Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Andrzej Matusiak wygrał, bo nikt inny się nie zgłosił. Jakie były kulisy turnieju szachowego i Mistrzostwa Polski WORD?

Politycy opozycji, a za nimi media licznie opisują sprawę turnieju szachowego z 2021 roku, kiedy to radny PiS z Jastrzębia-Zdroju, kierownik tutejszego WORD i jednocześnie prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak jako jedyny zgłosił się do Mistrzostw Polski Pracowników WORD w Szachach i zdobył mistrzostwo w turnieju, który sam organizował. Dlaczego tak się stało?

Radny Andrzej Matusiak wygrał, bo nikt inny się nie zgłosił. Jakie były kulisy turnieju szachowego i Mistrzostwa Polski WORD?
Radny z Jastrzębia-Zdroju i prezes ŚZSzach Andrzej Matusiak zapewnia, że nagrodą był tylko skromny zestaw podarunkowy.

Radny Andrzej Matusiak wygrał, bo nikt inny się nie zgłosił. Jakie były kulisy turnieju szachowego i Mistrzostwa Polski WORD?

Andrzej Matusiak, radny miasta Jastrzębie-Zdrój, brat posła Grzegorza Matusiaka pelni także funkcję prezesa Śląskiego Związku Szachowego.

- Andrzej Matusiak, radny PiS z Jastrzębia-Zdroju i kierownik tamtejszego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego otrzymał tytuł Mistrza Polski WORD w Szachach. Impreza odbyła się w sierpniu zeszłego roku, a jej organizatorem był Śląski Związek Szachowy, na którego czele stoi... Andrzej Matusiak. Wywalczył tytuł i otrzymał nagrodę, ale jak się okazało, w zawodach był jedynym zawodnikiem…- poinformował we wtorek 29 listopada Borys Budka na Facebooku. 

Sprawa dotyczy turnieju podczas Festiwalu Szachowego w 2021 roku w Ustroniu. To cykliczna impreza, która ma popularyzować szachy. Gośćmi festiwalu rokrocznie są najbardziej znani szachiści na światowym poziomie. W 2021 roku był to sam Garri Kasparow. 

Jakie były kulisy turnieju szachowego, w którym jako jedyny wystartował jastrzębski kierownik WORD i mimo braku pojedynku, mimo wszystko zdobył tytuł Mistrza Polski?

- Jako Śląski Związek Szachowy podczas organizowanego przez nas Festiwalu Szachowego, aby wzmocnić promocji dyscypliny szachowej, organizujemy corocznie wiele turniejów. W 2021 roku wyszliśmy z założeniem, że zorganizujemy Mistrzostwa Polski różnych branż, m.in. kolejarzy, nauczycieli, wodociągowców, górników i właśnie WORD, bo sam jestem pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, więc było mi łatwiej przekazać zaproszenie dla innych - tłumaczy prezes ŚZSzach Andrzej Matusiak

- Musieliśmy wykupić licencję w Polskim Związku Szachowym, aby zorganizować Mistrzostwa Polski. Tak też się stało i pojawiły się odpowiednie komunikaty. W przedostatni dzień Festiwalu Szachowego, kiedy miały odbywać się rozgrywki różnych branż, okazało się, że niektóre zawody miały kilku przedstawicieli, w niektórych były 3 osoby, a z WORD byłem tylko ja. Zapłaciłem 50 zł wpisowego. Z uwagi na to, że komunikat nie zakładał możliwości, aby Mistrzostwa Polski nie zostały rozegrane (chyba, że nie zgłosiłby się nikt), jako jedyny zawodnik zostałem Mistrzem Polski Pracowników WORD w Szachach. Puchar i medal przekazałem do WORD Katowice, natomiast nagrodą nie były pieniądze, a zestaw MOKATE, który z kolei przekazałem rodzinie ukraińskiej - wyjaśnia Andrzej Matusiak, który zaznacza także, że Festiwal Szachowy ma dyrektora oraz sędziów i decyzja o przyznaniu Mistrzostwa Polski Pracowników WORD była wspólna. 

- To nie tak, że sam sobie przyznałem tytuł - podkreśla jastrzębski radny. - W tym roku (2022) zorganizowaliśmy kolejną edycję mistrzostw branżowych, m.in. nauczycieli, energetyków i górników. Nie robiliśmy mistrzostw kolejarzy i WORD, z uwagi na ubiegłoroczne niewielkie zainteresowanie. Dlatego też jestem dalej Mistrzem Polski, ale traktuję to oczywiście jako zabawę - zaznacza prezes Śląskiego Związku Szachowego. 

Sprawa już zdobyła ogólnopolski rozgłos, co prezes ŚZSzach traktuje z przymrużeniem oka. W internecie już zaczęły pojawiać się tematyczne memy: 

memy za: sekcjagimnastyczna, Sarka Farka

36 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Okazjatowielkapokusa (85.202. * .83) 05.12.2022 15:34

Nikt nie chcial tej nagrody ,tylko Pan Matusiak grając sam ze soba (ze swoim mirażem) -się nią zainteresował? Ciekawe --Polacy jednak nie są tacy pazerni za wyjatkiem kilku. Mistszow

~do_Hihi (188.137. * .26) 05.12.2022 08:12

"Czy ktoś wie jaka kasę zarobił za pierwsze miejsce ????" Wiedzą ci którzy przeczytali cały artykuł ze zrozumieniem.

~BosyNaTatami (46.204. * .115) 03.12.2022 22:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie jestem sympatykiem PiS, ani też retoryki stosowanej przez p. Matusiaka. Jak patrzę na tą sprawę to wydaje mi się, że jest to rozegranie polityczne działaczy szachowych, a podchwycili to miejscy Radni żeby wreszcie kopnąć w d... radnego Matusiaka.
Większość ludzi będzie się z niego śmiała inni prawie go ukrzyżują, ale spójrzmy na tą całą sytuację: facet zorganizował wielką imprezę szachową, także dla innych grup zawodowych, pewnie nawet sam nie śledził kto się zapisał, a kto nie. Wyszło jak wyszło teraz wszyscy się smieją i komentują, ale ja się pytam co ci prześmiewcy zorganizowali w mieście np. w pływaniu?
Jak już powiedziałem nie jestem za PISem ani za polityką i sposobem jej uprawiania przez p.Matusiaka, ale spójrzcie sobie gdzie znajduje się w tabeli sportu młodzieżowego klub szachowy z Jastrzębia-Zdroju, uwierzcie mi zdziwicie się o ile wiecie o czym mowa.
Pokażcie mi drugiego polityka z Rady Miasta, który jest tak zaangażowany w działalność sportową.
Kończąc - gdyby nie medialna nagonka nikt z was by się o tym nie dowiedział, a dlaczego... Bo Radny Matusiak nie biegał z medalem ani pucharem po mieście. Rozdmuchali to pewnie jacyś działacze związkowi którym marzy się stołek po Matusiaku, a Radni wykorzystują to bo wreszcie można z nim pojechać. A wy czytelnicy dajecie się wkręcić w ich nagonkę.

~obywatel_polski (185.233. * .23) 03.12.2022 11:10
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Rodzinka Matusiaków bracia Grzegorz, Andrzej i syn Grzegorza Nikodem jak umieją tak ciągną kasę z obywateli i gdzie idzie robią szemrane interesy.
katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,27991362,tak-pis-rzadzi-w-gornictwie.html
katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,27176037,syn-posla-pis-zostal-wiceprezesem-spolki-cieplowniczej-z-rekomendacji.html

~34rddxd (87.239. * .85) 02.12.2022 20:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jeśli przyjął nagrodę powinna się temu przyjrzeć prokuratura a nawet powinien trafić za kratki !

~Bolexxxx (46.204. * .57) 02.12.2022 16:06
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Mógł zrobić turniej dla wszystkich, którym załatwił różne fuchy. Może rozgrywki trwałyby do dzisiaj....?

~Cofka (5.184. * .40) 02.12.2022 12:07
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Roznica polega na tym, ze Matusiak zorganizowal turniej w dobrym celu. Nikt sie nie zglosil to wszystko co dostal oddal i przekazal. Jak sie zachowuja PO reprezentanci dowiadujemy sie po wyrokach, lapowki, przekrety i imprezy z sedziami.

~SzachowyJANUSZ (89.72. * .169) 01.12.2022 19:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ogromne gratulacje za wygranie tak mocno obsadzonego turnieju

~Antypis (5.173. * .30) 01.12.2022 19:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Psioczycie a ktoś przecież na ten pis głosował !

~Ad (89.72. * .134) 01.12.2022 19:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mamy nadzieje ze te gagatki po wyborach znajda sie we wlasciwym miejscu.

~Prawdomowny (46.134. * .199) 01.12.2022 18:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Takie szumowiny stworzyły układ władzy w Jastrzębiu, ręka rękę myje. Postkomunistyczny beton.

~Anf (31.0. * .240) 01.12.2022 09:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wstyd naprawde

~Hihi1111 (87.239. * .85) 01.12.2022 07:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy ktoś wie jaka kasę zarobił za pierwsze miejsce ????

~Anna_T (89.64. * .206) 30.11.2022 23:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~proszekomo (95.181. * .148) 30.11.2022 21:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie jestem pewien, czy ten drugi typ na zdjeciu, z opuchnieta twarza i przymruzonymi oczami, mialby wstep na sale obrad, gdyby ustawiono tam alkomat.
Moze to wrazenie tylko, ale sugestywne.

~2222 (5.172. * .212) 30.11.2022 21:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

MISZCZU, MISZCZU TY NASZ ........
ANDRZEJ, ANDRZEJ co to za imię.
.......................................

~fankapissanka (79.184. * .122) 30.11.2022 20:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

no nie wiem... tak sam siebie ograć to jest nie lada wyczyn. Kibice pewnie żądali wielokrotnie bisa...

~Floczek (95.181. * .131) 30.11.2022 19:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak slucham tego Blizniaka lub tego drugiego typa na zdjeciu,
to mam wrazenie, ze oni permanentnie biora udzial w jakims egzotycznym turnieju.

~Trzeźwy (46.134. * .74) 30.11.2022 19:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A poniżej artykuł pod tytułem "Największe talenty Jastrzębia-Zdroju nagrodzone podczas Gali Artystów", hahaha

~Yyy (178.43. * .139) 30.11.2022 18:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Będzie miszczem już do końca swiata

~jastrzębianka_wciążniestety (46.204. * .11) 30.11.2022 17:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Piszą i mówią o tym nie tylko na portalach...Wczoraj Szkło Kontaktowe zaczęło się od tej informacji!
Choć bez podania nazwiska, gdy była mowa o pewnym radnym szachiście ze Śląska, który wygrał sam ze sobą, od razu połączyłam te kropki, a nic nie wiedziałam o tym zdarzeniu.
Brat wart brata...Jeden, rozdaje bułki pod kopalnią i umieszcza synalka w spółce Skarbu Państwa, a drugi przyznaje sobie zwycięskie nagrody....
Brawo PiS! Róbmy swoje, żeby było na co wyjść, jak śpiewał Młynarski!

~obracającykotaogonem (79.184. * .122) 30.11.2022 16:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No, no, radny miszczu jest sławniejszy od brata bliźniaka posła. Mówią o nim nawet w tv oggólnoplskich.

Prezes Jarek może być zagrożony popularnością jaka mu ww Jastrzębiu wyrosła i nie chodzi tu o kota.
Oby nie dał w szyję...

~Lele (13.49. * .134) 30.11.2022 16:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Andrzej, jak tyś mi teraz zaimponował

~PalantKowalski (5.173. * .30) 30.11.2022 16:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gratulacje panie andrzeju,wielki to wyczyn!

~Masakra (5.173. * .30) 30.11.2022 14:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pis w pigułce
Gratuluje tym co na nich głosowali

~Trzeźwy (46.134. * .74) 30.11.2022 14:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To wszystko dla nas i dla naszego miasta. Przecież wiadomo że nie ważne co o nas mówią, ważne by mówili. Wtem sposób o Jastrzębiu można przeczytać na portalach o dużym zasięgu

121210416 30.11.2022 13:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kabaret

~Yoko_ono (185.220. * .28) 30.11.2022 13:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zdecydowało pół punktu.

~Żona_modna (91.208. * .153) 30.11.2022 13:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jego życiowy sukces.

~Mistrz (193.28. * .1) 30.11.2022 12:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pissi arcymistrz

~Trzeźwy (46.134. * .74) 30.11.2022 12:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wygrał talon na balon.

~Gwarek (46.204. * .71) 30.11.2022 11:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Jastrzębiu nic się nie zmieni, to miasto emerytów, na dodatek górniczych. Na zachodzie USA, pełno jest takich wymarłych osad górniczych, to tylko kwestia czasu.

~Polakos (46.204. * .157) 30.11.2022 11:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czekam na śmierć Putina i polityczny koniec braci M.
Mam nadzieję, że za rok PiS przegra wybory i odpowiednie organy pokażą ile zarobili politycy dobrej zmiany. Radni Matusiak i Klimczak mają fuchy jako kierownicy Word. A może już się pakują??

~Skarbnik (178.43. * .106) 30.11.2022 11:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoda tuszu na komentowanie tego błazeństwa , jak długo jeszcze będziecie robić z Polaków idiotów .

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 30.11.2022 10:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To zupełnie, jak tymi reklamami farmaceutyków w TV, że coś tam coś tam jest rekomendowane przez polskie albo międzynarodowe towarzystwo zdrowia czegoś tam, tylko że takiego towarzystwa wcale nie ma

~Uśmiechnaryju (46.204. * .57) 30.11.2022 10:00

POlitycznej hucpy ciąg dalszy.
Jedno zło PisPełO