Jastrzębie ma swoje produkty lokalne
Znamy już pierwsze produkty, wpisane na listę jastrzębskich Produktów Lokalnych. Ma to zachęcić do korzystania z usług miejscowych przedsiębiorców. Chodzi też o wzmocnienie rodzimych firm, poprzez przedstawienie ich oferty.
Na liście produktów lokalnych znajdują się: Olejarnia Uzdrowisko, Browar Jastrzębie S.A. Pasieka Pszczela Hanny i Karola Pnioków, Winnica Laguna oraz atrakcja turystyczna - spływ kajakowy rzeką Szotkówką Roberta Pietrzyka.
Ostatnia usługa podkreśla turystyczne walory Jastrzębia-Zdroju. Coraz więcej mieszkańców odkrywa trasę kajakową na rzece Szotkówce. Jest ona na łatwym poziomie trudności, w sam raz dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem.
- Szotkówka jest bardzo malowniczą rzeką, meandrującą, momentami widoczną z Żelaznego Szlaku Rowerowego, szczególnie na etapie Godowa. Naokoło znajdują się łąki wilgotne z wełnianką szerokolistną i rdestem wężownikiem, które rosną na dawnym torfowisku niskim, osuszonym w wyniku obniżenia koryta rzeki Szotkówki. Na wschodnim zboczu doliny zachowały się ślady meandrowania rzeki i fragmenty łęgu olszowego. Teren posiada duże walory krajobrazowe. W rzece występuje dużo ryb takich jak klenie i pstrągi - tak walory turystyczno-krajoznawcze przedstawia Kraina Górnej Odry - Subregion Zachodni Województwa Śląskiego.
Spływy rzeką Szotkówką organizowane przez Roberta Pietrzyka pozwalają poznać walory przyrodniczo-krajoznawcze terenów, które znajdują się w zielonej części miasta. Jest to też ciekawa propozycja spędzenia czasu wolnego dla całych rodzin.
Przedsiębiorcy mogą nadal zgłaszać swoje usługi bądź produkty w następujących kategoriach: sztuka, rękodzieło, produkt spożywczy, usługa, zespół artystyczny, wydarzenie, impreza, produkt turystyczny lub obiekt turystyczny.
- Warunkiem wpisania na listę jastrzębskich Produktów Lokalnych jest to, że usługa lub produkt muszą być związane z Jastrzębiem-Zdrojem oraz nawiązywać do obszaru i miejsca, w którym są proponowane. W sposób jednoznaczny wyróżniać się od konkurencji oraz być historycznie lub kulturowo związane z miejscem lub twórcą. Powinny bazować na zasobach rolnych, leśnych, rybnych, surowców skalnych, krajobrazowych, historycznych i kulturalnych miasta. Produkty czy usługi mają być tworzone zgodnie z tradycją lub dziedzictwem kulturowym obszaru - informuje jastrzębski magistrat.
Największą rewelacją jest niewątpliwie rdest wężownik, szczególną uwagę przyciąga także szeroki liść wełnianki szerokolistnej. Dodatkowo obie rośliny należą do produktów lokalnych.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
@Muchacc
Dla ciebie jedyny produkt lokalny, to podwójna dawka leków i kaftan.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Tak spływy kajakowe są przepiękną formą spędzenia wolnego czasu. Korzystajmy z tego!
Spływ kajakowy Szotkówką to super sprawa. Miasto nie miało z tym nic wspólnego, to sami mieszkańcy wpadli na ten pomysł. Najpierw posprzątali rzeczkę, a później zaczęli spływy. Misto mogło by chociaż od czasu do czasu zorganizować totalne czyszczenie koryta rzeki, usuwanie gałęzi, koszenie traw na brzegach. Potem mogą się chwalić, że to atrakcja miejska.
Dobrze wiedzieć. Fajne propozycje
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
A fikcyjnego instytutu w fikcyjnej łaźni nikt nie wpisał? Wszak to ewenement na skalę krajową.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem