Ponad 1100 rodzin ze Szlachetnej Paczki wciąż czeka na wsparcie. W bazie ciągle są też osoby z naszego regionu

Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka.

Ponad 1100 rodzin ze Szlachetnej Paczki wciąż czeka na wsparcie. W bazie ciągle są też osoby z naszego regionu
Przemyślana pomoc materialna organizowana przez darczyńców trafi do rodzin podczas tzw. Weekendu Cudów, który odbędzie się 10 i 11 grudnia (zdjęcie poglądowe, fot. Justyna Koniszewska)

- To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl. Pod tym adresem ciągle czeka wiele rodzin - apeluje Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. 

Komu można pomóc?

Na pomoc wciąż czeka między innymi pani Barbara z powiatu wodzisławskiego. Jej rodzina zanim przeprowadziła się do innego miasta, radziła sobie, bo kobieta pracowała na etacie. W obcym mieście, gdzie nikogo nie zna, jest zdana tylko na siebie. Bierna postawa męża do pracy, alkohol oraz przemoc psychiczna doprowadziły do tego, że mają przedzielonego kuratora i asystenta rodziny.

- „Pani jest zastraszona, boi się zrobić cokolwiek przeciwko mężowi, bo nie ma gdzie podziać się z dziećmi. Mimo życia z partnerem pod jednym dachem sama łoży na potrzeby rodziny. Obecnie utrzymuje się z zasiłków opieki społecznej oraz dodatku 500+, co w łącznej kwocie daje 3115 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania - 900 zł, zostaje 550 zł na jednego członka rodziny” - czytamy w opisie zamieszczonym na stronie Szlachetnej Paczki.

3 kluczowe potrzeby tej rodziny to: środki czystości, żywność i pralka.

Paczka na ostatnią chwilę

- Czy da się zrobić paczkę na ostatnią chwilę, czy nie jest za późno? Czy dam radę w kilka dni skompletować wszystkie rzeczy? Proszę Państwa, dacie radę. Najważniejsze jest, żeby wybrać rodzinę i nie zostawić nikogo bez pomocy - przekonuje Joanna Sadzik.

Najważniejsze, żeby wszystkie potrzebujące rodziny znalazły swoich darczyńców, żeby poczuły się ważne, zauważone, a dostarczona, mądra pomoc dała im poczucie oddechu w tych trudnych czasach. W większości Szlachetnych Paczek są produkty pierwszej potrzeby, które można kupić w pobliskim sklepie i dostarczyć w Weekend Cudów do wyznaczonego magazynu.

Pozostałe rzeczy, te bardziej specjalistyczne lub wielkogabarytowe, można dostarczyć też w późniejszym terminie, umawiając się z wolontariuszem wybranej rodziny. 

Pomoc nadal ma szansę dotrzeć do potrzebujących przed świętami. W skoordynowaniu Paczek pomogą wolontariusze Szlachetnej Paczki, darczyńcy zawsze mogą liczyć na ich rady i podpowiedzi.

- My, jako wolontariusze, zawsze jesteśmy dostępni, pomożemy, doradzimy. I zrobimy wszystko, co w naszej mocy. Musimy pamiętać, że paczka nie jest tylko pomocą materialną, ale też nadzieją i motywacją do dalszego życia - mówi Oliwia, wolontariuszka, która odwiedzała rodziny Szlachetnej Paczki.

Dodatkowo na stronach Paczki znajdziesz szereg wskazówek, jak w krótkim czasie przygotować pomoc. 

Nikt nie powinien zostać sam. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i wybierz rodzinę.  

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].