Policja przypomina o wymianie opon na zimowe

Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera stopni.

Policja przypomina o wymianie opon na zimowe
Policja przypomina, że opony na których widać pęknięcia, odkształcenia oraz nadmierne zużycie bieżnika poniżej 1,6 mm kwalifikują się do wymiany. / fot. ilustracyjne pixabay

Dlaczego wymiana opon jest ważna? - Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, co sprawia, że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet na lodzie - przekonują funkcjonariusze. - Natomiast opona letnia, w czasie zimy, staje się zbyt twarda, przez co drastycznie maleje jej przyczepność z podłożem i znacznie wydłuża się droga hamowania.

Ogromny wpływ na przyczepność opony zimowej, ma także jej zupełnie inny kształt i rodzaj bieżnika, którego większa głębokość oraz specjalne kanały i rowki lepiej i szybciej odprowadzają wodę, błoto i śnieg. Nawet, gdy zima jest łagodna, to odpowiednie opony pomogą uniknąć niebezpiecznych poślizgów oraz znacznie skrócą naszą drogę hamowania, co poprawia bezpieczeństwo podróży.

Stan techniczny opony ma również duży wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem. Policja przypomina, że opony na których widać pęknięcia, odkształcenia oraz nadmierne zużycie bieżnika poniżej 1,6 mm kwalifikują się do wymiany.

Policja wyjaśnia, iż wymiana opon nie jest obowiązkowa, jednak zalecana, gdyż zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i skraca długość drogi hamowania.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kontrole (94.254. * .46) 23.11.2022 08:32

Najwyższy czas aby urząd skarbowy w końcu zaczął robić kontrole oponiażom . Nigdzie nie dają za usługę paragonu.

~Driver1 (46.204. * .116) 22.11.2022 20:49

Może by tak posypać nad ranem, bo na drogach szklanka.

~Laubfall (37.130. * .150) 22.11.2022 15:46

A na ilustracji opony letnie.