Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie-Zdrój. Służby PRL wzięły go na celownik, po latach otrzymał medal Prezydenta RP

Jastrzębianin Leon Białecki otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Emerytowany polonista z Jastrzębia-Zdroju w latach 80-tych XX wieku był rozpracowywany przez tajne służby PRL-u. Dlaczego bezpieka zainteresowała się panem Leonem i jak to się dla niego skończyło?

Jastrzębie-Zdrój. Służby PRL wzięły go na celownik, po latach otrzymał medal Prezydenta RP
Leon Białecki został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W uroczystości wzięła udział prezydent Anna Hetman oraz Adam Szczepan Kowalczyk - w przeszłości aktywny działacz "Solidarności" na KWK XXX-lecia PRL w Jastrzębiu-Zdroju.

Inwigilowali go, bo odmówił zdjęcia krzyża z sali lekcyjnej

Leon Białecki to emerytowany nauczyciel. W latach 80-tych XX wieku był opiekunem pracowni polonistycznej w SP 18 w Jastrzębiu-Zdroju. Zainspirował wówczas uczniów do zawieszenia krzyża w klasie. Przełożony wezwał go do usunięcia krzyża, jednak nauczyciel odmówił. Z tego powodu był inwigilowany w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. "Literat". Operację prowadziła Grupa III Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jastrzębiu-Zdroju. W toku operacji stwierdzono, że Leon Białecki wykazuje "negatywną" postawę, "propaguje wrogie poglądy" oraz "zachęca innych nauczycieli" do zawieszania krzyży w szkole.

Ostatecznie Leon Białecki przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Z inspiracji Służby Bezpieczeństwa nie otrzymał zgody na pracę z młodzieżą w niepełnym wymiarze godzin (na podst. Instytutu Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu).

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - za jakie zasługi?

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest przyznawany w okresie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2022. Wyróżnia się nim osoby żyjące, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zakończenie dodajmy, że oprócz Leona Białeckiego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został wyróżniony również Marian Wójcik z Jastrzębia-Zdroju.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Opozycja (89.64. * .42) 15.12.2022 06:03

Czy można wiedzieć kto wchodził w skład Grupy III Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jastrzębiu-Zdroju ?