Jastrzębie-Zdrój. Służby PRL wzięły go na celownik, po latach otrzymał medal Prezydenta RP
Jastrzębianin Leon Białecki otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Emerytowany polonista z Jastrzębia-Zdroju w latach 80-tych XX wieku był rozpracowywany przez tajne służby PRL-u. Dlaczego bezpieka zainteresowała się panem Leonem i jak to się dla niego skończyło?
Inwigilowali go, bo odmówił zdjęcia krzyża z sali lekcyjnej
Leon Białecki to emerytowany nauczyciel. W latach 80-tych XX wieku był opiekunem pracowni polonistycznej w SP 18 w Jastrzębiu-Zdroju. Zainspirował wówczas uczniów do zawieszenia krzyża w klasie. Przełożony wezwał go do usunięcia krzyża, jednak nauczyciel odmówił. Z tego powodu był inwigilowany w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. "Literat". Operację prowadziła Grupa III Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jastrzębiu-Zdroju. W toku operacji stwierdzono, że Leon Białecki wykazuje "negatywną" postawę, "propaguje wrogie poglądy" oraz "zachęca innych nauczycieli" do zawieszania krzyży w szkole.
Ostatecznie Leon Białecki przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Z inspiracji Służby Bezpieczeństwa nie otrzymał zgody na pracę z młodzieżą w niepełnym wymiarze godzin (na podst. Instytutu Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu).
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - za jakie zasługi?
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest przyznawany w okresie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2022. Wyróżnia się nim osoby żyjące, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.
Na zakończenie dodajmy, że oprócz Leona Białeckiego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został wyróżniony również Marian Wójcik z Jastrzębia-Zdroju.
Czy można wiedzieć kto wchodził w skład Grupy III Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jastrzębiu-Zdroju ?