacznie i sportowo.   

Wielowymiarowe Święto Niepodległości w „Korfantym”

Już od połowy października w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju prezentowana była wystawa pt. „Ojcowie Niepodległości”, która została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.  Z ekspozycją zapoznali się nie tylko uczniowie „Korfantego”, ale też młodzież ze szkół podstawowych, która odwiedziła ZS Nr 2.

Spotkanie pokoleń z okazji Święta Niepodległości

Kulminacyjnym punktem był czwartek, 10 listopada, wówczas w szkole odbyła się uroczysta akademia. Chociaż może bardziej odpowiednie jest określenie - spotkanie pokoleń. Członkowie Chóru „Melodia”, działającego przy Jastrzębskim Klubie Seniora, wykonali pieśni legionowe, wprowadzając wszystkich w klimat epoki. Śpiewała również młodzież. Uczniowie pod kierunkiem pana Dariusza Gruszczyka wykonali pieśni patriotyczne, ukazujące tragizm losów ludzkich w czasach wojny.  Ofiarę życia, którą składało wchodzące w dorosłość młode pokolenie Polaków.

Historyczny quiz w „Korfantym” i zdobycie Baraniej Góry

Przecz cały dzień w szkole uczniowie odpowiadali na pytania związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Kto znał odpowiedź, nagradzany był słodką babeczką, wykonaną przez uczniów klas gastronomicznych.  A wszystko to pod kierunkiem pani Emilii Antończyk.

Pierwsza klasa Szkoły Branżowej, jeszcze w październiku wybrała się na Baranią Górę, w poszukiwaniu symbolicznych źródeł Polski, jeśli za takie uznać źródła Wisły. W drugiej połowie XIX wieku zapoczątkowane były podróże patriotyczne do miejsca, skąd wypływa największa polska rzeka.  Tak więc zdobycie tego szczytu jest jedną z ciekawszych form uczczenia niepodległości.

Sportem i marszem uczcili niepodległość

Kolejną odsłoną obchodów patriotycznych w „Korfantym” był Niepodległościowy Turniej Siatkówki, zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. To przedsięwzięcie wpisuje się w modny ostatnio trend organizacji imprez sportowych w rocznicę ważnych wydarzeń historycznych.

- Obchody Święta Niepodległości w „Korfantym” zaangażowały całą społeczność szkolną. Pokazały, że do historii i ważnych dla narodu rocznic można nawiązywać na różne sposoby. Jest miejsce na refleksję nad przeszłością, śpiew pieśni patriotycznych, ale też sport, turystykę czy pieczenie ciasteczek mających być nagrodą w konkursie wiedzy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.  Cieszenie się niepodległością to nie tylko daty i nazwiska postaci historycznych, choć te na pewno warto znać. To radość, przejawiającą się na wiele sposobów. Radość z życia tu i teraz - podkreślała Alicja Kozdruń, koordynatorka obchodów Święta Niepodległości w „Korfantym”.

Reprezentacja uczniów wzięła udział w miejskich obchodach święta narodowego w dniu 11 listopada. Młodzież przemaszerowała wraz z mieszkańcami na rondo Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie uczestniczyła w uroczystym wciągnięciu flagi państwowej Rzeczpospolitej Polskiej na maszt.

Posumowaniem obchodów związanych z dniem 11 listopada w „Korfantym” mogą być słowa dyrektor Ewy Mentel, aby pamiętać o tym, że jesteśmy Polakami. Nie tylko w tym wyjątkowym dniu, ale zawsze.

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].