Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pieniądze na czyste powietrze

- Co minutę umiera na świecie 13 osób wskutek chorób wywołanych złym stanem powietrza. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma to, czym oddychamy – ostrzegała podczas konferencji inaugurującej Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz, przewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Pieniądze na czyste powietrze
Od lewej: przewodniczący Sejmiku prof. Marek Gzik, poseł na Sejm RP Wojciech Saługa, marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Województwa Śląskiego Łukasz Czopik, przewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Katarzyna Stachowicz, radna sejmiku prof. Iwona Jelonek, współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. fot. Andrzej Grygiel / UMWS

- Jeśli spojrzymy na statystyki, z jakich miejscowości pochodzą pacjenci trafiający na oddziały Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zobaczymy, że to właśnie są te miejsca, gdzie jakość powietrza pozostawiała bądź pozostawia wiele do życzenia– dodał prof. Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku.

Od dziś do 7 marca gminy województwa śląskiego mogą składać wnioski w ramach programu, który dziś ogłosił na konferencji marszałek Jakub Chełstowski. Budżet Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza w 2023 wyniesie 5 mln 700 tys. zł. Kolejne 7 mln zł na poprawę jakości powietrza gminy mogą dodatkowo uzyskać ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na program realizowany z budżetu Województwa Śląskiego złożą się dwa konkursy. W ramach „Inicjatywy Antysmogowej” gminy będą mogły ubiegać się o dotacje m.in. na wymianę kopciuchów w miejskich zasobach, termomodernizację budynków czy urządzenia do monitorowania powietrza. Z kolei w ramach konkursu „Gmina pełną piersią” 700 tys. zł zostanie przekazane w formie nagród dla gmin na realizację zadań proekologicznych związanych z ochroną powietrza. Nagrody i wyróżnienia muszą być przeznaczone na cele związane z ochroną powietrza i mogą w swoim zakresie obejmować zakupy, dotacje, roboty budowlane, usługi i inne.

- Być eko oznacza być zdrowym i dłużej cieszyć się życiem – przekonywał marszałek Chełstowski podczas konferencji - Chcemy być regionem zielonych technologii. Stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Dokonajmy tego wspólnie – apelował.

Marszałek podkreślił, że liczy na odzew gmin, podkreślając szczególnie dobrą współpracę z wieloma samorządami Subregionu Zachodniego, np. z Rybnikiem. W podobnym duchu wypowiedział się podczas konferencji Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, podkreślając, że „czystego powietrza nie będzie bez konsekwencji samorządów”.

- Konsekwencji Województwu Śląskiemu nie można odmówić, co widać chociażby po tym, że zajmuje ono pierwsze miejsce wśród samorządów realizujących program „Czyste powietrze” – powiedział. Andrzej Guła podkreślał, że mimo zakłóceń transformacji energetycznej polskich domów spowodowanych wojną na Ukrainie, nie ma innego wyjścia niż konsekwentna wymiana źródeł ciepła, montowanie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, itp. W tej chwili w naszym kraju nadal ok. 30 proc. domów jest całkowicie nieocieplonych, przez co są one swego rodzaju „wampirami energetycznymi”. To w dużej mierze z tego powodu potrzebujemy dziś jako kraj 9-11 mln ton węgla rocznie, a nie ok. 5 mln, które wystarczyłyby, gdyby transformacja energetyczna naszych domów została dokończona.

Ludzie

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

30 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
norud 21.02.2023 18:50
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~do_objektywny (178.218. * .117)
Objektywny ma teraz problem z ROBALAMI

~do_objektywny (178.218. * .117) 21.02.2023 18:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś


"Hiszpania. Kraj ten osiąga najlepsze wyniki w rankingu dotyczącym środowiska, a poziom zachorowalności dzieci z powodu zanieczyszczeń powietrza lub wody jest tam jednym z najniższych."

jak myślisz obiektywny czym tam palą lotem czy mułem a może ekogroszkiem ???

~januar (31.42. * .37) 21.02.2023 14:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A to ciekawe ilu z tych 13-tu umiera w Chinach , ilu w Indiach ,Stanach, Rosji, Afryce ? Z tych 13-tu którzy rzekomo umierają, stanowi w Europie 0..006% , co nie jest żadnym problemem bo w wypadkach samochodowych ginie stukrotnie więcej. 0.006% to nawet nie jest skala błędu statystycznego ; więcej dzieci popełnia samobójstwo wskutek stresu w jaki je wpędzają nauczyciele w szkołach !!! Zatem nie jest to powód żeby wrabiać społeczeństwo w szwabskie biznesy religii zielonego ładu

norud 20.02.2023 18:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Objektywny i próbujesz odwracać kota ogonem tymi robalami

norud 20.02.2023 18:18
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny a co do tego co napisałeś :
"najpierw wymiana ogrzewania na ogrzewanie ekologiczne ,następnie kolosalny wzrost cen ekogroszku"
Ogrzewanie oparte na ekogroszku nigdy nie będzie ekologiczne.
Te ogrzewanie może być tylko ekonomiczne.
Dlaczego nośniki energii cieplnej podrożały ?
A to dlatego że nasz rząd dał dofinansowania i niestety nic nie ma za darmo !
Rząd dał ale rząd odbierze to w podatkach.
Taki przykład:
" Tona ekogroszku kosztowała 800 zł"
A jak ta tona ekogroszku kosztuje 1600 zł
Chyba podatek który zgarnia rząd jest większy ?

norud 20.02.2023 17:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Objektywny odnośnie mięsa na robale
nie mam żadnego zdania
bo to nie ten temat

~do_nizej (46.22. * .178) 19.02.2023 19:24
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

pytasz co następne wymyślą ?
jeden słuszny rząd i jedną słuszną telewizję tvp wymyślą
no i ty się osobiscie do tego przysłużysz głosując na pis

Objektywny 19.02.2023 17:21

norud ....Tak zgadzam się z tobą , tylko czy o to w tym chodziło ? najpierw wymiana ogrzewania na ogrzewanie ekologiczne ,następnie kolosalny wzrost cen ekogroszku , węgla i innych paliw i wyszło to tak — kilkanaście tysięcy wydanych na wymianę pieca i związanych z tym przeróbek i tu taka niespodzianka paliwo stało się droższe od pieca które by się ogrzać potrzeba będzie rok w rok nabywać ) zbieg okoliczności ???? A jakie ty masz zdanie na tematy pomysłodawców o których ostatnio tak głośno na zamianę mięsa na robale , o zakazach i nakazach z tym związanych , co nam będzie wolno jeść czy pić ? .Nie niepokoją cię te planowane absurdy ludzi znudzonych normalnością , Człowiek normalny by czegoś takiego nie wymyślił . Teraz przerabiamy ciepło - bo ludzie są z natury ciepłolubne , plany są już do żywności ,bo człowiek żeby żyć musi jeść i pić . Co następne wymyślą względem nas ci lepsi co jeszcze nas czeka by żyło się NAM lepiej ????????...

norud 19.02.2023 14:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Objektywny fizycznie "centarlna ciepłownia" jest do wykonania ale czy to było by opłacalne z ekonomicznego punktu ?
Ogrzewanie prądem bardzo dobre, bardzo bezpieczne tylko problemem jest ubóstwo energetyczne w Polsce zaznaczam energetyczne.
~zorbagrek (185.78. * .182) zgadzam się z Tobą zamieniając węgiel do kopciucha na węgiel do kotła klasy 5 Ecodesign coś nie tak.
Zauważ jedno w kopciuchu spaliłeś nie tylko węgiel (śmieci itp itd) w kotle 5 Eco.. tylko węgiel.
Osobiście wolę jak w moim otoczeniu jest 10 kotłów klasy 5 niż jeden kopciuch bezklasowy

~zorbagrek (185.78. * .182) 19.02.2023 13:42
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

problem w tym że to ty obiektywny zamieniając węgiel na węgiel w 21 wieku cofasz się do 19 w
nigdy nie byłeś na zachodzi więc dla ciebie węgiel to skarb narodowy "dziadek topili,ociec topili to jo też byda topił"
nie spotkałem Włocha,Holendra,Austriaka, czy nawet Chorwata to by miał kupkę czarnego dziadostwa na placu no chyba ze był tak zacofany jak ty.
Węgiel do był dobry do maszyn parowych a nie indywidualnych gospodarstw stąd tyle syfu i chorób w naszym regionie

Objektywny 19.02.2023 12:41

norud .... Masz rację tylko widzisz mamy 21 wiek a nas spycha się do 19 albo i niżej . Jak myślisz które ogrzewanie jest tak naprawdę ekologiczne ? Bo moim zdaniem żadne ! Jest to po prostu drenowanie wielkich pieniędzy -nas np. komin nie smrodzi, za to popiołu nawet latem wpierony -bo ciepła woda - ,fotowoltaika czy pompy ciepła - co z utylizacją - gaz też do czystych nie należy .Czy nie najrozsądniej były by podłączenia do wspólnej ciepłowni jak zrobiono podłączenia z prądem który jest z elektrowni czy wodą przez wodociągi , a ostatnio podłączanie gdzieniegdzie gazu do prywatnych posesji z gazowni , dlaczego nie wymyślono mądrych filtrów do kominów tylko różne ogrzewania ? Bo wtedy zarabiała by tylko Ciepłownia , pomyśl czy wtedy były by nam potrzebne te wszystkie ekrany piece 5 czy pompy ciepła no i oczywiście te wysokie kary jak nie wymienisz na te niby ekologiczne .Ja już tego nie doczekam że będzie coś robione tak naprawdę dla dobra wszystkich ludzi , nie tylko dla bogacenia się c......... na nas ......

~SkądTacy (77.254. * .15) 19.02.2023 10:35
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Każda rewolucja zżera bowiem, przede wszystkim, własne dzieci.

~SkądTacy (77.254. * .15) 19.02.2023 10:34
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

W roku 2019 mieszkańcy bloków rżeli z radości, bo udało im się posiadaczy domków przymusić do zakładania kotłów gazowych, pomp ciepła, kotłów na pellet. Kiedy ich ostrzegano, że w biedotę to przede wszystkim uderzy, to dalej rżeli i zapewniali, że "czyste powietrze warte każdej ceny". Teraz tylko patrzę na kolejne, łzawe wystąpienia, w mediach, pod tytułem "czynsz mi podnieśli z 500 złotych na 1350!!!" i co widzę? Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało. A najlepsze dopiero przed tobą.

norud 19.02.2023 09:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Objektywny wymiana starego kopciucha bezklasowego,
na piec opalany ekogroszkiem klasy 5 Ecodesign,
to wg Ciebie nie jest działanie "ekologiczne ?

~da_ciula_objektywnego_nizej (46.134. * .197) 18.02.2023 23:44
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_ciula_niżej (46.134. * .197) 18.02.2023 23:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny
tak czytom te twoje komentarze
i stwierdzom że ty czysty ciul i troll jesteś
pierwej piszesz:\
"wymieniłem zgodnie z prawem piec na ekogroszek czyli piec ekologiczny "
a potem :
"Oj tępe z was synki tępe ,byś jeden z drugim pomyślał co napisałem, to może byś zrozumiał moją aluzję "

Objektywny 18.02.2023 19:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do poniżej ...Oj tępe z was synki tępe ,byś jeden z drugim pomyślał co napisałem, to może byś zrozumiał moją aluzję ,chociaż coś doszło przynajmniej ,odkryli żeście co nam dała wymiana- ta wielka - Ekologia - węgla na węgiel ,gorzej będzie z wymianą mięsa na robale by było ekologicznie , już się zamartwiam na co się zdecydować prusaki czy wszy ??? Pozdrawiam ....

~osiemgwiazdek (51.158. * .41) 18.02.2023 16:46
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~zaorany_objektywny (91.219. * .190) 18.02.2023 16:01
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

norud 18.02.2023 15:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Objektywny odpuść trollom

~PijanySkrzat (198.244. * .135) 18.02.2023 14:51
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Objektywny 18.02.2023 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

NieDziękujemy .... A czego się spodziewać po poronionych pomysłach opozycji ? Gdyby spurek posiadała w domu lustro a w kosmetyczce lusterko , może by odkryła to co my widzimy bez lustra . Dla mnie ktoś kto najpierw s.. a dopiero po zdejmuje spodnie nie powinien iść do polityki a przede wszystkim być wybierany do ważnych dla Polski i Polaków decyzji o tym jak mają żyć co jeść ,pić czy jak się ubierać ...... (146.70.*.202) Pociesz się synku stałem się przymusowo ekologiczny , wymieniłem zgodnie z prawem piec na ekogroszek czyli piec ekologiczny , a na ekogroszek dzisiaj mnie nie stać mieszkając na Śląsku .. już ci nie smrodzę , miałem sobie kupić wiatrak albo jeść dużo kiszonej kapusty ,nieprawdaż ???...A ty co, mosz to polisz nimosz to smolisz, miało być na p ???????????......

~NieDziękujemy (89.64. * .187) 18.02.2023 08:31
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_nizej (146.70. * .202) 17.02.2023 20:46
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 17.02.2023 18:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

O jedną literkę y za dużo ,skoro chcesz być mną , przeczytaj artykuł powyżej używając tego w co masz pod włosami , a potem komentuj w temacie artykułu bo mocno pis-czysz nie wiedząc o co ...

~Objektywnyy (89.174. * .113) 17.02.2023 17:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A z czego to chcą wsiąść ?
Jak nawet z KPO nie potrafią kasy załatwić !!!
Kolejna pisowska propaganda żeby co ciemniejsi dali się nabrać

~pustyśmiech (178.36. * .81) 17.02.2023 16:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Biznesiki na strachu przed śmiercią są najintratniejsze. A przez ostatnie 3 lata dobitnie dowiedzieliśmy się, że do każdego zgonu można podopisywać tyle przyczyn ... ile polityczna, nienasycona dusza zapragnie. Teraz to już ofiary tych planów, chyba krwawej biegunki dostają, kiedy tylko sobie uświadomią, że umarły na wirusa, na cukrzycę, na wieńcówkę, a jednocześnie na smog, na rtęć w Odrze, na nadmiar ozonu w dziurze i na ekooszołomskie gównoburze. Parady klaunów opanowały świat - świat rzekomego postępu.

~Ekofanatyczka (54.214. * .219) 17.02.2023 16:21
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jak się domyślam, wszyscy ci ze zdjęcia złożyli rączki bo tak jest bardziej ekogicznie. A na to spotkanie każdy nich przyjechał swoim samochodem, z rur wydechowych wydobywal się czysty tlen. Zaparkowali na trawniku, bo parkingi są za małe.

~Adamif (188.137. * .51) 17.02.2023 10:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Co za bzdury, czkam na zwrot dotacji wymieniłem piec niedługo będzie 8 miesięcy i do tej pory cisza niema z kim rozmawiać urzedasy schowani za monitorami komputerów mają nas w d..pie, inflacja zjada moje pieniądze, chyba tych populistów trzeba oddać do sądu,

~Fl (89.64. * .240) 16.02.2023 06:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Banda hipokrytów przy korycie ekologicznym kwiczy jak trzeba . Nic nie zmienia tylko będą żreć z koryta ekologii . Czemu ta banda nie zacznie od małych rzeczy np wszechobecny plastik . Nic się nie zmieni tylko świnie będą utłuczone bardziej