Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podpisano umowę na drugi etap prac w Łaźni Moszczenica

Przebudowa pochłonie blisko 40 milionów złotych. Zgodnie z umową, jaką Jastrzębie podpisało z firmą budowlaną, prace mają się zakończyć w pierwszej połowie 2024 roku. Prezydent Anna Hetman tłumaczy, że przebudowa pokopalnianej łaźni jest jednym z symboli transformacji symboli górniczych w mieście.

Podpisano umowę na drugi etap prac w Łaźni Moszczenica
Podpisanie umowy dotyczącej realizacji II etapu prac w Łaźni Moszczenica / fot. jastrzebie.pl

Umowa z wykonawcą podpisana. Przebudową w ramach drugiego etapu prac zajmie się firma Częstobud, która realizuje również zadania wyznaczone w pierwszym etapie.

Zakończenie drugiego etapu prac wyznaczono na połowę 2024 roku. Do wykonania jest zarówno zagospodarowanie terenu (m.in. nawierzchnie utwardzone czy mała architektura), roboty ogólnobudowlane oraz instalacje elektryczne, wodociągowe i sanitarne.

Przebudowane zostanie 6000 metrów kwadratowych powierzchni – od prac murarskich, przez remont dachu, po roboty wykończeniowe. 63,37% kosztów tych prac, czyli 24 miliony 300 złotych, sfinansowanych zostanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Miasto posiada zabezpieczony wkład własny na poziomie 14 milionów 47 tysięcy 710 złotych (36,63%).

- Przed nami, podobnie jak przed całym Śląskiem, wyzwania związane z transformacją terenów górniczych. Symbolem tych przemian w naszym mieście jest właśnie przebudowa Łaźni Moszczenica. Jej pierwszą część, oddamy w połowie przyszłego roku. Znajdzie się w niej nowoczesna, interaktywna wystawa dotycząca węgla, historii Jastrzębia-Zdroju oraz przemysłu wydobywczego. Druga część, którą właśnie zaczynamy przebudowywać, to Centrum Porozumienia Jastrzębskiego: z ekspozycją dotyczącą Porozumienia oraz przestrzenią dla biznesu. Tym samym Instytut Dziedzictwa i Dialogu będzie łączyć w sobie dwa najważniejsze dla nas filary: pamięć o historii oraz tworzenie nowych perspektyw dla rozwoju miasta - tłumaczy prezydent Anna Hetman.

Zapowiadane na przyszły rok otwarcie siedziby dotyczy Carbonarium, w którym będzie można poznać historię węgla.

Ludzie

Anna Hetman

Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 28.12.2022 23:30

ciekaw jestem czy ktoś podliczy hetmanową ile potrafi przepalić kasy na mało istotne projekty. ~14.5mln niby niewiele na tle budżetu ale jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach - z pewnością w mieście są większe potrzeby ;-)

~Muchacc (46.204. * .11) 28.12.2022 18:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"przebudowa pokopalnianej łaźni jest jednym z symboli transformacji symboli górniczych w mieście"

Raczej symbolem bezdennej glupoty wladz miasta.

~wicuś (89.64. * .118) 28.12.2022 13:14

mocie racje...wypad z Jastrzebia razem z przydupasem Gadowskim który ylko potrafi słodzić i obiecywac przed wyborami ...zresztą tak jak to całe Peło !!!

~Chora_kobieto (185.217. * .139) 28.12.2022 12:54

To jest symbol wypier.... ia w błoto pieniędzy podatników!!! W dobie kryzysu energetycznego, inflacji i rzekomych oszczędności na jakiś duperelach to jest totalna kompromitacja ze strony prezydentówny!!! Kobieto !!! Ty powinnaś znajdować się pod opieką lekarzy psychiatrów. Za budowę schronów przeciwatomowych się weź a nie muzeum węgla odwalasz.Węgla nigdy nie widziałaś, że musisz sobie wybudować za moje pieniądze muzeum?

~Skarbnik (178.43. * .106) 28.12.2022 12:51

40 milionów złotych tylko po to by grupa ludzi zaprzyjażnionych z UM miała ciepłe posadki , jaki będzie roczny koszt utrzymania tej łażni , bo o zyskach chyba nikt o zdrowych zmysłach nie myśli w grę wchodzą tylko wysokie koszty utrzymania koszty ! Cytując klasyka ....
Powiedz mi po co jest ta łażnia ?
Właśnie, po co? Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ta łążnia ? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest łażnia na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą łażnią ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest łażnia muzealna, w oparciu o sześć instytucji, która sobie będzie stała na świeżym powietrzu i da ciepłe posadki naszym znajomym
Pamiętaj , prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach , które dają ciepłe posadki .